Część sieci handlowych zapowiada zamknięcie sklepów. Które zostaną otwarte?

Część sieci handlowych zapowiada zamknięcie sklepów. Które zostaną otwarte?

Już od wtorku 1 lutego br. zaczynają obowiązywać przepisy zaostrzające niedzielny handel. Zmiany szczególnie dotkną tych sieci handlowych, które dotychczas korzystały z wyłączenia placówek świadczących usługi pocztowe. Od lutego takie sklepy będą musiały prowadzić ewidencję miesięcznego przychodu. W związku z tym, kolejne sieci handlowe zapowiadają już zamknięcie swoich placówek w niedziele niehandlowe.

Dotychczas obowiązujące przepisy zakładały szereg wyłączeń z zakazu handlu. Wiele sieci handlowych w ostatnim czasie wykorzystywało lukę, która umożliwiała otwieranie w niedziele wolne od handlu placówek, w których świadczone są usługi pocztowe. Nie trzeba było długo czekać, aż kolejne sieci zaczęły nawiązywać współprace z firmami kurierskimi i pocztowymi.

Do tej pory, za sprawą wprowadzenia usług pocztowych lub kurierskich, otwarte w dni ustawowo wolne od handlu były m.in. (wybrane lub wszystkie) sklepy sieci: Żabka, Lidl, Biedronka, Carrefour, Kaufland, Auchan czy Aldi. Na podobny ruch zdecydowały się także sieci niespożywcze, takie jak Empik, Smyk czy Leroy Merlin.

Od lutego uszczelnienie niedziel niehandlowych

Nowelizacja, która wejdzie w życie od lutego br. zakłada uszczelnienie dotychczasowych przepisów. Zgodnie ze zmianami, placówki pocztowe nadal będą mogły świadczyć swoje usługi w dni ustawowo wolne od handlu – będą one jednak musiały prowadzić ewidencję przychodów danego punktu. Otwarte w niedziele niehandlowe będą mogły być tylko te, w których działalność pocztowa będzie stanowiła co najmniej 40% miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej.

Co to oznacza w praktyce? Każdy sklep, w którym dotychczas funkcjonowała możliwość odbioru bądź nadania przesyłek musiałby udowodnić, że przychody z tytułu tej działalności wynoszą blisko połowę całych miesięcznych przychodów danej placówki handlowej. W praktyce jest to właściwie niemożliwe.

Nadal będzie jednak obowiązywał przepis dotyczący możliwości otwarcia sklepu w sytuacji, w której to właściciel obsługuje klientów. Nowelizacja zakłada również możliwość skorzystania z nieodpłatnej pomocy rodziny przez detalistę.

Sieci szukają sposobów na obejście zakazu handlu

Już w pierwszą niedziele po uszczelnieniu zakazu handlu niektóre placówki zdecydowały się skorzystać z wyłączeń, które zakłada ustawa. Przede wszystkim mowa o możliwości otwarcia placówek handlowych na dworcach oraz w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury. W rezultacie właściciele niektórych sklepów sieci Intermarche znaleźli kreatywne sposoby na obejście zakazu handlu i 6 lutego otworzyli klub czytelnika, a jeden ogłosił się dworcem autobusowym.

Sielanka nie trwała jednak długo, bo już w następną niedzielę (13 lutego) kontrole w otwartych placówkach rozpoczął Głowny Inspektorat Pracy. Inspektorzy skontrolowali ponad 250 sklepów. Wśród nich znalazł się nawet sklep, który skorzystał ze statusu zakładu pogrzebowego.

Gdzie zrobimy zakupy w niedziele niehandlowe w 2022 roku?

Wraz z początkiem lutego z pewnością niedzielnych zakupów nie zrobimy równie łatwo, co dotychczas. Na przestrzeni całego roku na zakupy będzie można wybrać się oczywiście nadal w każdą niedziele handlową, choć tych w 2022 roku będzie tylko 7. Zapytaliśmy wybrane sieci handlowe o zmiany w sposobie funkcjonowania sklepów od lutego 2022 roku.

Zakupów w niedziele niehandlowe nie zrobimy już w sklepach Lidl. W odpowiedzi na pytanie redakcji wiadomoscispozywcze.pl, biuro prasowe poinformowało, że „Lidl Polska operuje na polskim rynku od wielu lat, zawsze działając zgodnie z obowiązującymi przepisami”. Warto przypomnieć, że sieć dyskontów w 2021 roku nawiązała współpracę z firmą DHL. Już w październiku, usługa POP DHL pojawiła się we wszystkich 787 placówkach sieci. Sieć poinformowała, że wykonując tę usługę dostosuje się do nowych regulacji prawnych obowiązujących od 1 lutego br.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku dyskontów należących do Jeronimo Martins, czyli sklepów Biedronka. Jak odpowiedziało biuro prasowe: „Sieć Biedronka co do zasady bezwzględnie stosuje się do obowiązujących przepisów prawa”. Najbliższą niedzielą, kiedy robimy zakupy w Biedronce będzie ta wypadająca 30 stycznia, czyli w jedną z zaplanowanych na ten rok niedzielę handlową. „Tego dnia w naszych sklepach będzie można zrobić zakupy oraz wesprzeć 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której sieć Biedronka jest sponsorem głównym” – informuje Biedronka.

To też może Cię zainteresować:

Zakupy w sklepach Kaufland będzie można zrobić od poniedziałku do soboty w godzinach od 6:00 do 22:00 oraz w niedziele handlowe w godzinach od 9:00 do 20:00. W niedziele niehandlowe wszystkie sklepy pozostaną nieczynne. Jednak jak poinformował nas Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej: „Nowelizacja ustawy nie wpłynie na usługi pocztowe oferowane w sklepach Kaufland, z których nadal będą mogli korzystać klienci naszej sieci”.

Jak poinformowało biuro prasowe Auchan, wszystkie sklepy także tej sieci wraz z wejściem w życie nowelizacji, będą otwarte od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe. „Usługi pocztowe i kurierskie świadczone przez Auchan we współpracy z obecnymi partnerami, firmą Pointpack oraz Smart Points, będą realizowane bez zmian z wyjątkiem niedziel objętych zakazem handlu” – informuje sieć. Warto jednak przypomnieć o nowym formacie rozwijanym przez Auchan. Mowa o sklepach zlokalizowanych na stacjach paliw bp. Easy Auchan to format sklepu, który jest otwarty 24h, przez 7 dni w tygodniu.

Przeczytaj też:

Supermarkety sieci Intermarché, zarządzanej przez Grupę Muszkieterów, są prowadzone przez niezależnych polskich przedsiębiorców. Jak poinformowała nas Eliza Orepiuk-Szymura, dyrektor ds. komunikacji i informacji: "Celem Intermarché jest rozwój szyldu, jednak z poszanowaniem prawa właścicieli supermarketów do decydowania o ich spółce, umożliwiając im podejmowanie niezależnych decyzji dotyczących prowadzonych przez nich sklepów". Co za tym idzie, to właśnie właściciele poszczególnych placówek będą decydowali także o kontynuacji usług pocztowych w supermarkecie po nowelizacji ustawy ograniczającej handel w niedziele.

Sklepy ALDI pozostaną otwarte wyłącznie w niedziele wskazane przepisami jako niedziele handlowe w godzinach od 9:00 do 20:00 oraz w pozostałe dni tygodnia – od poniedziałku do soboty w godzinach od 6:00 do 22:00. Jak odpowiedziała sieć: „ALDI działa zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, dostosowując się do zmieniających się okoliczności. Tak będzie i tym razem, wraz z wejściem w życie nowych przepisów sklepy ALDI pozostaną otwarte tylko w niedziele wskazane przepisami jako niedziele handlowe”.

Część sklepów Żabka pozostanie otwarta także w niedziele wolne od handlu. W odpowiedzi na pytanie redakcji wiadomościspozywcze.pl Żabka poinformowała, że: „od początku lutego małe sklepy nadal będą działać w dni objęte ograniczeniami handlu (w tym w niedziele), podejmując indywidualnie decyzje z jakiego wyłączenia skorzystają”. Mowa o zapisie, który w dalszym ciągu będzie obowiązywał w ustawie, czyli możliwości prowadzenia sprzedaży przez właściciela sklepu.

Jak przyznało biuro prasowe Żabka, z zapisu przewidzianego dla przedsiębiorców prowadzących handel osobiście i na własny rachunek korzysta większość franczyzobiorców. Co za tym idzie, od lutego w tym przypadku może się niewiele zmienić. Spytaliśmy także o prowadzony pilotaż w ramach które w wybranych sklepach pojawiły się Paczkomaty InPost. Jak odpowiedziała sieć: „Jeżeli dana placówka będzie spełniała warunki umożliwiające zastosowanie innych wyłączeń, to również z nich skorzysta”.

Niedziele niehandlowe w 2022 roku

Według ustawy, w tym roku czeka nas 7 niedziel handlowych. Wypadają one: 30 stycznia, 10 kwietnia, 24 kwietnia, 26 czerwca, 28 sierpnia, 11 grudnia, 18 grudnia.

 

Reklama