Kontrole handlu w niedziele. Jak może wyglądać kontrola PIP w sklepie?

Kontrole handlu w niedziele. Jak może wyglądać kontrola PIP w sklepie?

Już od dwóch miesięcy obowiązują przepisy zaostrzające handel w niedziele. Detaliści wykazali się kreatywnością i już w pierwszą taką niedziele część z nich postanowiło ominąć zakaz. Wywołało to szybką reakcję Głównego Inspektoratu Pracy. Pierwsze kontrole miały miejsce 13 lutego.

Od 1 lutego obowiązują przepisy zaostrzające handel w niedziele. W ustawie zaostrzającej niedzielny handel sprecyzowano 32 wyłączenia, z których mogą skorzystać placówki handlowe, aby otworzyć się w dni wolne od pracy. Sklepy już od pierwszej takiej niedziely zaczęły szukać sposobów na ominięcie zakazu. Niektóre otworzyły na terenie placówki czytelnie, inne z kolei mianowały się dworcem autobusowym.

Niedziele niehandlowe: kontrole w sklepach

Po pierwszej niedzieli objętej znowelizowaną ustawą, Główny Inspektorat Pracy (GIP) zapowiedział kontrole. A te odbyły się już 13 lutego, a więc w drugą niedzielę niehandlową od wprowadzenia przepisów. Inspektorzy sprawdzili 257 placówek.

Jednak niektóre sklepy wykazały się wyjątkową kreatywnością powołując się na status działalności nieobjętej zakazem handlu w niedzielę. Tak więc inspektorzy spotkali się z przypadkami placówek, które działały legalnie powołując się na:

  • działalność w zakresie kultury (głównie czytelnie i kluby czytelnika);
  • handel wyrobami tytoniowymi,
  • prowadzenie stacji paliw płynnych,
  • położenie na dworcu,
  • a także – w jednym przypadku – na prowadzenie usług pogrzebowych.

Więcej o pierwszej niedzielnej kontroli PIP-u w sklepach pisaliśmy w artykule: Pierwsze kontrole handlu w niedziele. Jak sklepy obeszły zakaz?

Jak może wyglądać kontrola PIP w sklepie? Co wolno kontrolerowi?

Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje przestrzeganie przepisów prawa pracy w szczególności legalność zatrudnienia oraz stosowanie się do zasad i przepisów BHP. PIP może także skontrolować legalność otwarcia placówki handlowej w niedzielę, a właściciel sklepu nie ma prawa nie wyrazić na kontrolę zgody.

Inspektorzy pracy mogą przeprowadzić kontrolę bez uprzedzenia i o każdej porze dnia i nocy. Mają oni uprawnienia m.in. do swobodnego wstępu na teren zakładu pracy i do obiektów, oględzin pomieszczeń, stanowisk pracy, maszyn i urządzeń, żądania informacji i dokumentów, a także odpisów i wyciągów z nich sprawdzenia tożsamości osób.

W toku postępowania kontrolnego inspektor pracy ma prawo żądania przedłożenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży w przypadku gdy placówka handlowa powołuje się na wyłączenie z zakazu handlu w niedziele odnoszące się do przeważającej działalności.


Fot. stock.adobe.com/igorbukhlin

Autor: Urszula Gondek, prawnik
Centrum Prawa Żywnościowego i Produktowego
A.Szymecka-Wesołowska, D.Szostek sp.k.
 

Reklama