Krzysztof "Fericze" Ferenc o roli białka: "Ludzie o tym często nie wiedzą"

Krzysztof "Fericze" Ferenc o roli białka: "Ludzie o tym często nie wiedzą"

Choć żyjemy w XXI wieku, w którym dostęp do informacji jest praktycznie nieograniczony, wśród Polek i Polaków wciąż krążą mity na temat białka i jego roli w codziennej diecie. Kto powinien jeść białko? Czy białko może pomóc w schudnięciu? O mitach na temat tego makroskładnika oraz jego kluczowych funkcjach rozmawiamy z Krzysztofem Ferencem, ambasadorem marki Duda i trenerem personalnym znanym pod pseudonimem "Fericze", którego w mediach społecznościowych śledzi już ponad 100 tysięcy użytkowników.

Białko nie tylko dla sportowców

Przekonanie dotyczące tego, że białko jest potrzebne tylko i wyłącznie sportowcom, którzy chcą mieć muskularną sylwetkę, pokutuje już od wielu lat. Jak zauważa Fericze, mit ten sprawia, że przeciętny konsument nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo białko jest mu potrzebne w codziennej diecie.

Białko jest potrzebne każdemu z nas bez względu na to czy to jest kobieta, czy mężczyzna, czy ktoś jest starszy, młodszy, czy jest aktywny fizycznie czy nie.

Krzysztof "Fericze" Ferenc, ambasador marki Duda, trener personalny

Jakie funkcje pełni białko?

Białko jest odpowiedzialne za wiele procesów mających miejsce w organizmie każdego człowieka. "W naszym ciele jest odpowiedzialne za budowanie, odbudowywanie, naprawę oraz koordynację pracy wszystkich komórek – nie tylko mięśni, ale także tkanek łącznych, skóry, włosów oraz paznokci" – wyjaśnia Fericze.

Jak dodaje Fericze, białko jest również niezbędne do wytwarzania hormonów, enzymów oraz przeciwciał, które są kluczowe dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. To pokazuje, że dieta bogata w białko nie tylko wspomaga naszą sylwetkę, ale także ogólne funkcjonowanie organizmu.

Białko a chudnięcie

Białko spożywane w dużych ilościach może pozytywnie wpłynąć na budowę masy mięśniowej. Jak jednak zaznacza Fericze, sprawdzi się także doskonale dla osób, które chcą zachować swoją masę mięśniową, a nawet schudnąć.

Jeżeli chcemy zachować swoją masę mięśniową, również powinniśmy spożywać odpowiednią ilość białka. Gdy w posiłku znajduje się dużo białka, czujemy się syci i nie mamy ochoty na dalsze podjadanie. Z tego też powodu w połączniu z aktywnością fizyczną będzie ono także genialnym rozwiązaniem dla osób, które chcą redukować tkankę tłuszczową.

Krzysztof "Fericze" Ferenc, ambasador marki Duda, trener personalny

Białko jest nieocenionym składnikiem diety każdego człowieka. Jak podsumowuje Ferenc, sprawdzi się zarówno jeżeli chcemy budować masę mięśniową, zachować naszą aktualną wagę ciała, jak też redukować tkankę tłuszczową.

Okazuje się, że białko ma bardzo dużo funkcji, o których ludzie nie wiedzą. Faktem jest, że każdy powinien mieć dietę bogatą w białko.

Krzysztof "Fericze" Ferenc, ambasador marki Duda, trener personalny

Wszechstronność białka sprawia, że powinno ono stanowić istotny element codziennego jadłospisu każdego z nas. "Fantastycznie wspiera produkcję enzymów, hormonów oraz przeciwciał i jeżeli chcemy czuć odpowiednią sytość, nie chcemy się zajadać, to również białko się sprawdzi" – podsumowuje trener.


foto: Krzysztof "Fericze" Ferenc, ambasador marki Duda, trener personalny (mat. redakcji)

Reklama