Tarcza antyinflacyjna jest spóźniona. W grudniu inflacja na poziomie 8%

Tarcza antyinflacyjna jest spóźniona. W grudniu inflacja na poziomie 8%

Inflacja w Polsce wzrosła w listopadzie do poziomu 7,8%. To wynik o 0,1 p.p. wyższy od wstępnych szacunków GUS-u. W porównaniu do października wzrosła o 1 p.p.

Jak komentuje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan, w listopadzie ceny produktów rosły wyraźnie szybciej (8,1%) niż usług (6,6%). Taka zależność ostatni raz wystąpiła w kwietniu br.

Ta tendencja utrzyma się również w przyszłym miesiącu, kiedy to spodziewamy się szczytu inflacyjnego w 2021 r. Droga do przebicia w grudniu 8% nadal pozostaje otwarta i w zasadzie pewna. Oznacza to, że czekają nas najdroższe lub najskromniejsze dla wielu osób święta od blisko dwóch dekad.

Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan

Wzrosty wyższe niż zakładane

Podobnie jak we wrześniu GUS we wstępnym odczycie nie doszacował wzrostu cen nośników energii – zauważa Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan. Pierwsze prognozy sugerowały wzrosty rok do roku na poziomie 13,4%, a finalnie wzrost cen był wyższy o 0,2 p.p.

W porównaniu do listopada 2020 roku, największe wzrosty w tej kategorii dotyczyły opału – 37,4% r/r. W skali miesiąca również widać wyraźny wzrost cen – 37,2%. Oznacza to, że rozwiązania z tarczy antyinflacyjnej są spóźnione, ponieważ sezon grzewczy jest już w pełni. Wskazują również na to odczyty średniej temperatury w listopadzie w Polsce, która była wyraźnie niższa niż w październiku oraz niższa niż w listopadzie 2020 r.

Przeczytaj też:

Ceny żywności na święta

Ekspert zwraca uwagę na duże wzrosty cen żywności, które w okresie przedświątecznym powinny szczególnie martwić Polki i Polaków.

Ceny ogółem żywności wzrosły o 6,4%, przy czym szczegółowe dane pokazują, że ceny podstawowych produktów spożywczych, takich jak: pieczywo, cukier, masło, jajka w ciągu roku wzrosły o ponad 10%, a mięsa – szczególnie drobiowego – o ponad 20%.

Mariusz Zielonka

Źródło: Konfederacja Lewiatan