Którzy producenci ograniczają swoją działalność w Rosji? [LISTA]

Którzy producenci ograniczają swoją działalność w Rosji? [LISTA]

W obliczu rosyjskiej inwazji kolejne firmy decydują się na ograniczanie działalności w kraju agresora. Mars, Lindt & Sprüngli, Kraft Heinz, Heineken, Nestle, Coca Cola, PepsiCo, Carlsber, Colian, Danone, Unilever – lista producentów, którzy potępiają wojnę i podejmują zdecydowane kroki w celu ograniczenia swojej obecności w Rosji wydłuża się z każdym dniem.

W jaki sposób firmy manifestują swój sprzeciw? Niektórzy producenci zupełnie wycofują się z rosyjskiego i białoruskiego rynku, inni wstrzymują określone działania lub przekazują zyski z tego rynku na rzecz pomocy humanitarnej. Dotyczy to zarówno polskich przedsiębiorców, jak też międzynarodowych koncernów.

Artykuł aktualizowany. Kliknij w tytuły, aby przeczytać więcej.

Mars: "(...) nie możemy kontynuować działalności, jakby nic się nie stało"

Producent żywności oraz pożywienia dla zwierząt ogranicza swoją obecność w Rosji. Firma wstrzymuje import oraz eksport swoich produktów z oraz do tego kraju. Mars zdecydował również o zaprzestaniu działalności reklamowej oraz obecności w mediach społecznościowych w Rosji i Białorusi. 

Producent nadal będzie dostarczał żywność Rosjanom. Choć, jak deklaruje, wszelkie zyski z tego tytułu zostaną przekazane na cele humanitarne.

Lindt & Sprüngli wstrzymuje dostawy i zamyka wszystkie sklepy w Rosji

Firma tymczasowo zamyka swoje wszystkie sklepy w Rosji oraz dostawy do tego kraju. Jak poinformował producent, działalność gospodarcza zostaje tymczasowo zawieszona.

Kraft Heinz zawiesza rosyjski import i eksport oraz wstrzymuje inwestycje

Kraft Heinz zawiesza wszystke nowe inwestycje w Rosji. Producent wstrzymał także cały eksport swoich produktów do Rosji oraz import towarów z Rosji.

Heineken kończy z produkcją, reklamą i sprzedażą w Rosji

Heineken wstrzymał nowe inwestycje oraz eksport swoich produktów do Rosji. Firma zaprzestanie także produkcji, reklamy i sprzedaży marki Heineken w tym kraju. Producent dąży do oddzielenia rosyjskiego biznesu od szerszej firmy Heineken. 

Nestle zawiesza inwestycje kapitałowe w Rosji

Nestle zawiesza wszystkie inwetycje w Rosji oraz zaprzestaje wszelkich reklam w tym kraju. Pierwotnie firma zdecydowała o dalszym dostarczaniu podstawowych produktów spożywczych do Rosji. Choć już po kilku dniach poinformowała o wstrzymaniu eksportu i importu towarów innych niż niezbędne artykuły spożywcze.

Unilever: "Nie zainwestujemy w tym kraju żadnego dodatkowego kapitału"

Producent zawiesił rosyjski eksport i import, a także wstrzymał wszelkie wydatki na media i reklamę. Firma nadal będzie dostarczać Rosjanom podstawowe produkty spożywcze i higieniczne wyprodukowane w tym kraju.

Pepsi-Cola znika z rosyjskich półek. Firma zawiesza sprzedaż

PepsiCo zawiesza działalność w Rosji. Producent wstrzymuje sprzedaż Pepsi-Coli oraz globalnych marek napojów, w tym 7Up i Mirinda. Firma nadal będzie także sprzedawać produkty codziennego użytku, jak mleko czy żywność dla niemowląt. 

Coca Cola zawiesza działalność w Rosji

Coca Cola zdecydowała o zawieszeniu działalności w kraju agresora. Producent nie będzie sprzedawał swoich produktów w tym kraju.

Danone zostaje w Rosji, ale wstrzymuje wszystkie inwestycje w kraju

Danone zawiesił wszystkie projekty inwestycyjne w Rosji. Firma utrzymuje produkcję i dystrybucję świeżych produktów mlecznych i żywienia niemowląt, aby nadal zaspokajać podstawowe potrzeby żywnościowe miejscowej ludności. 

Grupa Carlsberg wstrzymuje nowe inwestycje oraz eksport do Rosji

Grupa Carlsberg zdecydowała o natychmiastowym wstrzymaniu nowych inwestycji w Rosji. Producent zawiesił także eksport z innych spółek Grupy Carlsberg do browarów Baltika w Rosji. 

Colian: „(...) zrezygnowaliśmy ze współpracy z kontrahentami z Rosji”

Producent poza pełnym zaangażowaniem w pomoc dla Ukrainy, zdecydował także o zakończeniu współpracy z rosyjskimi kontrahentami. Firma, z oczywistych powodów, nie może także kontynuować eksportu do Ukrainy.