Tańsze paliwo i energia – rząd pracuje nad ratowaniem portfeli Polaków

Tańsze paliwo i energia – rząd pracuje nad  ratowaniem portfeli Polaków

Premier przedstawił założenia tarczy antyinflacyjnej. Zapowiedział zmiany w trzech polach – cenie paliw, energii oraz żywności. Będzie czasowa obniżka akcyzy, niższy VAT, a także specjalny dodatek osłonowy dla rodzin. Pakiet rozwiązań antyinflacyjnych ma wesprzeć gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach. Jakie zmiany zakłada?

  • Obniżenie kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez podatek dodatek osłonowy.
  • Obniżenie wysokości akcyzy na paliwo do minimalnego poziomu w UE, 0% od sprzedaży detalicznej paliw.
  • Niższy VAT na gaz ziemny – z obecnych 23% do 8%.
  • 0% akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Dla pozostałych odbiorców obniżka do 5%.

Rząd planuje wprowadzenie dodatku osłonowego, który ma zrekompensować koszty VAT energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych, w tym pieczywa, wędlin, mleka i produktów mlecznych (w tym serów i masła), mięsa i jaj. W rezultacie podatek na energię elektryczną oraz żywność ma zostać zrekompensowany do 0%.

Jak przekłada się to na sytuację Polaków? To zależy od dochodów. Gospodarstwa domowe w skali roku otrzymają od 400 zł (w przypadku jednoosobych o dochodać do 2 100 zł), do 1 150 zł (w przypadku rodzin 6-osobowych o dochodach do 1 500 zł na osobę). "Wypłata będzie odbywała się w dwóch ratach w 2022 roku" – poinformował Premier.

Żródło: twitter.com/PremierRP

Od 1 stycznia 2022 roku paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Na ten moment, zmiana ma obowiązywać do 31 maja 2022 roku. Dodatkowo, od 20 grudnia 2021 roku na 5 miesięcy zostanie obniżona wysokość akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. To odpowiedź na niekontrolowany wzrost cen paliwa, którego negatywne konsekwencje zauważył już nawet rząd.

Premier zapowiedział, że zmiany te doprowadzą do obniżki cen paliw o około 20-30 groszy w najbliższych tygodniach.

Żródło: twitter.com/PremierRP

Kolejnym założeniem tarczy antyinflacyjnej jest obniżenie VAT-u na gaz ziemny z obecnych 23% do 8% – zmiana ma obowiązywać przez 3 miesiące, od stycznia do marca 2022 roku. W tym samym czasie gospodarstwa domowe zostaną zwolnione z akcyzy na energię elektryczną. Oznacza to obniżkę z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh. Pozostałych odbiorców będzie obowiązywał obniżony do 5% podatek VAT na energię elektryczną

Żródło: twitter.com/PremierRP

Rząd zapowiada także dodatkowe oszczędności w administracji. W tym ograniczenie nieplanowanych etatów, pogłębienie przeglądu wydatków czy ograniczenie finansowania programów w funduszach celowych. Działanie te mają przynieść oszczędność na poziomie od 3 do 5 mld zł. 

 

Foto główne: Kancelaria Premiera

Reklama