Allegro przejmuje platformę e-commerce Mall Group a.s za 881 mln euro

Allegro przejmuje platformę e-commerce Mall Group a.s za 881 mln euro

Planowane połączenie z Mall Group i WE|DO wzmocni pozycję Allegro jako wiodącej platformy e-commerce dla kupujących i sprzedających w regionie. 135 tys. sprzedawców z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, korzystających z usług nowo powstałej grupy, skorzysta z możliwości wystawienia oferty na jednej platformie i sprzedawania w całym regionie. Jednocześnie sprzedający uzyskają szerszy dostęp do rynku detalicznego (TAM) o wartości 1,14 bln PLN, liczącego 70 mln konsumentów.

Allegro zgodziło się na przejęcie 100% udziałów w Mall Group a.s. (dalej „Grupa Mall”) oraz WE|DO CZ s.r.o. (dalej „WE|DO”) od sprzedających je akcjonariuszy PPF, EC Investments i Rockaway Capital, za łączną kwotę 881 mln euro, opartej na wycenie firmy na poziomie 925 mln euro skorygowanej o dług i pozycje o charakterze dłużnym w wysokości 44 mln euro. Cena może zostać podniesiona o nie więcej niż 50 mln euro na podstawie realizacji określonych celów krótkoterminowych.

Planowane połączenie Allegro, Grupy Mall i WE|DO poprawi doświadczenie zakupowe klientów, zapewni najatrakcyjniejsze ceny, a także najszerszy wybór ofert oraz maksymalną wygodę kupowania 18 milionom klientów w całym regionie.

Zespół, który po połączeniu będzie liczyć około 7.200 osób, na pierwszym miejscu stawia potrzeby konsumenta i innowacje. Pracownicy będą mogli liczyć na większe możliwości rozwoju zawodowego w dynamicznym, międzynarodowym zespole.
Transakcja będzie ważnym krokiem dla Allegro w realizacji strategii ekspansji międzynarodowej, która w przyszłości pozwoli grupie łączących się niebawem spółek zwiększyć tempo rozwoju w Europie.

Przez dwie dekady Allegro stało się dla konsumentów w Polsce ulubionym miejscem robienia zakupów.online. Wspólnie z Grupą Mall będziemy mogli nie tylko podnieść jakość codziennego życia 18 mln klientów, których już obsługujemy, ale także dotrzeć z naszą ofertą do innych części Europy. Kupujący będą mogli liczyć na lepszy wybór, atrakcyjne ceny i większą wygodę, a wspólna baza około 135 tys. sprzedawców pozwoli wystawić ofertę na platformie i sprzedawać w całym regionie. Na Allegro mamy już najlepszy i najbardziej konkurencyjny wybór ofert w regionie. Przygotowujemy też wiele wersji językowych naszej platformy i narzędzia wsparcia w prowadzeniu sprzedaży na rynkach zagranicznych. Po połączeniu z Grupą Mall nasza pozycja w Polsce, Czechach, Słowacji, Słowenii, Węgrzech i Chorwacji, czyli na rynku detalicznym o wartości ponad 1,1 bln PLN obejmującym ponad 70 mln konsumentów, pozwoli nam stworzyć silny, międzynarodowy zespół w obszarach technologii, e-commerce i logistyki. Umożliwi nam to przyciąganie nowych talentów, zaoferowanie nowych możliwości rozwoju w powiększonej strukturze grupy, a także zbudowanie jeszcze bardziej zróżnicowanej organizacji o jeszcze większej energii do działania.

François Nuyts, prezes Allegro

 

Transakcja podlega standardowym procedurom uzyskiwania zgód od organów antymonopolowych i organów nadzoru. Jej finalizacja jest planowana na pierwsze półrocze 2022 roku.

Przejmowany biznes obejmuje aktywa e-commerce Grupy Mall oraz aktywa logistyczne WE|DO w Czechach, Słowacji, Węgrzech, Słowenii, Chorwacji i Polsce. Na koniec roku finansowego kończącego się w marcu 2021 roku Grupa Mall osiągnęła GMV w wysokości 4,3 mld zł, marżę brutto[1] na poziomie 14% i dodatni poziom EBITDA. Wartość transakcji to równowartość GMV za okres 12 miesięcy do marca 2021 roku i ok. 7,2x zysku brutto za okres 12 miesięcy do marca 2021 roku.

Po ponad siedmiu latach budowania silnej pozycji na rynku e-commerce w Czechach i regionie CEE, cieszę się, że znaleźliśmy tak silnego partnera jak Allegro do dalszego rozwoju Grupy Mall. Doceniamy Allegro jako partnera, dla którego także najważniejsze są innowacyjność, rozwój i różnorodność. Dostrzegamy również wiele atrakcyjnych synergii pomiędzy naszymi platformami i możliwość znacznego przyspieszenia realizowanych projektów. Jako udziałowiec Rockaway Capital cieszę się, że pozostajemy częścią tej historii i jako akcjonariusze połączonej grupy będziemy mieć swój udział w jej dalszym rozwoju. Wierzymy, że branża e-commerce ma wciąż duży potencjał wzrostu w Europie Środkowo-Wschodniej i nie mogę się doczekać dalszej współpracy.

Jakub Havrlant, Przewodniczący rady w Grupie Mall, Prezes i założyciel Rockaway Capital

Rozbudowa platformy pozwoli Allegro stworzyć najlepszą ofertę dla klientów i sprzedawców, rozpędzając koło zamachowe e-commerce w Polsce z myślą o rozwoju w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Jesteśmy bardzo podekscytowani perspektywami, jakie rozciągają się przed nami. Nasz model biznesowy idealnie pasuje do grupy prowadzącej tak duży marketplace. Dodatkowo oferujemy dostęp do rozbudowanej infrastruktury ostatniej mili i zaplecza operacyjnego w krajach, w których działamy. Rozpoczęliśmy również rozwój biznesu 3P i chętnie skorzystamy z bezkonkurencyjnego doświadczenia Allegro w tym zakresie. Zarówno my, jak i Allegro jesteśmy liderami rynku Europy Środkowo-Wschodniej, którzy wywodzą się z tego regionu i którzy lepiej niż ktokolwiek inny rozumieją potrzeby lokalnych konsumentów. Łącząc nasze mocne strony, będziemy mogli zaoferować klientom i sprzedawcom pełen pakiet usług w sześciu krajach tej części Europy. Cieszę się również ze względu na naszych pracowników. Widzę, że nasze kultury pasują do siebie, że stawiamy na innowacyjne podejście do klienta i że będziemy dysponować największą pulą talentów w regionie.

Jan Hanuš, prezes Grupy Mall

 

Reklama