Czy Rosja zostanie odcięta od SWIFTu?

W nocy z środy na czwartek doszło do zbrojnej agresji na terenie Ukrainy. Rosja zdecydowanie się na ten ruch mimo groźby sankcji. A te według zapowiedzi szefa unijnej dyplomacji, Josepa Borrella, miałyby być najcięższe, jakie UE kiedykolwiek nałożyła. 

Najsurowszą sankcją, o której wspominają komentatorzy jest usunięcie Rosji z systemu SWIF. Oznacza to de facto usunięcie Rosji z międzynarodowego systemu bankowego, a co za tym idzie także brak możliwości handlu surowcami z Zachodem. 

Kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, zapowiedział, że do końca dnia 24 lutego zostanie uchwalony szeroki pakiet sankcji. Nie doprecyzował co będzie wchodziło w ich skład. Na poważne sankcje ekonomiczne, które sojusznicy NATO nakładają na Rosjęzwrócił także uwaę Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. "Rosja będzie musiała zapłacić za to wysoką cenę" – powiedział podczas konferencji.

Czym jest SWIFT i dlaczego jest istotny?

System powstał w latach 70. XX wieku. Jest następcą teleksu. SWIFT używany jest przez 11 tys. najważniejszych instytucji finansowych na świecie i służy do wysyłania zabezpieczonych informacji zlecania płatności. Co istotne, SWIFT nie ma aktualnie akceptowanej na świecie alternatywy, dlatego ma kluczowe znaczenie dla świata finansów.

Dziś rano podczas briefiengu ministrów krajów bałtyckich dowiedzieliśmy się o sugestii wprowadzenia wykluczenia jak najszybciej.

Musimy nałożyć na Rosję najsurowsze sankcje, w tym oddzielenie jej od SWIFT, oraz zastosować izolację polityczną.

oświadczenie ministrów krajów bałtyckich

Co oznacza dla Rosjan odcięcie od systemu SWIFT?

Kody SWIFT są niezbędne do wykonania przelewu zagranicznego. W następstwie odcięcia od systemu SWIFT, Rosjanie nie mogliby przeprowadzać transakcji finansowych ani korzystać ze swoich kart kredytowych. Dotyczyłoby to nie tylko obywateli Rosji, ale także wszystkich firm, co zdecydowanie uderzyłoby w gospodarkę krajową.