Allegro przekroczyło swoje oczekiwania. Przychody w I kw. 2023 wzrosły o 22,7%

Allegro przekroczyło swoje oczekiwania. Przychody w I kw. 2023 wzrosły o 22,7%

Polska odpowiada za niemal 94% biznesu Allegro. W I kwartale 2023 roku przychody z działalności w Polsce wzrosły 22,7% r/r do 1,71 mld zł. W tym czasie wartość sprzedaży brutto (GMV) wzrosła o 14% do 12,34 mld zł, utrzymując tym samym tempo wzrostu z czwartego kwartału.

Jak przyznaje Allegro, oczekiwania na pierwszy kwartał zostały spełnione, a nawet przekroczone. Pierwsze trzy miesiące roku były także kolejnym okresem z rzędu, w którym wzrosła liczba aktywnych kupujących na platformie. W tym czasie średnia wartość GMV na aktywnego kupującego/kupującą zwiększyła się o prawie 10% r/r do 3 582 zł.

EBITDA wyższa o niemal 30%

Zwyżkujące GMV i take rates, mocny wzrost przychodów z usług reklamowych, jak i kontrola kosztów przyczyniły się do wzrostu skorygowanego wskaźnika EBITDA z działalności w Polsce o 29,7% r/r do 600,6 mln zł w pierwszym kwartale, zwiększając marżę GMV o 0,59 pp w ujęciu rocznym do 4,87%. Skorygowana EBITDA dla rozszerzonej grupy była o 14,7% wyższa r/r.

Średnia prowizja od sprzedaży (take rate) w Polsce wzrosła w pierwszym kwartale o 0,57 pp r/r do 11,02%, podczas gdy dochody z reklam rosły ponad 3,4 razy szybciej niż GMV (+48% w ujęciu rocznym).

Plany na drugi kwartał 2023

W drugim kwartale 2023 r. Allegro planuje wzrost GMV z działalności w Polsce na poziomie 11-12% r/r, przy wzroście przychodów o 16-18% i skorygowanej EBITDA o 13-16% r/r.

Wydatki inwestycyjne szacowane są na 110-120 mln zł w Polsce i 35-40 mln zł w segmencie MALL. Na poziomie skonsolidowanym, Allegro szacuje wzrost GMV w drugim kwartale na 10-11% r/r, a przychodów o 9-11%. Skorygowana EBITDA grupy powinna być o 3-8% r/r wyższa, zaś łączny CAPEX na drugi kwartał spodziewany jest na poziomie 145-160 mln zł.

Ważny ruch na międzynarodowym rynku

W maju br. platforma zakupowa Allegro zadebiutowała na czeskim rynku. Jak zaznacza prezes Allegro Roy Perticucci, rozwój Allegro.cz jest kolejnym kluczowym celem firmy. 

Allegro zaznacza przy tym, że nowa platforma potrzebuje czasu, by rozkręcić się na nowym rynku, podczas gdy wciąż wymagająca sytuacja makroekonomiczna w Czechach ogranicza wydatki konsumenckie i GMV z tradycyjnego biznesu MALLa. "Kiedy już jednak rozwój Allegro.cz nabierze tempa, powinno się to przełożyć na zdecydowane zwiększenie GMV grupy" – czytamy w komunikacie firmy.

Allegro traktuje debiut na czeskim rynku jako model, na którym firma chce zyskać jak najwięcej wiedzy, by przełożyć ją później na kolejne działania w zakresie ekspansji międzynarodowej.

Podobnie jak w większości krajów Europy Środkowej poza Polską, konsumenci w Czechach nie są jeszcze zaznajomieni z modelem marketplace. Zamierzamy wyciągnąć jak najwięcej wniosków ze startu w Czechach, aby na tej bazie opracować plan działań, który pozwoli nam w przyszłości szybciej wchodzić na nowe rynki w obrębie działania segmentu MALL

Roy Perticucci, prezes Allegro

Foto: Roy Perticucci, prezes Allegro (mat. prasowe)

Reklama