Producenci piwa będą działać wspólnie. Stworzą własnego operatora systemu kaucyjnego

Producenci piwa będą działać wspólnie. Stworzą własnego operatora systemu kaucyjnego

Trzech gigantów z branży piwnej zamierza utworzyć podmiot, który będzie ich reprezentował w ramach systemu kaucyjnego. Wniosek dotyczący koncentracji wystosowali do UOKiK-u Carlsberg, Grupa Żywiec i Kompania Piwowarska.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do UOKiK-u w poniedziałek 29 kwietnia br. Urząd poinformował o tym fakcie już następnego dnia. Zaledwie kilkanaście dni wcześniej na podobny ruch zdecydowało się dwunastu gigantów FMCG, którzy powołali wspólnego przedsiebiorcę.

Branża piwna tworzy reprezentację w systemie kaucyjnym

Jak czytamy we wnioski skierowanym do UOKiK, "zgłoszony zamiar koncentracji polega na utworzeniu wspólnego przedsiębiorcy z siedzibą w Polsce przez Carlsberg Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Kompanię Piwowarską S.A. z siedzibą w Poznaniu oraz Grupę Żywiec sp. z o.o. z siedzibą w Żywcu.

Powołany podmiot, jak wskazano dalej, będzie działać jako podmiot reprezentujący, spółka akcyjna, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. "Podmiot reprezentujący będzie odpowiedzialny za prowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce" - zaznaczono. 

Kolejny krok w kierunku systemu kaucyjnego

Informacja ta nie powinna budzić zaskoczenia. Wielu producentów, których wkrótce czeka objęcie systemem kaucyjnym, już od dłuższego czasu wskazywało na potrzebę stworzenia wspólnego operatora. Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku przedstawiciele branży napojowej i piwnej podpisali list intencyjny o współpracy przy utworzeniu takiego podmiotu. Branżę piwną reprezentowali wówczas Kompania Piwowarska, Grupa Żywiec oraz Carlsberg. 

W drugiej połowie kwietnia o stworzenie wspólnego przedsiębiorcy zawnioskowało dwunastu producentów napojów. Powołanie analogicznego podmiotu przez producentów piwa było zatem oczywiste.

System kaucyjny ma zacząć obowiązywać od początku 2025 roku. Zaledwie kilka dni temu rząd opublikował propozycję nowelizacji ustawy wprowadzającej system kaucyjny


foto: StockAdobe(Audrius Merfeldas)

Reklama