Majówka 2022: Kiełbasa śląska droższa o 15%. Za paliwo płacimy 35% więcej

Majówka 2022: Kiełbasa śląska droższa o&nbsp15%. Za paliwo płacimy 35% więcej

Majówka 2022 za nami. Pogoda zdecydowanie dopisała, gorzej z cenami. W ramach aplikacji PanParagon przeanalizowano paragony z kwietnia 2021 roku oraz 2022 roku, na których znajdowało się paliwo, kiełbasa śląska oraz ketchup. O ile zmieniły się ceny?

Za podróż płacimy nawet prawie drugie tyle

​Wprawdzie ceny paliw poszły w górę już w lutym, jednak to wojna w Ukrainie spowodowała dynamiczny wzrost na wszystkich stacjach paliw. Mogłoby się wydawać, że obecnie sytuacja przy dystrybutorach się ustabilizowała, jednak ceny nadal pozostają na wysokim poziomie. 

O ile podrożało paliwo na majówkę? Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon mówi o wzdroście kosztów podróży nawet o 42%. Według przeanalizowanych paragonów, ceny diesla podskoczyły o 35% – ich kierowcy musieli liczyć się ze wzrostem ceny na litrze o 1,86 zł.

Z kolei kierowcy, którzy tankują beznzynę 95 musieli liczyć się z rachunkiem wyższym o 1,13 zł na jednym litrzem. Jak zaznacza Antonina Grzelak, stanowi to podwyżkę o 21%.

"Największą różnicę w tegorocznych majówkowych kosztach odczują jednak osoby posiadające samochody napędzane na gaz. Koszty podróży tej grupy kierowców wzrosły aż 42%" – komentuje ekspertka.

A jak wzrost stawek za paliwo wpłynie na realny rozrachunek podróży? Przy tegorocznych cenach (7,11 zł/1 litr) wybierając się na wycieczkę do miejsca położonego dalej o 300 km, przy założeniu, że samochód napędzany silnikiem Diesla spala średnio 7 l na 100 km zapłacimy w tym roku o 37 zł więcej niż w roku poprzednim. Licząc wyjazd z trasą powrotną sam przejazd wychodzi drożej o 74 zł w porównaniu do 2021 roku. Dla aut, w których spalanie jest większe, koszty automatycznie idą w górę.

Kiełbasa śląska i ketchup również drożej

PanParagon przeanalizował także typowo majówkowe produkty. W badaniu uwzględniono cenę kiełbasy śląskiej i ketchupu. Jak pokazują paragony użytkowników aplikacji PanParagon, w zeszłym roku średnia cena za kilogram kiełbasy śląskiej wynosiła 18.39 zł. W tym roku średnia cena na paragonie za ten sam produkt o takiej samej wadze wynosi już 21,51 zł. Oznacza to różnicę aż 3,12 zł w przeliczeniu na 1 kilogram!

Cena ketchupu także poszła w górę, choć różnica rok do roku nie jest aż tak imponująca jak w przypadku paliwa czy kiełbasy śląskiej. W kwietniu 2021 średnia cena za jeden ketchup wynosiła 4,29 zł natomiast w kwietniu 2022 koszt za tego typu produkt wzrósł o 40 groszy.

Choć na wyjazd majowy składają się również inne czynniki to jednak we wszystkich przytoczonych przykładach cena poszła w górę. Potwierdzają to nie tylko subiektywne odczucia konsumentów, a także twarde dane pochodzące z paragonów naszych użytkowników. W niektórych przypadkach wzrost cen jest szokujący, czego przykładem jest chociażby gaz: tutaj koszty podróży zwiększyły się aż o 42 proc. na przestrzeni zaledwie jednego roku.

Antonina Grzelak z aplikacji zakupowej PanParagon

Fot. AdobeStock(stockphotokae)

Reklama