Sklepy spożywcze będą musiały informować o zerowym podatku VAT na żywność

Sklepy spożywcze będą musiały informować o zerowym podatku VAT na żywność

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął ustawę, która zakłada obniżenie obowiązujących stawek podatków, w tym wyzerowanie VAT-u na podstawowe produkty spożywcze. To element działań rządu w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0. Jak wynika z projektu ustawy, na sprzedawców nałożony zostanie kolejny obowiązek. W sklepach pojawią się tabliczki z informacją o rządowym projekcie.

Zerowy VAT na żywność

11 stycznia br. rząd ogłosił założenia tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0. Wśród najważniejszych zmian znalazły się te dotyczące obniżenia  podatków, w tym wyzerowania stawki VAT na wszystkie podstawowe produkty spożywcze, które dotychczas obowiązywał 5% podatek. Za uchwaleniem ustawy głosowało 438 posłów. Teraz trafi ona do Senatu. Obrady w tej sprawie są planowane na 20 stycznia br.

Przeczytaj też:

W projekcie ustawy, która ma wprowadzić zmienione stawki VAT, znalazł się także zapis, który w szczególny sposób dotknie sprzedawców. Mowa o obowiązku informowania swoich klientów o wprowadzonych zmianach. Tabliczka z informacją ma być usytowana w strefie przykasowej każdego sklepu.

Kolejny obowiązek nałożony na sklepy spożywcze

Od 1 lutego sprzedawcy będą musieli umieścić przy kasie informację o obowiązującej do 31 lipca br. obniżonej stawce VAT. Dotyczy to zarówno sklepów spożywczych, jak i stacji benzynowych (w przypadku obniżonego do 8% podatku VAT na paliwo). To kolejny obowiązek nałożony na sklepy i niemały problem dla przedsiębiorców.

Nie dość, że właściele sklepów spożywczych są zmuszeni do zmiany systemy sprzedażowego oraz przeprogramowania kas fiskalnych w ciągu zaledwie dwóch tygodni (co komentował ekspert z Konfederacji Lewiatan), to dodatkowo muszą szukać miejsca na umieszczenie informacji reklamującej zmiany rządowe. Jest to szczególnie kłopotliwe z uwagi na charakterystykę miejsca, w którym ma znaleźć się ta informacja. A mowa o strefie przykasowej, gdzie szczególnie trudno o wolną przestrzeń.

Informacja o zerowej stawce VAT na żywność – jak będzie wyglądała?

Tabliczka z informacją o działaniach rządu będzie musiała być należycie wyeksponowana. Na ten moment w projekcie znalazła się informacja o tym, że ma ona znaleźć się przy kasie rejestrującej w lokalu, w którym dokonywana jest sprzedaż objętych obniżką towarów.

Wedle zapisu ma to być czytelna informacja o tym, że od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. dla towarów spożywczych obowiązuje stawka podatku od towarów i usług obniżona do wysokości 0%. Wzór informacji zostanie udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu.

Nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 lutego br. 

Według ustawy obniżona stawka VAT będzie obowiązywała przez okres 6 miesięcy, od 1 lutego do 31 lipca br. Wprowadzone w tym obszarze zmiany obniżą dochody budżetu państwa o około 11,60 mld zł. Samo wyzerowanie stawki VAT na żywność i napoje poskutkuje spadkiem dochodów budżetu o około 2,92 mld zł.

Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, obniżenie stawki VAT na żywność pozwoli każdej polskiej rodzinie zachować miesięcznie 45 zł. Na zmiany zaczynają reagować sieci handlowe. Obniżki cen ponad 2 tys. produktów zapowiedział już Lidl. Już od poniedziałku 31 stycznia ceny obniży także Aldi.

Jakie produkty spożywcze obejmie zerowa stawka VAT?

Wyzerowanie stawki VAT będzie dotyczyło podstawowych produktów, które dotychczas objęte były 5% podatkiem. Wśród produktów spożywczych znajdują się:

 • Mięso i podroby jadalne
 • Ryby i skorupiaki, mięczaki i pozostałe bezkręgowce wodne (z wyłączeniem homarów i ośmiornic oraz innych towarów objętych CN 0306-CN 0308)
 • Produkty mleczarskie: jaja ptasie, miód naturalny, jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone
 • Jelita, pęcherze i żołądki zwierząt (z wyjątkiem rybich), całe i w kawałkach, świeże, schłodzone, zamrożone, solone, w solance, suszone lub wędzone
 • Warzywa oraz niektóre korzenie i bulwy, jadalne
 • Owoce i orzechy jadalne; skórki owoców cytrusowych lub melonów
 • Zboża
 • Produkty przemysłu młynarskiego: słód, skrobie, inulina, gluten pszenny
 • Nasiona i owoce oleiste, ziarna, nasiona i owoce różne, rośliny przemysłowe lub lecznicze, słoma i pasza (wyłącznie towary przeznaczone do spożycia przez ludzi)
 • Tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego oraz produkty ich rozkładu, gotowe tłuszcze jadalne, woski pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego (wyłącznie jadalne)
 • Przetwory z mięsa, ryb lub skorupiaków, mięczaków lub pozostałych bezkręgowców wodnych (z wyłączeniem kawioru oraz namiastek kawioru objętych CN 1604, a także przetworów z homarów i ośmiornic oraz z innych towarów objętych CN 1603 00 i CN 1605)
 • Przetwory ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka oraz pieczywa cukiernicze
 • Przetwory z warzyw, owoców, orzechów lub pozostałych części roślin (z wyłączeniem produktów o rzeczywistej masowej mocy alkoholu powyżej 1,2%)
 • Zupy i buliony i preparaty do nich, złożone przetwory spożywcze, homogenizowane
 • Lody i pozostałe lody jadalne, nawet zawierające kakao
 • Tłuszcze złożone z produktów roślinnych lub zwierzęcych (miksy), wyroby seropodobne (analogi serów) oraz preparaty do początkowego żywienia niemowląt, w tym mleko początkowe, preparaty do dalszego żywienia niemowląt
 • Wody, włącznie z wodami mineralnymi i wodami gazowanymi, zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego, lub wody aromatyzowane i pozostałe napoje bezalkoholowe (z wyłączeniem soków owocowych i warzywnych, objętych pozycją CN 2009)
 • Dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego, o których mowa w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia

Wśród podstawowych produktów objętych zerową stawką VAT znajdują się także pozycje niespożywcze jak: książki, gazety, dyski, podpaski, tampony, pieluchy dla dzieci.

Reklama