Branża winiarska jednoczy się w pomocy dla Ukrainy

"W tej chwili przerwane łańcuchy dostaw i problemy związane z prowadzeniem biznesu schodzą na drugi plan" – zgodnym głosem mówią szefowie firm winiarskich zrzeszonych w Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa. Czołowi polscy producenci, dystrybutorzy i importerzy napojów winiarskich, ruszają z pomocą Ukrainie.

W sytuacji, w jakiej znalazła się Ukraina, pomoc jest naturalnym gestem. Teraz koncentrujemy się na tym, jak skutecznie wesprzeć tych, którzy schronili się w Polsce przed niebezpieczeństwami wojny oraz tych, którzy zostali w swojej ojczyźnie, aby jej bronić. Na drugi plan zeszły kwestie przerwanych łańcuchów  dostaw chociażby materiałów suchych czy problemów biznesowych spowodowanych aktualnymi warunkami.

Magdalena Zielińska, prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa

Wszystkie ręce na pokład!

Członkowie Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa zaangażowali się w pomoc dla ukraińskich uchodźców, ale także osób, które zdecydowały zostać w Ukrainie i walczyć o swoją ojczyznę.

JNT Group momentalnie uruchomiła akcje wsparcia. Firma pomaga w sprowadzeniu rodzin z Ukrainy oraz zapewnieniu im zakwaterowania oraz żywności, a także w finalizacji spraw urzędowych. JNT Group organizuje także paczki dla ukraińskich rodzin, które pozostały w kraju oraz wspiera swoich ukraińskich pracowników. W indywidualną pomoc zaangażowali się także pracownicy firmy.

Z kolei Bartex z Nowego Tomyśla na bieżąco śledzi sytuację, aby oferować potrzebną pomoc. Firma przekazała już wszystkim swoim pracownikom z Ukrainy dodatkowe bonusy finansowe. Teraz zwiększa bazę noclegową dla uchodźców wojennych, a także wspiera osoby, które zdecydowały o powrocie na Ukrainę. 

Henkell Freixenet Polska z Torunia w pełni solidaryzuje się ze społecznością ukraińską. W pierwszej kolejności firma skupia się na swoich ukraińskich pracownikach oraz ich rodzinach, na których potrzeby odpowiada indywidualnie. Handlowcy z Henkell Freixenet Polska zaoferowali już transport uchodźców ze wschodniej granicy do Torunia. Firma pomoże także w zakwaterowaniu oraz przygotowuje miejsca pracy dla Ukraińców. A to dopiero początek działań pomocowych.

Ale pomagają także znacznie mniejsze przedsiębiorstwa, takie jak niewielka firma AWE z Bielska-Białej. "Z naszej strony pojechało już sporo środków do dezynfekcji i mamy jeszcze ich sporo do przekazania, przyjmujemy do nas do domu rodzinę z Ukrainy, która jest teraz w drodze z Kijowa, przelaliśmy również pewną kwotę pieniędzy na organizacje wspierająca działania Ukrainy" – wymienia Bartłomiej Sarecki, prezes AWE.

Firma AWE jest także w kontakście z przyjaciółmi z Ukrainy, którym poamga zorganizować ponad 10 tys. sztuk wojskowych apteczek sanitarnych. "W tych szczególnych chwilach wszyscy jesteśmy z narodem Ukrainy, bowiem walczy nie tylko o swoją wolność, ale również o pokój w naszym kraju" – podkreśla Bartłomiej Sarecki.

A jak podsumowuje Magdalena Zielińska, Prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa, budująca jest solidarność wśród firm z branży winiarskiej. "W takich trudnych momentach nie ma wątpliwości, że najważniejszy jest człowiek" – mówi Magdalena Zielińska.


Źródło: ZP PRW

Reklama