Nordzucker: Wzrost kosztów produkcji cukru znajdzie odzwierciedlenie w kontraktach

Nordzucker: Wzrost kosztów produkcji cukru znajdzie odzwierciedlenie w&nbspkontraktach

W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi niepokoju, z jakim mamy w ostatnim czasie do czynienia na rynku sprzedaży cukru w Polsce, Nordzucker Polska zapewnia, że wszystkie dostawy tego surowca do kontraktowych klientów spółki, w tym do sieci handlowych są realizowane planowo i bez zakłóceń, po cenach zakontraktowanych w ubiegłym roku – zaznacza Marcin Lechowski, prezes Nordzucker Polska S.A.

Nordzucker Polska, jeden z wiodących producentów cukru na świecie, w związku z niepokojem konsumentów dotyczacych dostępności cukru zaznacza, że z jego strony sytuacja nie uległa żadnym zmianom. Marcin Lechowski, prezes Nordzucker Polska, podkreślił w oświadczeniu, że dostawy tego 2021 roku. 

Konsumenci robią zapasy. Nakręca się spirala paniki

Jak komentuje prezes Nordzucker Polska, "obecne zawirowania związane z ograniczoną dostępnością cukru w sklepach najprawdopodobniej są efektem obawy klientów przed szybko rosnącą inflacją oraz perspektywą rosnących cen, a co za tym idzie potrzebą zapewnienia zapasów tego surowca na przyszłość". 

Ceny cukru muszą wzrosnąć

Marcin Lechowski wyjaśnia, że obecnie firma znajduje się na etapie kontraktacji dostaw cukru klientom na kolejny sezon. "Obecne, wyższe niż w ubiegłorocznej kampanii, ceny są odzwierciedleniem sytuacji rynkowej". Jak podkreśla prezes Nordzucker Polska, na cenę cukru wpływają koszty ponoszone na każdym etapie łańcucha produkcyjnego. "Cena zaczyna kształtować się już na polu, a nie na sklepowej półce" – mówi.

"Sytuacja na rynku rolnym, rosnące oczekiwania plantatorów związane ze wzrostem kosztów produkcji buraków, spadek atrakcyjności uprawy tego surowca względem alternatywnych upraw, a co za tym idzie zmniejszenie ogólnego areału jego uprawy w Polsce o 25 tys. ha względem ubiegłego roku, mają bezpośrednie przełożenie na wzrost kosztów pozyskania buraków do produkcji cukru" – wyjaśnia prezes Nordzucker Polska.

Kontrakty na nowych warunkach cenowych

Jak dodaje Marcin Lechowski, dodatkowym czynnikiem, który wpływa na wysokość i jakość tegorocznych plonów są niekorzystne warunki pogodowe, a także sytuacja gospodarcza, z jaką borykają się wszystkie podmioty na rynku. "Wzrost cen energii, paliwa, logistyki i pozostałych kosztów prowadzenia działalności również muszą znaleźć odzwierciedlenie w cenie w obecnie podpisywanych kontraktach. W tej kwestii spotykamy się jednak z pełnym zrozumieniem ze strony naszych partnerów biznesowych" – czytamy w oświadczeniu.

Grupa Nordzucker jest jednym z wiodących producentów cukru na świecie. W Polsce produkcja odbywa się w dwóch zakładach, w których w sumie magazynowane może być ponad 160 tys. ton cukru. 


Foto: @Marcin Lechowski(linkedin.com)

Reklama