Które piwa pili podczas majówki Polacy? Przez rok sporo się zmieniło

Które piwa pili podczas majówki Polacy? Przez rok sporo się zmieniło

Piwo jest nierozłączną częścią majówki dla wielu Polaków. A jak się okazuje, gusta konsumentów zmieniają się z sezonu na sezon. W ostatnim czasie mocno na znaczeniu zyskują warianty smakowe, jednak to lager pozostaje najpopularniejszym wyborem na majówkę. Analitycy Listonic sprawdzili, jakie piwne wybore podejmowali podczas tegorocznej majówki konsumenci.

Najpopularniejszy lager

Większość z nas tworząc listy zakupów, używa skrótów myślowych i niezależnie od tego, czy zamierzamy wybrać tradycyjnego lagera, czy pszeniczne, oznaczamy je po prostu jako "piwo". "Na szczęście dość często zdarzają się wyjątki, dzięki którym możemy określać sezonowe trendy" – przyznają eksperci Listonic.

Skoro o lagerze mowa, należy wspomnieć, że to najpopularniejszy i najczęściej wybierany przez Polaków styl piwa. W tym roku niezmiennie najchętniej sięgaliśmy po markę Żywiec, jednakże porównując okres majówkowy 2022 do zeszłorocznego, na podium zaszły wyraźne zmiany. Piwo marki Perła poszybowało w górę w rankingu z siódmego aż na drugie miejsce, zastępując Tyskie, które w tym roku znalazło się poza podium. Na trzecim miejscu, bez zmian w stosunku do 2021 r., znajdował się Heineken.

Nowy faworyt wśród piw smakowych

Coraz szersza oferta piw smakowych przyczyniła się do tego, że równie chętnie sięgaliśmy po ten rodzaj. Tu zaobserwowaliśmy jeszcze większe zmiany na podium. Dotychczasowy faworyt – Desperados – spadł na drugie miejsce, ustępując tytuł lidera marce Garage, która ostatnimi czasy wywołuje na rynku piw niezłe zamieszanie. Marka Somersby znalazła się na trzecim miejscu, a Redd’s, który do tej pory zajmował to stanowisko, znalazł się poza podium.

Wśród piw smakowych coraz częściej można znaleźć również warianty bezalkoholowe. Ich popularność na listach zakupów utrzymuje się na stałym poziomie, jednakże podium, tak samo jak w przypadku wspomnianych wcześniej innych rodzajów piwa, wygląda inaczej niż w zeszłoroczną majówkę. Najczęściej wybieraliśmy Somersby, które w 2021 znajdowało się na trzecim miejscu, a dziś zdetronizowało Lecha Free. Dotychczasowy ulubieniec znalazł się na drugim miejscu, a ostatnie miejsce na podium zajęła Warka Radler.

A jak z innymi stylami?

Jeśli chodzi o piwa pszeniczne, pilznery czy portery, niewiele zmieniło się od naszej zeszłorocznej analizy. Popularność poszczególnych stylów piwa utrzymała się na zbliżonym poziomie do zeszłorocznego – zmiany procentowe są nieznaczne i nie przekraczają 0,1%. Nie oznacza to jednak, że w społeczeństwie nie zachodzą zmiany trendów.

Szeroka oferta piw bezalkoholowych i rosnąca liczba tzw. kraftów na sklepowych półkach nie wzięła się znikąd. Majówka to wyjątkowy czas i nie da się ukryć, że jest obfita w piwne trunki. Na tendencje zaobserwowane w tym okresie mogło mieć wpływ wiele czynników takich jak np. promocje w najpopularniejszych sieciach handlowych czy cena poszczególnych napojów.


Źródło: Listonic
Fot. StockAdobe(Impact Photography)