UOKiK podsumowuje 2023 rok. Te sprawy były kluczowe dla rynku FMCG i retail

UOKiK podsumowuje 2023 rok. Te sprawy były kluczowe dla rynku FMCG i retail

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podczas 12 miesięcy 2023 roku wydał ponad 1000 decyzji. Wiele z nich miało znaczący wpływ na polski sektor spożywczy oraz handlowy. W tym czasie Urząd nałożył ponad 612 mln zł kar na przedsiębiorstwa naruszające przyjęte praktyki, a także przeprowadził ponad 15 tys. kontroli sprawdzających jakość i bezpieczeństwo produktów.

Przewaga kontraktowa: 11 postępowań i jedna wielka kara

Jednym z priorytetów UOKiK w 2023 roku była kontynuacja działań mających na celu eliminację nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między dostawcami a odbiorcami w łańcuchu dostaw produktów rolno-spożywczych. Urząd skupił się na monitorowaniu i rozwiązywaniu sporów związanych z przewagą kontraktową, czyli sytuacjami, w których większe przedsiębiorstwa mogły wykorzystywać swoją pozycję do narzucania niekorzystnych warunków mniejszym podmiotom. Wiele z nich dotyczyło branży retail.

W trakcie 12 miesięcy 2023 roku UOKiK wszczął 11 nowych postępowań wyjaśniających oraz 2 postępowania w sprawie. Prezes Urządu wydał także 6 decyzji, wśród których 5 zobowiązywało przedsiębiorców do zmian, a 1 nakładała karę finansową. Ta dotyczyła dużej sieci handlowej, o czym pisaliśmy w artykule: UOKiK nałożył karę na Auchan Polska. Sieć ma zapłacić ponad 87 mln zł.

Wszczęte w ubiegłym roku postępowania dotyczyły także praktyk centrali zakupowej dla sieci Intermarche, CSA PR Polska, którą UOKiK zobowiązał do wypłaty należności dostawcom. W 2023 roku UOKiK sprawdzał także, czy właściciel marki Lay's wykorzystuje rolników oraz przeprowadził postępowanie, w wyniku którego cukrowy gigant miał zmienić zapisy w umowach z rolnikami.

Kontrola koncentracji na rynku FMCG

Do kompetencji UOKiK należy także wydawanie zgód na koncentrację. W 2023 roku organ przeprowadził kilka istotnych postępowań w sektorze FMCG. Jednym z nich było przejęcie przez niderlandzką firmę Van Hessen spółki JAP sp. z o.o. z Gdańska. Obie firmy działają w obszarze produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak surowce do produkcji karmy dla zwierząt oraz osłonek naturalnych wykorzystywanych w przemyśle wędliniarskim. UOKiK, po przeprowadzeniu szczegółowego badania rynku, uznał, że koncentracja ta nie wpłynie negatywnie na konkurencję na polskim rynku, co pozwoliło na jej zatwierdzenie.

Innym przypadkiem było postępowanie dotyczące koncentracji Sarantis Polska i Stella Pack Europe. Obie firmy działają w segmencie produkcji i sprzedaży artykułów gospodarstwa domowego, w tym opakowań, takich jak woreczki do pakowania żywności i worki na śmieci, które są szeroko stosowane także w sektorze spożywczym. Analiza przeprowadzona przez UOKiK nie wykazała istotnych zagrożeń dla konkurencji na rynku, co doprowadziło do wydania zgody na koncentrację.


foto: stockadobe(MOZCO Mat Szymański)

Reklama