Czym różni się kakao od czekolady do picia?

Polacy kochają czekolady, o czym mówią liczne badania rynkowe.

Przyjemności dla małych i dużych - rynek czekolady w Polsce

Można się spodziewać, że oprócz kupna czekoladowych tabliczek i smakowitych pralin skuszą się również na zakup kakao i czekolady pitnej. Jest to produkt szczególnie uwielbiany przez dzieci, które z oczywistych powodów nie napiją się grzańca i być może z jakiejś przyczyny nie smakuje im herbata.

Z danych dostarczonych przed Fairtrade[1] wynika, że wartość polskiego rynku czekolady to już ponad 7,6 miliarda złotych. Statystyczny Polak zjada ponad 5 kilogramów wyrobów wytworzonych z kakao w skali roku. Można się więc spodziewać, że nie unika również zimą czekolady do picia czy kakao.

Czym różni się kakao od czekolady do picia?

Jaka jest różnica pomiędzy kakao a gorącą czekoladą? Otóż kakao to tak właściwie proszek kakaowy, który powstaje przy produkcji masła kakaowego. Po dodaniu do niego cukru i wody można cieszyć się smacznym napojem o smaku kakao. Z kolei gorąca czekolada to nic innego jak roztopiona czekolada, czyli mieszanka kakao, masła i cukru. Kakao jest o wiele rzadsze niż czekolada, o czym warto pamiętać przed dodaniem do niego bitej śmietany.

Produkcja czekolady skrywa jednak gorzką tajemnicę. Kraje, w których uprawia się ziarno kakaowca cechują się skrajnym ubóstwem. Oprócz problemów ekonomicznych dotykają je również nierówności społeczne. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać produkty sygnowane znakiem Fairtrade.

Fairtrade – co to jest?

Fairtrade to międzynarodowy ruch konsumentów, firm i organizacji pozarządowych mający za zadanie oznaczanie producentów, którzy cechują się „sprawiedliwym handlem”. Organizacja ta dąży do wyeliminowania ubóstwa z krajów Południa. Podstawowym narzędziem do walki z biedą jest zbudowanie relacji konsumenckiej pomiędzy producentami w krajach Południa a konsumentami w krajach Północy. To właśnie dlatego wybieranie produktów Fairtrade jest tak istotne. Warto zaopatrzyć sklepowe półki w te propozycje.

Nie należy również zapominać o przyjemnościach dla starszych konsumentów, a mianowicie o spożyciu kawy. Kawa to jeden z popularniejszych napojów na świecie. Wielu nie potrafi wyobrazić sobie poranka bez kubka parującej, odżywczej kawy. Napój ten to nieodzowne źródło kofeiny, która pomaga przetrwać pierwszą połowę dnia.


[1] Gorzka prawda na Światowy Dzień Czekolady, https://raportcsr.pl/gorzka-prawda-na-swiatowy-dzien-czekolady/

Reklama