Czy sieci złamały prawo reglamentując cukier? Sprawę komentuje UOKiK

Czy sieci złamały prawo reglamentując cukier? Sprawę komentuje UOKiK

Lista sieci handlowych, które wprowadziły w swoich sklepach ograniczenia w sprzedaży cukru wydłuża się. Czy działanie to jest zgodne z prawem?

Nadmuchany problem?

Reglamentacja cukru w teorii wynika z kilku czynników. Wśród nich znajdziemy m.in. rosnące ceny produkcji tego surowca, które przekładają się na negocacje cenowe pomiędzy producentami a sieciami handlowymi.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest trwający sezon przetworów, kiedy popyt na ten produkt każdego roku jest wyższy, czy w końcu masowe wykupowanie cukru przez konsumentów. Ten ostatni czynnik budzi wśród niektórych komentatorów najwięcej wątpliwości.

Czy UOKiK skontroluje sieci handlowe?

Komentatorzy coraz częściej podnoszą argument, aby to sieci handlowe celowo wywołały panikę wśród konsumentów, by następnie podnieść ceny tego produktu. Na ten temat wypowiadała się podczas wtorkowej audycji wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk w programie Pierwszym Polskiego Radia.

"To podejrzenie powinno być zbadane przez organy, takim organem jest UOKiK. Na dalszym etapie, jeśli doszło do naruszenia, to wchodzi już kwestia prokuratury" – powiedziała Olga Semeniuk podczas audycji.

Zdaniem wiceszefowej resortu, w ten sposób wywoływany strach, napędza popyt. "W ekonomii taka sytuacja niestety odbija się na cenach poszczególnych produktów" – wyjaśniła.

Olga Semeniuk wyraziła nadzieję, że sprawę tę zbada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. "Myślę, że takie procedowanie już ma miejsce" – dodała.

UOKiK odpowiada. Limity na cukier nie są dozwolone?

Do sprawy odniósł się także sam Urząd. Jak przekazał UOKiK portalowi wiadomoscispozywcze.pl, "na gruncie obowiązującego prawa reglamentacja określonych towarów jest dozwolona wyłącznie w szczególnych przypadkach określonych przepisami".

Dokładnie mowa o art. 15 Kodeksu wykroczeń, który jasno wskazuje, że odmawianie sprzedaży bez uzasadnionej przyczyny nie jest dopuszczalne. "Zapewne w interpretacji tego ostatniego sformułowania będzie leżeć odpowiedź na wiele pytań dotyczących reglamentacji, a przede wszystkim jak w praktyce wygląda zastosowanie tego przepisu" – wyjaśnił UOKiK w odpowiedzi na pytania portalu wiadomoscispozywcze.pl

Czu Urząd rozpocznie działania wyjaśniające wobec sieci handlowych? "Egzekucja stosowania tego prawa nie leży w kompetencjach UOKiK bądź Inspekcji Handlowej, a organów ścigania, w szczególności Policji" – wyjaśnił UOKiK.

Ponadto Urząd zaapelował do sprzedawców i konsumentów. Do tych pierwszych, aby "gruntownie przemyśleli tego rodzaju działania i uzasadniali przyczynę swoistej >reglamentacji< racjonalnymi, obiektywnymi i weryfikowalnymi przypadkami". Konsumnetów UOKiK poprosił, by również podchodzili racjonalnie do tego typu sytuacji, zwłaszcza poprzez unikanie zakupów "na zapas", w przypływie emocji.


Foto: wiadomoscispozywcze.pl

Reklama