Niedziele handlowe. Wiemy, co sądzą o nich pracownicy sklepów

Niedziele handlowe. Wiemy, co sądzą o nich pracownicy sklepów

Handel w niedziele? Okazuje się, że w kwestii tej podzieleni są nie tylko konsumenci, ale także pracownicy sklepów. Z najnowszego badania przeprowadzonego wśród kasjerów sklepów wielkopowierzchniowych wiemy, że 45% z nich uważa, że ograniczenie handlu w niedziele powinno być całkowicie zniesione. Z kolei 50% z grupy 100 losowo wybranych respondentów jest przeciwnego zdania, a 5% ankietowanych nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii.

Badanie zostało przeprowadzone w całym kraju w połowie maja br. metodą CAPI (ang. Computer Assisted Personal Interview) przez UCE RESEARCH dla portalu Onet.

Zbyt dobre warunki na zmianę

Zdaniem dr Marii Andrzeja Falińskiego, który przez wiele lat stał na czele Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, wyniki badania pokazują strukturę polityki wynagradzania w poszczególnych sieciach handlowych. Pracownicy, którzy otrzymują atrakcyjne płace, uważają, że nie muszą dorabiać w niedziele, zakładając, że w te dni otrzymaliby wyższą stawkę od standardowej.

Zdaniem eksperta, część kasjerów ma na tyle dobre warunki zatrudnienia, że zmiana obowiązujących przepisów nie jest dla nich konieczna. W tej grupie, jak widzimy w wynikach badania, znajdować się ma się nawet 50% ankietowanych pracowników sklepów.

Wśród powodów, dla których kasjerzy mieliby być przeciwni zniesieniu zakazu handlu eksperci wymieniają także obawy dotyczące pogorszenia warunków pracy. "Dążenie do utrzymania stabilności i przewidywalności czasu wolnego również odgrywa tutaj znaczącą rolę. Przy tym odpowiedzi przeczące niekoniecznie oznaczają brak chęci jakichkolwiek zmian. Możliwe, że kasjerzy chcą modyfikacji przepisów w mniejszym zakresie" – zauważa Marcin Lenkiewicz z Grupy BLIX.

Nie brakuje chętnych

Zgodnie z wynikami badania 45% ankietowanych kasjerów pracujących w sklepach wielkopowierzchniowych uważa, że ograniczenie handlu w niedziele powinno być całkowicie zniesione. Okazuje się jednak, że zdanie wielu uzależnione jest od wynagrodzenia, jakie miałoby im w takiej sytuacji przysługiwać. 

Autorzy badania zapytali bowiem pracowników sklepów również o to, czy za podwójne wynagrodzenie byliby w stanie pracować w każdą niedzielę. 69% ankietowanych odpowiedziało twierdząco, 26% – przecząco, a 5% respondentów nie potrafiło się określić. Według dr Falińskiego, te wyniki potwierdzają, że kluczem do tego tematu są płace. Jeśli ktoś miałby możliwość dorobienia u swojego pracodawcy, bo jego sytuacja finansowa wymaga poprawy, to opowie się za zmianą przepisów. 

Wiadomo, że wynagrodzenia w handlu nie należą do najwyższych. Na pewno pracownicy bacznie przyglądają się siatce płac i zachodzącym w niej zmianom. Podstawowym celem każdej pracy, również kasjerów, jest uzyskanie odpowiedniej pensji. Natomiast dla wielu osób wartością samą sobie jest to, że w chwili obecnej nie pracują w niedziele, z wyłączeniem tych kilku handlowych w ciągu roku.

Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu 

Z kolei zdaniem Marcina Lenkiewicza, wyniki te wskazują na to, że kasjerzy nie tylko chcą lepszych zarobków. Oczekują również sprawiedliwego wynagrodzenia za pracę w mniej pożądane dni, takie właśnie jak niedziele. To podkreśla znaczenie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, a także odpowiedniej płacy za poświęcenie czasu wolnego. 

Podwójne wynagrodzenie nie do spełnienia?

Według eksperta Grupy BLIX, wprowadzenie podwójnego wynagrodzenia za pracę w niedziele jest teoretycznie realnym scenariuszem, ale w praktyce może napotkać na bardzo wiele przeszkód. 

Scenariusz wprowadzenia podwójnego wynagrodzenia za pracę w niedziele nie jest realny, ponieważ dla większości sklepów spowoduje on bardzo duże dociążenie budżetu. Płace stanowią jeden z najwyższych lub najwyższy element struktury kosztów w każdym przedsiębiorstwie. W związku z tym każde zwiększanie tego elementu może się bardzo odbić na rentowności firm. Przy tym nie wydaje się, żeby obroty, które pojawiłyby się w wyniku uwolnienia niedziel, miałyby zrekompensować wzrost kosztów.

Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu 

Wiele wskazuje na to, że pracodawcy mogą być podzieleni w sprawie ewentualnego wprowadzenia podwójnego wynagrodzenia za pracę w niedziele.


foto:
źródło: mondaynews(oprac.)

Reklama