Rzeczywistość, która zmieniła się rankiem 24 lutego niesie ze sobą groźne konsekwencje wobec Ukrainy ale stanowi też olbrzymie zagrożenie bezpieczeństwa dla całej Europy. W odpowiedzi na agresję Rosji Komisja Europejska przedstawia przywódcom krajów EU ogromny pakiet ukierunkowanych sankcji, które docelowo będą nałożone na agresora.
Jakie sankcje na Rosję?
Nowe sankcje UE opierają się na pięciu elementach:
- sektorze finansowym
- sektorze energetycznym
- sektorze transportowym
- kontroli eksportu
- polityki wizowej
Co to oznacza dla rynku spożywczego?
Wymiana handlowa między Zachodem a Ukrainą i Federacją Rosyjską w momencie wybuchu wojny zmieniła swoje oblicze. Na rynku spożywczym będzie dochodzić do kolejnych wzrostów kosztów. Najmocniej poczują to branże, które w głównej mierze były zależne od powiązań finansowych i gospodarczych z rynkiem rosyjskim i ukraińskim.
Unijni Liderzy podjęli decyzję o nie wykluczaniu Federacji Rosyjskiej z systemu SWIFT, o którym pisalismy tutaj.
Według danych GUS w 2020 roku polski eksport do Rosji wyniósł 7,2 mld EUR, polski import z Rosji według kraju wysyłki osiągnął 10,6 mld EUR, a polski import z Rosji według kraju pochodzenia ukształtował się na poziomie 10,2 mld EUR.
Jakie produkty najczęściej eksportuje Rosja?
Eksport Rosji opierał się na olejach ropy naftowej i olejach otrzymywane z minerałów bitumicznych i surowych; złocie, włącznie ze złotem platynowanym, w stanie surowym lub półproduktu, lub w postaci proszku; węglu; brykiety, brykietki i podobnych paliwach stałych wytwarzanych z węgla; pszenicy i meslin.