Allegro pochwaliło się wynikami finansowymi. Są wzrosty, ale też prognozowane spadki

Allegro pochwaliło się wynikami finansowymi. Są wzrosty, ale też prognozowane spadki

Chcemy być ulubionym miejscem zakupów w Europie – powiedział prezes Allegro przy okazji publikacji wyników finansowych marketplace'u. Podczas pierwszego półrocza 2023 roku przychody z działalności całej Grupy wzrosły o imponujące 31% rok do roku. Nie przykrywają one jednak straty z międzynarodowej działalności, której spodziewa się platforma.

Wyniki finansowe Allegro w Polsce: Rośnie liczba klientów i średni koszyk

Polski biznes Allegro, który odpowiada za niemal 94% GMV grupy, odnotował w drugim kwartale wyniki w większości zgodne lub lepsze od oczekiwań. Ponad 40% wzrostu GMV wygenerowały priorytetowe kategorie takie jak Supermarket, Zdrowie i Uroda, czy Moda.

Na koniec drugiego kwartału liczba ofert opublikowanych na Allegro przekroczyła 320 milionów. Przyczyniło się to do zwiększenia liczby aktywnych kupujących do 14,3 miliona i średniej wartości generowanego przez nich GMV o kolejne 9,4% r/r w drugim kwartale. Wzrost GMV przy rosnącym wskaźniku take rate napędził przychody i przełożył się na większą od oczekiwanej poprawę marż.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Allegro prognozuje dwucyfrowy wzrost sprzedaży w Polsce

Wartość sprzedaży brutto (GMV) z działalności w Polsce wzrosła w drugim kwartale o 11,3% r/r do 13,48 mld PLN, znacząco przewyższając dynamikę sprzedaży detalicznej w Polsce. W całym pierwszym półroczu GMV zwiększyła się o 12,6% r/r.

Przychody z działalności w Polsce wzrosły o 18,4% r/r do 1,89 mld PLN w drugim kwartale i o 20,4% r/r w pierwszym półroczu, dzięki większej monetyzacji i wyraźnemu wzrostowi przychodów z działalności reklamowej.

W trzecim kwartale 2023 r. Allegro planuje wzrost GMV z działalności w Polsce na poziomie 10-11% r/r, przy wzroście przychodów o 19-21% i przyspieszeniu tempa wzrostu skorygowanego zysku EBITDA do 30-32% r/r.

Allegro na arenie międzynarodowej

Skonsolidowana wartość GMV, uwzględniająca działalność międzynarodową grupy, zwiększyła się o 10,3% r/r w drugim kwartale i o 15,4% r/r w pierwszym półroczu. Przychody grupy wzrosły o 8,5% r/r w drugim kwartale i o 31% w pierwszym półroczu, a skonsolidowany skorygowany zysk EBITDA urósł o 19,9% r/r w drugim kwartale i o 17,3% w pierwszym półroczu.

Mimo dobrych wyników na poziomie całej grupy, Allegro spodziewa się w trzecim kwartale spadku przewidywanej wartości GMV działalności międzynarodowej o 10-12% rok do roku. Przychody będą o 32-34% niższe r/r, a skorygowana strata EBITDA wyniesie 100-110 mln zł.

Co jednak istotne, jak informuje Allegro, segment MALL, obejmujący przejęte w ubiegłym roku biznesy, ograniczył nieco stratę skorygowanego wskaźnika EBITDA do 66,2 m PLN w drugim kwartale, skupiąjąc się na efektywności i przekształceniu dotychczasowych marek Grupy MALL w nowych sprzedawców na platformie Allegro.cz

Milionowe inwestycje zaplanowane na kolejny kwartał

Grupa Allegro zdradzając prognozy na trzeci kwartał poinformowała również o planowanych wydatkach inwestycyjnych. Te są szacowane na 85-95 mln PLN w Polsce i 20-25 mln PLN za granicą.

Na poziomie skonsolidowanym, Allegro szacuje wzrost GMV w trzecim kwartale na 8-9% r/r, a przychodów na +3-5% r/r. Skorygowany zysk EBITDA grupy powinien być o 23-25% wyższy r/r, zaś skonsolidowany CAPEX na trzeci kwartał spodziewany jest na poziomie 105-120 mln zł.


foto: Roy Perticucci, prezes Allegro (mat. prasowe)
 

Reklama