Rośnie poparcie dla zniesienia zakazu handlu w niedzielę

Rośnie poparcie dla zniesienia zakazu handlu w niedzielę

Już ponad 52% dorosłych Polek i Polaków chce przywrócenia handlu we wszystkie niedziele – wskazuje w najnowszym badaniu UCE Research i Grupa Offerista. Osiem miesięcy temu za tym rozwiązaniem opowiadało się 46%. W tym czasie nie tylko wzrosło poparcie dla tego rozwiązania, ale także zmieniła się struktura zwolenników.

Ponad połowa Polaków chce niedziel handlowych

Jak pokazuje najnowsze badanie UCE Research i Grupy Offerista, 52,6% dorosłych Polek i Polaków opowiada się za przywróceniem handlu we wszystkie niedziele, a więc tak jak to miało miejsce przed 1 marca 2018 roku. 38,9% rodaków jest temu przeciwnych, a 8,5% nie potrafi się określić w tej materii. 

Analogiczne badanie (według tej samej metodologii) przeprowadzono także osiem miesięcy temu, w lutym 2024 roku. Okazuje się, że wówczas poparcie wyraziło mniej osób niż ostatnio, bo 46%. Przeciwników było wtedy 44%, a niezdecydowanych – 10%. Zdaniem Roberta Biegaja z Grupy Offerista, wzrost poparcia może być lekko rozbudzony przez polityków koalicji rządzącej. "Przy poprzedniej władzy właściwie wiadomo było, że sytuacja się nie zmieni, a jeżeli już, to raczej sprawy mogą pójść w zupełnie drugą stronę" – zauważa.

Kto jest za zniesieniem zakazu?

Z badania wynika, że częściej za przywróceniem handlu we wszystkie niedziele opowiadają się mężczyźni niż kobiety. Twierdzą tak przede wszystkim osoby w wieku 25-34, z miesięcznym dochodem netto 7000-8999 zł oraz z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym. Głównie dotyczy to mieszkańców miast liczących od 100 tys. do 199 tys. ludności. 

Wcześniej – czyli w lutym 2024 roku – za rozwiązaniem tym były głównie osoby wieku 30-40 lat z największych polskich miast. "Do tego dominował pogląd, że wznowienie handlu we wszystkie niedziele najbardziej odpowiada ludziom ze średnim oraz z wyższym wykształceniem. Teraz jest inaczej" – zauważa Robert Biegaj.

Niezmienną na przestrzeni miesięcy kwestią pozostają przychody. "Wciąż głównie ludzie zarabiający powyżej średniej krajowej chcą móc iść na zakupy każdego dnia tygodnia" – dodaje ekspert z Grupy Offerista.

Kto jest przeciwko? Obraz osoby popierającej niedziele niehandlowe

Przeciwko przywróceniu handlu we wszystkie niedziele częściej są kobiety niż mężczyźni. Takie stanowisko prezentują głównie osoby w wieku 65-74 lat, nieujawniające wysokości miesięcznych dochodów netto i ze średnim wykształceniem. Przede wszystkim mówią o tym mieszkańcy wsi oraz miejscowości liczących do 5 tys. ludności. 

"Seniorzy z reguły mają dużo więcej czasu na zakupy w tygodniu niż pracujący rodacy, którzy praktycznie od rana do wieczora wykonują zawodowe obowiązki, szczególnie w dużych i średnich miastach. I to w zasadzie nie powinno nikogo dziwić. Do tego można dodać, że mieszkańcy wsi i małych miast nie bardzo są zainteresowani robieniem większych zakupów akurat w niedzielę, bo ten dzień poświęcają z reguły na obrzędy religijne" – wyjaśnia Robert Biegaj.

Źródło danych: Badanie zostało przeprowadzone w dniach 27-30.09.2024 metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) przez UCE RESEARCH i Grupę Offerista na próbie 1021 dorosłych Polaków w wieku 18-80 lat.


foto: mat. redakcji

Reklama