Dwunastu gigantów FMCG łączy siły. Powstanie wspólny przedsiębiorca

Dwunastu gigantów FMCG łączy siły. Powstanie wspólny przedsiębiorca

Dwunastu producentów zamierza połączyć swoje siły w obliczu zbliżającego się terminu wejścia systemu kaucyjnego w Polsce. W tym celu stworzą podmiot, który będzie reprezentował ich interesy. Wniosek w tej sprawie wpłynął 19 kwietnia do Urzędu Ochorny Konkurencji i Konsumentów.

Producenci tworzą wspólny podmiot

Wśród podmiotów, które zamierzają wspólnie występować w sprawie systemu kaucyjnego znajdują się największe firmy z sektora FMCG. Mowa o polskich gigantach, takich jak Colian, a więc właściciel takich marek jak Oranżada Hellena, Grześki czy Goplana, Nestle Polska, Grupa Maspex, która produkuje między innymi makaron Lubella czy soki Tymbark, a także Oshee Polska, Zbyszko Company czy Nałęczów Zdrój.

W ramach wspólnego przedsiębiorcy występować chcą także podmioty reprezentujące międzynarodowe koncerny, takie jak Nestle Polska, Red Bull czy Pepsi-Cola General Bottlers Poland

Jak czytamy we wniosku skierowanym do UOKiK utworzony wspólny przedsiębiorca ma stanowić "podmiot reprezentujący na potrzeby prowadzenia systemu kaucyjnego"

Nie ma zaskoczenia

Nie jest to pierwsza sytuacja, w której branża napojowa jednoczy się w obliczu sporych zmian legislacyjnych. Chwilę po podpisaniu przez Prezydenta RP ustawy zakładającej wprowadzenie systemu kaucyjnego, przedstawiciele branży napojowej i piwnej podpisali list intencyjny o współpracy przy utworzeniu analogicznego podmiotu jak ten, o który wnioskują teraz gigancji z branży FMCG.

We wrześniu pod owym listem intencyjnym podpisał się między innymi Maspex, Nestle Polska, Colian czy Coca-Cola HBC. W przeciwieństwie do kwietniowego wniosku do UOKiK, pod listem tym nie brakowało także firm z sektora piwnego, takich jak Grupa Żywiec czy Carlsberg Polska.


foto: stockadobe(hedgehog94)

Reklama