Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, podczas specjalnego spotkania z branżą zapowiedział kontrole cen artykułów spożywczych. Stały monitoring cen obejmie wybrane artykuły, na które od 1 lutego br. zacznie obowiązywać zerowa stawka VAT. Kolejnym krokiem, jak zapowiada Chróstny, mogą być postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.
Prezes UOKiK apeluje do sprzedawców o obniżki cen produktów spożywczych po ustawowych zmianach podatku VAT od pierwszego lutego. W trakcie spotkania z Polską Organizacją Handlu i Dystrybucji oraz Polską Izbą Handlu, a także kilkunastoma sieciami handlowymi, zapowiedział piętnowanie negatywnych praktyk sprzedawców.
"Jest jeszcze czas na przemyślenie strategii cenowych przez sieci"
Od 1 lutego br. na produkty spożywcze, które dotychczas objęte były 5% stawką VAT, zacznie obowiązywać wyzerowany podatek. Wśród nich znajdują się m.in. mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje czy choćby produkty do żywienia niemowląt oraz dzieci, np. kaszki.
Przeczytaj też:
- Premier ogłosił Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Od lutego zerowy VAT na żywność
- Sklepy spożywcze będą musiały informować o działaniach rządu
Warto przypomnieć, że część sieci, w odpowiedzi na wyzerowanie stawki VAT, już teraz zapowiedziała obniżki cen produktów. Jako pierwszy ruch wykonał Lidl, który ogłosił niższe ceny w przypadku ponad 2 tys. produktów. Za nim poinformował o tym Aldi, a także Stokrotka.
Stały monitoring cen obejmie kilknaście produktów podstawowych
20 stycznia br. Prezes Tomasz Chróstny zaprosił na spotkanie Polską Organizację Handlu i Dystrybucji oraz Polską Izbę Handlu, a także kilkanaście sieci handlowych, by zaapelować o pozytywne praktyki w stosunku do konsumentów. Jedocześnie zapowiedział działania, jakie Urząd podejmie w najbliższym czasie.
W związku z wprowadzeniem zerowego podatku VAT na artykuły żywnościowe pracownicy Inspekcji Handlowej w ostatnim tygodniu stycznia rozpoczną działania w wybranych placówkach handlowych. Swoją analizą Prezes UOKiK objął koszyk kilkunastu produktów podstawowych, w tym masło, mleko, chleb, olej, cukier, mąkę, jajka, nabiał, mięso czy warzywa i owoce.
To też może Cię zainteresować:
- Obniżka VAT na żywność to poważny problem dla przedsiębiorców
- Czy wyzerowany VAT rzeczywiście wpłynie na ceny produktów?
Dodatkowo, w trakcie rozeznania, inspektorzy sprawdzą, czy sprzedawca umieścił przy kasie informację o obowiązującej od lutego do końca lipca obniżce do zera stawki VAT na towary spożywcze.
Kolejnym krokiem mogą być postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, za które grozi kara do 10 proc. obrotu. Prezes UOKiK nie wyklucza działań również wobec innych podmiotów.