Decathlon jednak zawiesza działalność w Rosji. Co z Auchan?

Decathlon jednak zawiesza działalność w Rosji. Co z Auchan?

Decathlon poinformował we wtorek o zawieszeniu swojej obecnej działalności w Rosji. Firma uzasadnia decyzję trudnościami w dostawach.

Należący do francuskiej grupy Mulliez Family Association Decathlon, poinformował w komunikacie o tym, że "warunki dostaw nie są już spełnione, aby kontynuować działalność w Rosji". W związku z tym, firma zdecydowała o zawieszeniu działalności swoich sklepów.

Krytyka narasta. Konsumenci bojkotują sklepy

Przypomnijmy, że Mulliez Family Association jest także właścicielem sklepów Auchan oraz Leroy Merlin. Wszystkie sieci w ostatnim czasie były szeroko krytykowane za decyzję o kontynuowaniu działalności w Rosji. W Polsce organizowane są kolejne akcje bojkotu sieci, a przed sklepami organizowane są ciche protesty.

 

Do sprzeciwu wobec tego działania dołączył także sam prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który publicznie krytykował udział firmy w finansowaniu działań wojennych Kremla.

Czy Auchan wycofa się z Rosji?

Czy Auchan pójdzie krokiem sieci Decathlon i wycofa się z rosyjskiego rynku? Na ten moment trudno przewidywać działania francuskiej sieci.

Z jednej strony, prezes Auchan Retail, Yves Claude, 26 marca w wywiadzie dla „Le Journal du Dimanche” wyjaśniał, że sieć pozostanie w Rosji z uwagi na ponad 30 tys. pracowników, którzy w innym wypadku straciliby pracę.

Z drugiej jednak strony, powiększa się liczba firm, które pod wpływem presji konsumentów wycofały się z rosyjskiego rynku. Przykładem może być chociażby Coca-Cola HBC, która po oddolnym bojkocie zdecydowała o zawieszeniu działalności w tym kraju.


Fot. @Exen/Twitter

Reklama