Od dzisiaj niższa akcyza na paliwo. Za ile zatankujemy?

Od dzisiaj niższa akcyza na paliwo. Za ile zatankujemy?

Od 20 grudnia, w ramach tarczy antyinflacyjnej, zaczyna obowiązywać obniżona akcyza na paliwo. To element tzw. tarczy antyinflacyjnej, która ma złagodzić wzrosty cen w kraju. Obniżona akcyza na paliwo będzie obowiązywała przez 5 miesięcy, do 20 maja 2022 roku.

Ponadto od 1 stycznia 2022 roku do 31 maja, paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Mowa o benzynach silnikowych, olejach napędowych, a także biokomponentach stanowiących samoistne paliwa oraz gazach przeznaczonych do napędu silników spalinowych. Jak zapowiadał premier, zmiany te doprowadzą do obniżki cen paliw na poziomie 20-30 groszy. 

Przeczytaj też:

Kiedy paliwo będzie tańsze?

Szef Orlenu, Daniel Obajtek zapytany w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" o cenę benzyny na święta, obiecał, że dopilnuje, aby w Orlenie wyniosła poniżej 6 zł na litr. Choć niższych cen na stacjach paliw możemy spodzieważ się już 20 grudnia br. Daniel Obajtek podtrzymuje zapowiedź o obniżce cen paliw o około 30 groszy na litrze. A ta nastąpić miała właśnie 20 grudnia.

To też może Cię zainteresować:

Jak dodał, rządowe obniżenie podatków, zmniejszająca się cena baryłki ropy oraz stabilizacja kursu dolara są wiarygodnymi przesłankami do obniżki paliwa oscylującej wokół 30 groszy.