Anonymous wzywają firmy do wycofania się z Rosji. Co się działo? [OŚ CZASU]

Anonymous wzywają firmy do wycofania się z Rosji. Co się działo? [OŚ CZASU]

Anonymous, czyli zdecentralizowana grupa aktywistów, którzy pozostają anonimowi, po rozpoczęciu inwazji w Ukrainie wypowiedziała wojnę Władimirowi Putinowi. Kolektyw w kolejnych dniach zaczął wzywać międzynarodowe koncerny i firmy do wycofania się z Rosji. Jak wyglądają działania Anonymous skierowane do przedsiębiorców? Czy presja grupy aktywistów działa? Prezentujemy przegląd najważniejszych informacji.

Anonymous wzywają firmy do wycofania się z Rosji. Timeline

20 marca: Kolektyw Anonymous wezwał wiele firm, które zdecydowały o kontynuowaniu działalności w Rosji, do przemyślenia swojej decyzji. Haktywiści dali wtedy przedsiębiorcom 48 godzin na wycofanie się z tego rynku.


22 marca: Jako pierwsze o prawdziwości słów grupy przekonało się Nestle. Anonymous opublikowało dane dotyczące m.in. pracowników firmy, ich adresy mailowe, nazwiska oraz zajmowane stanowiska. Jak napisali na Twitterze haktywiści: "Wyciekło 10 GB danych e-maili, haseł, klientów biznesowych Nestlé itp.".

 


23 marca: Kolektyw ponowił wezwanie do natychmiastowego zaprzestrzania działalności w Rosji. "Chociaż niektóre firmy odpowiedziały na naszą prośbę o zaprzestanie działalności w Rosji, nadal istnieją firmy, które odmawiają opuszczenia Rosji" – napisali Anonymous na Twitterze. 

Chwilę po tym, grupa haktywistów opublikowała kolejną listę firm. Wśród nich znalazły się m.in. sieci handlowe Auchan, Leroy Merlin, Decathlon czy METRO. "Wasz czas się kończy. My nie wybaczamy. My nie zapominamy" – napisali Anonymous we wpisie skierowanym do kilkudziesięciu firm.

 


24 marca: Haktywiści dopełnili swojej obietnicy. Kolejne, po Nestle, firmy odczuły skutki decyzji o pozostaniu w Rosji. Haktywiści chwilę po północy zablokowali dostęp do rosyjskich stron internetowych Auchan, Decathlon i Leroy Merlin – sieci handlowych należących do francuskiego Association Familiale Mulliez.

 


25 marca: Grupa Anonymous opublikowała 28 GB danych, które pozyskała z baz Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej.


Fot.: @Anonymous/youtube.com

Reklama