Dyskonty wyczerpały pulę z rocznych kontraktów na cukier. Problem cenowy sieci

Dyskonty wyczerpały pulę z&nbsprocznych kontraktów na cukier. Problem cenowy sieci

Kolejne sieci handlowe wprowadzają limity na zakup cukru w swoich sklepach. O reglamentacji towaru poinformowała już m.in. Biedronka oraz Netto. Z czego wynikają braki cukru na półkach sklepowych? Według komentatorów z branży, panika wśród konsumentów jest nieuzasadniona, a cukru wcale nie brakuje. Problemem są natomiast pokończone kontrakty sieci handlowych, które nie otrzymują już tak niskich cen jak wcześniej.

Zdjęcia pustych półek sklepowych, na których powinien znajdować się cukier obiegły już cały internet. Braki tego produktu są już zauważalne w dyskontach w całym kraju. Na drugim krańcu "kryzysu cukrowego" znajdują się jednak sieci handlowe, które zaznaczają, że żaden problem z cukrem u nich nie występuje. Z czego wynika problem z dostępnością tego towaru?

Braki cukru wynikają z wyczerpanych kontraktów sieci?

Jak poinformowała portal wiadomoscispozywcze.pl Monika Kosz-Koszewska, rzeczniczka prasowa Grupy Chorten, problem z brakami cukru może wynikać z wyczerpanych kontraktów dużych sieci handlowych, które nie otrzymują już od dostawców równie atrakcyjnych warunków cenowych

Z tego co wiemy z rynku, sytuacja tak naprawdę dotyczy konkretnych sieci, które sprzedawały cukier w bardzo niskich cenach i wyczerpały pulę z rocznego kontraktu, a teraz nie otrzymują już takich samych cen.

Monika Kosz-Koszewska, dyrektor marketingu, rzecznik prasowy Grupy Chorten

Jak dodaje Monika Kosz-Koszewska, w sklepach Grupy Chorten nie występują żadne problemy z brakiem cukru w żadnym z regionów. "Nie mamy problemów zarówno z dostępnością produktów od naszych dostawców dla sklepów, jak i bieżącą obecnością towaru na półkach sklepowych, nikt też nie reglamentuje sprzedaży" – przekazała przedstawicielka sieci.

Wprowadzenia limitu na cukier, ani żadne inne produkty spożywcze nie przewiduje także Żabka. W odpowiedzi na pytania redakcji wiadomoscispozywcze.pl, biuro prasowe przyznało, że w obliczy trudnej sytuacji podażowej wynikającej z aktualnej sytuacji geopolitycznej, firma dywersyfikuje ofertę.

W ten sposób Żabka chce zapobiegać nawet krótkotrwałym brakom poszczególnych produktów. "Robimy wszystko, by klienci – jak dotąd – szybko i blisko mogli się zaopatrywać w podstawowe produkty spożywcze w sklepach Żabka" – przekazuje biuro prasowe.

Cukier wrócił do sklepów Biedronki. Ile kosztuje?

Według informacji, które redakcji wiadomoscispozywcze.pl przekazał pracownik sieci Biedronka, do sklepów na warszawskim Bemowie 21 lipca br. trafiła dostawa cukru. Dokładnie mowa o jednej palecie na sklep.

Cena cukru będzie nadal wynosić 3,49 zł za kilogramowe opakowanie. Towar nadal będzie reglamentowany.

Które sklepy wprowadziły limit na cukier?

Jako pierwsza o wprowadzeniu limitów na cukier poinformowała Biedronka. Dyskonter już od pewnego czasu mierzył się z problemami w dystrybucji produktów w swoich sklepach. Internauci regularnie dzielili się zdjęciami pustych półek – i to nie tylko po cukrze, ale także mleku czy śmietanie. Sieć tłumaczyła to wtedy problemami w logistyce, a nie realnym zagrożeniem braków produktów spożywczych.

Limit na zakup cukru obowiązuje w sklepach Biedronka od 20 lipca. Przy jednorazowej transakcji klienci mogą zakupić maksymalnie 10 kg tego produktu. Z czego to wynika? Marcin Hadaj odpowiadający za komunikację w sieci Biedronka przyznał, że kłopotem jest masowe wykupowanie cukru w sklepach. "Na podstawie analizy paragonów można stwierdzić, że nabywcami są przedsiębiorcy, a nie gospodarstwa domowe" – przekazał Marcin Hadaj.

Panika cukrowa trwa. Kolejne sklepy wprowadzają limity

Wkrótce po komunikacie Biedronki, do mediów dotarła również informacja sieci sklepów Netto. Jak przekazała TVN24 Biznes Patrycja Kamińska, PR Manager w Netto, sieć reglamentuje cukier już od 12 lipca br. Limit, podobnie jak w sieci Biedronka, wynosi 10 kg na paragon.

Przedstawicielka sieci wyjaśniła, że obecnie obserwowane jest zwiększone zapotrzebowanie na cukier. W reakcji na informację o pojawiających się brakach tego produktu, popyt wzrósł skokowo.

Na wprowadzenie limitu zdecydowała się już także sieć ALDI – donoszą wirtualnemedia.pl. Według informacji portalu w tej sieci można kupić 5 kg cukru na jeden paragon. Do momentu opublikowania tego artykułu, biuro prasowe sieci nie potwierdziło nam jeszcze tej informacji.


Foto: Cukier w sklepie Biedronka (mat. prasowe)

Reklama