Obniżka VAT na żywność to poważny problem dla przedsiębiorców

Obniżka VAT na żywność to poważny problem dla przedsiębiorców

We wtorek 11 stycznia br. rząd przyjął założenia tzw. Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. Wśród nich znalazły się obniżki podatków, m.in. podatku VAT na paliwa, prąd i ciepło, a także wyzerowanie podatku VAT na żywność, gaz oraz nawozy. Rząd zapewnia o oszczędnościach, które pozostaną w portfelach Polaków. Jednak co czeka nas po zakończeniu obowiązywania ulg?

Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan, podkreśla, że największą niewiadomą tarczy antyinflacyjnej 2.0, która już teraz w pełni dziedziczy słabości swojej poprzedniczki, będzie moment zakończenia jej działania.

Gdy to nastąpi inflacja może przekroczyć 10%, chyba że rząd liczy na odwrócenie trendów na rynkach światowych – chodzi o rosnące ceny paliw, nawozów, produktów spożywczych, a także nagłą zmianę polityk innych państw stymulujących popyt na rynku międzynarodowym.

Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan

Jak dodaje, klienci odczują chwilową ulgę wskutek wprowadzanych obniżek VAT. Otwarte pozostaje jednak pytanie o to, jak bardzo zmienią się ceny.

Kolejne problemy dla przedsiębiorców

Ekspert z Konfederacji Lewiatan zauważa, że obniżka VAT na produkty żywnościowe do 0% to również poważny problem dla przedsiębiorców. W ciągu dwóch tygodni będą oni musieli zmienić systemy sprzedażowe i przeprogramować kasy fiskalne. A to wszystko po to, aby za pół roku prawdopodobnie odwracać ten proces.

Przeczytaj też:

Niezrozumiałe jest też, że kolejny raz rząd w swoich działaniach pomija przedsiębiorców. Wystarczy wspomnieć, że inflacja producencka sięgnęła w listopadzie 13,2%, a obecne ceny paliw spowodują kolejne wzrosty tego wskaźnika.

Mariusz Zielonka

Tarcza antyinflacyjna – jak wpłynie na ceny?

Jak zapowiadał premier, wyzerowanie VAT-u na żywność ma przynieść oszczędność na poziomie około 40-50 złotych na podstawowych produktach w skali miesiąca dla gospodarstwa domowego.

Biorąc jednak pod uwagę dynamikę wzrostu cen żywności, choćby z ostatniego szybkiego szacunku inflacji (2,1% w skali miesiąca) to w lutym możemy się spodziewać, że podstawowe produkty będą kosztowały tyle co w połowie listopada 2021 r.

Mariusz Zielonka

Według szacunków Konfederacji, wskutek obniżek VAT cena paliwa może spaść o około 40 groszy na litrze. "W przypadku cen na stacjach benzynowych większe znaczenie niż interwencja rządu będzie miała cena ropy na rynkach światowych, a ta ponownie przekroczyła 80 USD za baryłkę i zbliża się do maksimów z 2021 r." – zauważa ekspert.

Tym razem rządzący nie będą mieć tyle szczęścia, jak w przypadku obniżki akcyzy na paliwa, kiedy to spadek cen był odczuwalny jeszcze przed rozpoczęciem działania pierwszej tarczy. Tym samym nie mamy co liczyć na zapowiadane 70-80 gr obniżki na litrze.

Mariusz Zielonka

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Reklama