Zimowe miesiące to czas, na który słodka branża czeka niemal cały rok. Sezon 2020 roku pokazał, że w niepewnej sytuacji, konsumenci nie chcą rezygnować z celebracji, ponieważ to właśnie w niej odnajdują największą przyjemność. Prognozy dla tegorocznych świąt wyglądają podobnie.
Wedel – kluczowy gracz branży czekoladowej w Polsce, obchodzący w tym roku 170-lecie istnienia oraz Instytut Badawczy Mintel prezentują czekoladowe i świąteczne zwyczaje Polaków oraz mieszkańców innych krajów, a także prognozują, jak będą przebiegać tegoroczne święta w obszarze zwyczajów konsumentów i sezonowych propozycji produktowych.
Jakie będą tegoroczne święta?
W 2020 r. okres świąt pełen był globalnych obaw związanych z pandemią. Pomimo tego, sprzedaż żywności oraz napojów na wielu rynkach rosła, ponieważ konsumenci starali się jak najlepiej korzystać z okazji do świętowania – komentuje David Faulkner, Associate Director – Mintel Food & Drink, autor raportu The Future of Christmas Food and Drink: 2021. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, wiele marek wypuściło na rynek ekskluzywne, limitowane edycje. Również w tym roku będziemy intensywnie przygotowywać się do świąt, m.in., dlatego aby łagodzić aktualne niepokoje i trudności.
Dla branży czekoladowych słodyczy najważniejszymi okresami dla wzrostów sprzedaży są święta Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia. Kategoria charakteryzuje się sezonowością.
Najlepsza pozostaje czekolada
Jak podaje Mintel, czekolada to produkt cieszący się powszechną sympatią wśród Europejczyków. Jeżeli chodzi o polskich konsumentów w wieku powyżej 16 r. ż, tylko 5% deklaruje, że w ogóle jej nie je. Czyni nas to większymi czekoladowymi sympatykami od Francuzów czy Włochów – odpowiedzi „nie jadam czekolady” udzieliło tam odpowiednio 9% i 8% badanych. W Wielkiej Brytanii natomiast, odsetek osób niejedzących czekoladowych wyrobów wynosił 7%[1].
To też może Cię zainteresować:
Czekoladowe słodycze wysokiej jakości, wyróżniające się atrakcyjnym opakowaniem pełnią również charakter upominku – zarówno dla bliskich, jak i takiego, którym sami się obdarowujemy. Poszukując czekoladowego prezentu dla kogoś, 47% Polaków i 52% Hiszpanów skupia się na zawartości wysokiej jakości składników. A co jest dla nas ważne, gdy rozpieszczamy sami siebie? Z badań Mintela wynika, że 55% Polaków kieruje się ulubionym smakiem, natomiast dla 44% Brytyjczyków kluczowa jest marka[2].
Jakie słodycze na święta?
Polscy konsumenci oczekują od oferty sezonowej wyjątkowego charakteru, wyrażanego zarówno przez połączenia smakowe, jak i formę i opakowania słodyczy. Jeżeli chodzi o smaki, świąteczne akcenty to m.in. nuty pomarańczy, śliwek i żurawiny, składniki tj. ciasteczka, pierniczki i wafelki, dodatki migdałów, cynamonu oraz karmelu.
Gdzie wprowadzanych jest najwięcej nowości?
Czekolady sezonowe, ciasta, słodkie herbatniki, wyroby cukiernicze oraz inne rodzaje słodyczy to główne podkategorie nowych produktów sezonowych prezentowanych z okazji Bożego Narodzenia czy zimy. Razem stanowią 50% wszystkich nowych produktów wprowadzanych w ciągu roku, jak wynika z analizy Mintel. Wiodącymi rynkami pod względem ilości wprowadzanych nowości są: Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Niemcy i Francja, które łącznie odpowiadają za 30% nowości wprowadzanych wówczas na rynek. Numerem pięć jest natomiast Japonia – w dużej mierze przyczynia się do tego tamtejsza popularność wariantów zimowych i sezonowych wersji opakowań[3].
Źródło: informacja prasowa
[1] Opracowane przez Marcia Mogelonsky, Director of Insight, Mintel Food&Drink
[2] Tamże
[3] The Future of Christmas Food and Drink: 2021