Premier ogłosił Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Od lutego zerowy VAT na żywność

Premier ogłosił Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Od lutego zerowy VAT na żywność

We wtorek 11 stycznia rząd ogłosił założenia Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. Wśród nich znalazły się obniżki obowiązujących podatków, w tym wyzerowanie stawki VAT na żywność. 

Zerowy podatek VAT na żywność

W odpowiedzi na rosnące koszty, rząd zdecydował o wyzerowaniu dotychczasowej stawki VAT dla wszystkich podstawowych produktów spożywczych, które dotychczas objęte były 5% podatkiem. Zmiana była już zapowiadana pod koniec ubiegłego roku, kiedy temat zerowego VAT-u powrócił podczas spotkania Rady ds. Gospodarczych i Finansowych.

Jak we wtorek zapewniał premier Mateusz Morawiecki, zerowy VAT na żywność pozwoli zachować 45 zł miesięcznie w portfelu każdej rodziny. Dla budżetu państwa będzie to oznaczało roczny koszt na poziomie 6-7 mld złotych.

Premier zaapelował także do przedsiębiorców, którzy zajmują się handlem żywnością o obniżenie cen produktów. "To jest bardzo ważne. To nie jest dzisiaj zarobek przedsiębiorców, to jest część, która trafia do budżetu państwa polskiego" – mówił.

Zmiany wprowadzone w ramach Tarczy Antyinflacyjnej 2.0, w tym zerowy VAT na żywność, zaczną obowiązywać z dniem 1 lutego br. Jak zapowiedział premier, od tego dnia powinny spaść ceny produktów w sklepach.

Jak wyglądały przygotowania:

Jakie zmiany zakłada Tarcza Antyinflacyjna 2.0?

Uruchomienie drugiej edycji Tarczy Antyinflacyjnej premier zapowiedział na 1 lutego 2022 roku. Ma ona obowiązywać przez okres 6 miesięcy i kosztować budżet państwa około 20 mld złotych. 

Jak zapewniał premier, w rezultacie działań antyinflacyjnych w portfelach Polaków ma zostać ponad 100 złotych miesięcznie, z czego blisko połowę będą stanowić obniżki z tytułu zerowego VAT-u na żywność.

Wśród głównych założeń Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 znajdują się:

  • wyzerowanie podatku VAT na żywność;
  • obniżenie podatku VAT na paliwa do 8%, z obecnych 23%. Według szacunków, cena za litr paliwa spadnie o ok. 60-70 groszy;
  • obniżenie stawki VAT na prąd i ciepło do 5%;
  • wyzerowanie stawki VAT na gaz;
  • wyzerowanie stawki VAR na nawozy.

Foto: Kancelaria Premiera

 

Reklama