Wegańskie produkty w supermarketach

Produkty wegańskie znacznie zyskują w ostatnich latach na popularności. Nie powinno zatem dziwić, że w sklepach nie tylko pojawia się coraz większy wybór artykułów roślinnych, ale także – całe strefy roślinne. W ten sposób sieci chcą ułatwić wybór klientom, którzy stają przed pytaniem, jakie produkty wegańskie warto kupić. Szeroki asortyment z tej kategorii wprowadził już do swoich sklepów między innymi Lidl, Biedronka, Carrefour czy Kaufland. Znajdziemy w nich wegańskie produkty spożywcze, jak majonez dla wegan, makaron dla wegan, kotlety dla wegan czy wino dla wegan. Sprawdzamy ofertę roślinną w poszczególnych sklepach!

Spis treści

 1. Na czym się opiera dieta wegetariańska i wegańska?
 2. Wegańskie produkty w supermarketach
 3. Produkty wegańskie LIDL
 4. Wegańskie produkty w Carrefour
 5. Wegańskie produkty Biedronka
 6. Produkty wegańskie Kaufland
 7. Podsumowanie

Na czym się opiera dieta wegetariańska i wegańska?

Dieta wegetariańska to sposób odżywiania się, którego fundamentem są produkty roślinne. Wegetarianie wykluczają ze swojego jadłospisu przede wszystkim mięso pochodzenia zwierzęcego. Nierzadko rezygnują również z owoców morza oraz ryb. W zamian wzbogacają swoją dietę o produkty pochodzenia roślinnego. Wegetarianizm jest jednak szerokim pojęciem i dzieli się na wiele rodzajów – niektóre z nich są bardziej restrykcyjne, a inne łagodniejsze (jak na przykład fleksitarianizm).

Dieta wegańska, choć najczęściej kojarzona jako odrębny byt, wywodzi się właśnie z wegetarianizmu. Weganizm jest najbardziej restrykcyjnym rodzajem wegetarianizmu. Zakłada on bowiem wykluczenie ze swojej diety wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Mowa zatem nie tylko o mięsie, ale także nabiale (m.in. mleko, jogurty, sery) oraz jajach.

Wegańskie produkty w supermarketach

Wegańskie produkty spożywcze, czyli artykuły pochodzenia roślinnego, zajmują już coraz więcej miejsca w sklepach spożywczych – i wiele wskazuje na to, że to się nie zmieni. Według danych zebranych w styczniu 2023 roku przez firmę Priceway, liczba roślinnych zamienników mięsa i wędlin zwiększyła się na przestrzeni roku średnio o 20%. Prekursorem tych zmian okazały się być dyskonty, w których liczba wegańskich produktów z tej kategorii wzrosła o ponad 30% rok do roku.

Wegańska strefa w sklepie Kaufland (foto: mat. redakcji wiadomoscispozywcze.pl)

Rosnącą rolę produktów roślinnych widać nie tylko po zwiększającej się liczbie wegańskich produktów spożywczych, ale także działaniach podejmowanych przez poszczególne sieci handlowe. Przykładowo Lidl w Niemczech rozpoczął w 2023 roku pilotaż, którego celem było zwiększenie dostępu do roślinnego mięsa dla wszystkich klientów. W tym celu sieć wyrównała ceny mięsa i zamienników roślinnych. To jedynie jeden z wielu przykładów takich działań. Pozostałym przyjrzymy się w dalszej części artykułu.

Produkty wegańskie LIDL

Podobnie jak w strategii firmy, tak również w sklepach Lidl produkty wegańskie zajmują ważne miejsce. Poza produktami roślinnymi od znanych producentów, sieć także rozwija asortyment wegański pod marką własną. Dodatkowo w 2023 roku Lidl złożył kilka ważnych deklaracji. Jedna z nich dotyczyła asortymentu roślinnych produktów.

Sieć zobowiązała się do stałego zwiększania udziału produktów z białkiem pochodzenia roślinnego do 2025 roku. Poza roślinnymi produktami jak strączki czy orzechy, detalista zobowiązał się także do zwiększania liczby zamienników mięsa (jak np. kotlety dla wegan) oraz produktów mlecznych (jak np. zamienniki jajek dla wegan).

Poza deklaracjami widać także konkretne działania, które w obrębie kategorii jaką są produkty roślinne Lidl podejmuje na co dzień. Zgodnie z analizą Priceway w styczniu 2023 klienci Lidla mogli wybierać średnio spośród 26 różnych pozycji z kategorii zamienników mięsa i wędlin. W porównaniu do stycznia 2022 ich liczba zwiększyła się aż o ponad 60%. Jakie konkretne produkty wegańskie możemy kupić obecnie w Lidlu?  

Żywność wegańska w Lidl

Lidl znacznie rozwija asortyment produktów wegańskich. Wśród nich znajdziemy sporo pozycji spożywczych. W sklepach Lidl powstały już nawet dedykowane „Wege Strefy Lidla”. Spory wybór z kategorii produkty wegańskie Lidl oferuje w ramach swojej marki własnej Vemondo. Marka Vemondo jest dostępna i rozwijana w Lidlu od wielu lat. W ofercie znajdują się takie produkty jak:

 • Wegański nabiał (np. zamienniki mleka – napój owsiany, napój kokosowy, napój sojowy; wegańskie desery na bazie kokosa w cenie ok. 4,99 zł, wegański ser a’la parmezan w cenie 16,99 zł za 150 g)
 • Wegańskie przekąski (np. wegańskie ciastka Oat Cookies Vemondo w cenie ok. 8,99 zł
 • Zamienniki mięsa (np. Falafel Vemondo w cenie ok. 7,99 zł, Tofu w Lidlu Vemondo w cenie ok. 4,99 zł za 180 g, wegański gyros cebulowo-sojowy w cenie ok. 9,99 zł za 300 g, kiełbaski roślinne w cenie ok. 9,99 zł).

Na tym jednak nie kończą się produkty wegańskie Lidla. Wśród znanych marek, które oferują roślinne produkty w Lidlu znajdziemy m.in. OneDayMore, dobrą kalorię, Garden Gourmet czy Planway. Poza tym sieć zwiększa liczbę roślinnych produktów od producentów, którzy dopiero rozszerzają swoje portfolio o ten segment.

Produkty wegańskie w Lidl

Poza produktami wegańskimi pod markami własnymi, w sklepach Lidl znajdziemy także szereg produktów roślinnych od producentów. Wśród nich znajdują się m.in. wegańskie alternatywy dla mięsa od OneDayMore, takie jak Roślinne a’la filety o smaku łososia w cenie ok. 8,99 zł, Roślinne kotlety o smaku łososia w cenie ok. 9,49 zł.

Poza tym spory wybór roślinnych produktów w Lidlu znajdziemy także pod marką dobra kaloria, jak np. Roślinne klopsiki a’la Kurczak od dobra kaloria w cenie ok. 9-10 zł, Roślinna wędlina, Mini batoniki chrupiący orzech w cenie ok. 6,99 zł.

Dostępne w Lidlu są także produktu Violife (wegański nabiał) czy Garden Gourmet (roślinne zamienniki mięsa).

To jednak nie wszystko, ponieważ do swojego portfolio roślinne produkty wprowadza także coraz większa liczba producentów, którzy nie specjalizują się w tym zakresie, wśród takich produktów znajdziemy m.in.:

 • Roślinny Na Raz od marki Lisner,
 • Wegańskie jogurty od Bakomy Ave Vege w cenie ok. 3,50 zł
 • Wegańskie pierogi Nowy Wiśnicz
 • Marka Well Well i nuggetsy
 • Wegański serek grecki od Violife w cenie ok. 7,99 zł za 230 g
 • Pasty warzywne od Łowicz w cenie ok. 2,99 zł za 80 g
 • Gołąbki wegańskie w sosie pomidorowym od So Food w cenie ok. 9,99 zł.

Asortyment w ramach „Wege Strefy Lidla” zmienia się cyklicznie. Wegańskie produkty dostępne w danym tygodniu w Lidlu można sprawdzić tutaj

Poza stałą ofertą, w sklepach Lidl wegańskie produkty pojawiają się także sezonowo. Tak na przykład w okresie Tłustego Czwartku możemy kupić wegańskie pączki w Lidlu. Poza asortymentem wegańskim dostępnym przez cały rok, Lidl także znacznie rozszerza ofertę podczas trwania Veganuary – w styczniu każdego roku. Pisaliśmy już o Veganuary w Lidlu w 2022. Nie inaczej będzie w 2024 roku, o czym będziemy informować na bieżąco.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Wegańskie produkty w Carrefour

Choć to dyskonty (według danych Priceway) przodują, jeśli chodzi o roślinne produkty, to Carrefour, który w swoim portfolio ma sklepy wielkopowierzchniowe, ale także placówki convenience, nie odpuszcza w tym obszarze. Wegańskie produkty w Carrefour są dostępne szczególnie w dedykowanych strefach. A te w hipermarketach mają imponujące (w porównaniu do dyskontów) rozmiary.

Carrefour, podobnie jak wspominany wcześniej Lidl, mocno stawia na asortyment produktów roślinnych. We wrześniu 2023 roku Carrefour zawarł koalicję z siedmioma producentami – jej celem jest zwiększenie sprzedaży produktów opartych na białku roślinnym do 500 mln euro w Europie. Aby osiągnąć te ambicje, sieć zamierza wprowadzać nowe produkty i organizować dedykowane akcje sprzedażowe, ale także zaangażować się z testowanie innowacyjnych rozwiązań.

Żywność wegańska w Carrefour

Jeszcze w 2022 roku oferta produktów wegańskich w Carrefour opiewała na niemal 550 pozycji. Poza tym sieć oferowała również ponad 40 produktów wegetariańskich. Od tego czasu ich liczba się zwiększyła – między innymi za sprawą wprowadzonej w październiku 2022 nowej wegańskiej marki własnej – Sensation Vegetal.

W ramach oferty Sensation Vegetal do sklepów Carrefour tylko do końca 2022 roku dołączyło kolejne 30 produktów wegańskich. Wśród nich znajdują się między innymi wegańskie wędliny, napoje roślinne, jogurty wegańskie, pasty do smarowania dla wegan czy tofu.

Napoje roślinne w sklepach (foto: mat. redakcji wiadomoscispozywcze.pl)

To oczywiście nie wszystko. Produkty roślinne w Carrefour to także szeroka oferta producencka. Jakie marki wege znajdziemy w sklepach Carrefour? Po które wegańskie produkty warto sięgać? O tym piszemy dalej.

Produkty wegańskie w Carrefour

Carrefour mocno stawia na wegańskie produkty w swoich sklepach. Polski oddział sieci wciąż powiększa ten asortyment nawiązując kolejne współprace z producentami. W 2022 roku Carrefour wprowadził do stałej oferty markę Garden Gourmet. W sklepach pojawiły się tym samym (już na stałe) produkty wegańskie oparte o białko sojowe, jak np. wegański falafel. W ostatnim czasie do Carrefour dołączyła także kolejna nowość – Filet Wegański a’la Rybny.

W minionym roku do sklepów Carrefour wprowadzono także między innymi wegańskie piwo. Powstały one na bazie roślin – a dokładniej buraków i pomidorów.

Paczkowana żywność wegańska w Carrefour to jednak wyłącznie część spośród opcji, jakie oferuje detalista. Jako pierwsza sieć w Polsce, Carrefour wprowadził do wybranych sklepów lady tradycyjne, w których zamiast mięsa i nabiału, znalazły się produkty roślinne. Pierwsza w Polsce wegańska lada tradycyjna powstała w marcu 2022. Początkowo w wegańskich ladach znajdowały się produkty wegańskie od marki Bezmięsny. W marcu 2023 roku w Carrefour zadebiutowały również WegeSiostry.

Wegańskie produkty Biedronka

Biedronka zgodnie z danymi Priceway oferowała w styczniu 2023 roku 21 pozycji produktów będących zamiennikami mięsa i wędlin tym samym zajmując trzecie miejsce w dyskontowym zestawieniu (wyprzedził ją Lidl i Netto). Nie oznacza to jednak, że sieć nie inwestuje w roślinny asortyment i nawyki żywieniowe Polaków.

Przykładowo podczas Veganuary 2023 Biedronka zaangażowała się w edukowanie na temat roślinnej żywności. Detalista udostępnił wtedy tygodniowy jadłospis dla wegan, w którym uwzględniono oferowane przez sieć roślinne produkty.

Żywność wegańska w Biedronka

W ofercie znajduje się obecnie szeroki wybór produktów pod marką GoVege. To marka własna pod którą roślinne produkty Biedronka oferuje. W 2022 roku pod tą marką w sklepach Biedronka znajdowało się już 181 produktów dla wegan i wegetarian. Wśród produktów wegańskich w Biedronce znajdziemy pod marką GoVege między innymi:

 • Napoje roślinne w Biedronce, jak: napój owsiany GoVege, napój migdałowy, napój ryżowy, napój sojowy
 • Alternatywy nabiału, jak: cocojogu ananas-mango, jagoda, cocojogu klasyczny, plastry roślinne o smaku goudy
 • Alternatywy mięsa i wędlin, jak: parówki sojowe, kiełbaski sojowe, plastry wegańskie, gyros roślinny
 • Wegańskie dania gotowe, jak: gulasz wegański, medaliony roślinne w sosie sojowym
 • Pasty na kanapki dla wegan, jak: hummus, pasty warzywne, paprykarz czy wegański smalec z fasoli
 • Wegańskie sosy, jak: wegański majonez, sos czosnkowy, pesto.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Produkty wegańskie Kaufland

Kolejną siecią, która w ostatnim czasie mocno stawia na rozwijanie oferty wegańskich produktów jest Kaufland. W sklepach sieci znajdziemy między innymi spory wybór produktów roślinnych od marki K-takie it veggie. To marka własna sieci Kaufland, która oferuje wyłącznie produkty wegańskie i wegetariańskie. Wśród artykułów w kategorii produkty wegańskie Kaufland oferuje m.in.:

 • Wegańskie zamienniki mięsa, jak roślinne plastry czy wegańskie kotlety
 • Wegańskie zamienniki nabiału, jak napoje owsiane, sojowe czy też zamienniki jogurtów
 • Wegańskie dania gotowe, jak roślinna lasagne.

Poza rozwijaniem roślinnej marki własnej, Kaufland wprowadza także do oferty produkty roślinne tworzone przez specjalizujące się w tym obszarze marki jak Upfield.

Podsumowanie

Produkty wegańskie stały się już normą w większości sieci handlowych. Widok całych stref roślinnych nie budzi już zaskoczenia wśród klientów, którzy coraz częściej poszukują roślinnych nowości. Wiele sieci wychodząc na przeciw tym oczekiwaniom rozwija wegańskie marki własne – te znajdziemy już w Biedronce, Lidlu, Carrefourze oraz Kauflandzie – a na tych sklepach nie kończy się lista. Jak wykazaliśmy w artykule, w każdej z tych sieci sklepów możemy znaleźć dużo produktów wegańskich, które urozmaicą codzienną dietę.


foto: mat. redakcji (wiadomoscispozywcze.pl/AP)

Reklama