Czy piwo bezalkoholowe ma alkohol – kto może kupić piwo bezalkoholowe w Polsce?

Czy piwo bezalkoholowe ma alkohol – kto może kupić piwo bezalkoholowe w Polsce?

Sprzedaż piwa bezalkoholowego zwiększa się z roku na rok. Od 2018 roku udoskonalenie technologii umożliwiło uzyskanie doskonałego smaku i aromatu napoju, dlatego piwo bezalkoholowe stało się doskonałą alternatywą dla osób niepijących. Szeroka gama coraz nowszych, ciekawych smaków sprawiła, że napoje te zaczęły kusić nawet osoby niepełnoletnie. Jednak czy piwo bezalkoholowe nie ma alkoholu? Kto w Polsce może kupić piwo bezalkoholowe?

Spis treści:

 1. Czym jest piwo bezalkoholowe – jakie musi spełniać wymagania?
 2. Jak powstaje piwo bezalkoholowe?
 3. Czy piwo bezalkoholowe ma alkohol?
 4. Gdzie można kupić piwo bezalkoholowe?
 5. Czy piwo bezalkoholowe można sprzedać bez koncesji?
 6. Sprzedaż piwa bezalkoholowego nieletnim – czy jest legalna w Polsce?
 7. Czy piwo bezalkoholowe można spożywać w miejscu publicznym?
 8. Czy po piwie bezalkoholowym można prowadzić auto?
 9. Piwo bezalkoholowe a badanie alkomatem – czy można uzyskać pozytywny wynik?

Czym jest piwo bezalkoholowe – jakie musi spełniać wymagania?

Od pięciu lat obserwuje się cykliczny wzrost sprzedaży piwa bezalkoholowego. Tendencja ta rozpoczęła się w 2018 roku, kiedy to rozwój technologii umożliwił stworzenie bezalkoholowej alternatywy dla piwa, z zachowaniem jego pożądanych cech – to znaczy smaku i aromatu. Czym jednak dokładnie jest piwo bezalkoholowe?

Jak wynika z raportu Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie, pod koniec 2021 roku sprzedaż piw bezalkoholowych przekroczyła 1,17 mln zł, co przekłada się na czterokrotny wzrost w okresie 5 lat i stanowi 6,5% całego rynku piwowarskiego.

Zgodnie z definicją polskiego prawa, a dokładniej art. 46 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości, napojem alkoholowym jest produkt przeznaczony do spożycia, zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5% objętościowych alkoholu.

Piwo bezalkoholowe jest więc piwem, w którym zawartość alkoholu nie przekracza 0,5% całkowitej objętości. Piwem bezalkoholowym można więc nazwać wszystkie napoje, które zawierają mniej niż 0,5% alkoholu (oznaczenie < 0,5%), a nie tylko te – jak się powszechnie uważa – na których etykiecie widnieje oznaczenie 0,0%, "zero", "free" czy "light".

Jak powstaje piwo bezalkoholowe?

Produkcja piwa bezalkoholowego jest zbliżona, a nawet bliźniacza, z wyrobem napojów alkoholowych. W skład bezalkoholowej alternatywy trunku wchodzą te same składniki, to znaczy słód, chmiel, drożdże i woda. Istnieją trzy metody produkcji piwa bezalkoholowego, z czego dwie pierwsze określa się biologicznymi, trzecią zaś fizyczną, którą można przeprowadzić na dwa sposoby:

Metody biologiczne:

 • Fermentacja przerywana – w procesie tym warzenie piwa bezalkoholowego wygląda tak samo, jak tradycyjnego, jednak czynność zostaje przerwana w momencie, w którym drożdże zaczynają wytwarzać alkohol. Można ją wykonać na dwa sposoby, to znaczy silne schłodzenie drożdży, co powoduje przerwanie przetwarzania cukru na alkohol, bądź usunięcie ich z beczki;
 • Ograniczenie fermentacji – do warzenia piwa wykorzystywane są specjalne drożdże piwowarskie, które nie przerabiają cukru na alkohol, jednak pozwalają otrzymać smak i aromat piwa.

Metoda fizyczna:

 • Dealkoholizacja – jest to metoda, która umożliwia usunięcie alkoholu z piwa na dwa sposoby:
 • Destylacja próżniowa – czyli odparowanie w niskiej temperaturze;
 • Odwrócona osmoza – czyli filtrację za pomocą specjalnej membrany.

Dr hab. inż. Aleksander Poreda, prof. URK Krakowskiej Szkoły Browarniczej, przyznaje, że zwiększony popyt na piwa bezalkoholowe intensyfikuje prace nad doskonaleniem metod usuwania alkoholu z napojów i ulepszeniu wykorzystania chmieli aromatycznych. To wszystko sprawia, że jakość piw alkoholowych ciągle wzrasta.

Czy piwo bezalkoholowe ma alkohol?

Czy piwo bezalkoholowe ma alkohol? Na to pytanie można odpowiedzieć: to zależy. Jak już zostało wspomniane, istnieją dwa rodzaje tego typu napojów, to znaczy takie, które zawierają do 0,5% alkoholu oraz te, które w ogóle go nie mają (opatrzone niebieską etykietą). Zgodnie z wytycznymi amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) każdy produkt, który jest typowo bezalkoholowy – w tym piwo – nie może w swoim składzie zawierać wykrywalnego poziomu alkoholu.

Jednak zgodnie z polskim prawem, jak już zostało wspomniane wcześniej, do piw bezalkoholowych zaliczają się również te, które zawierają śladowe ilości alkoholu, to znaczy nie przekraczające 0,5%, co stanowi granicę – napoje o zawartości 0,6% i więcej uznaje się za w pełni alkoholowe. Bardzo ważne jest więc, aby, sięgając po piwo bezalkoholowe, sprawdzić etykietę. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży i kierowców.

Gdzie można kupić piwo bezalkoholowe?

Sprzedaż piwa bezalkoholowego w Polsce rośnie w siłę z każdym rokiem. O ile wolumen sprzedaży tradycyjnej wersji trunku słabnie, o tyle jego alternatywa ma się coraz lepiej. Dane GUS wskazują, że w 2022 roku sprzedaż piwa bezalkoholowego wzrosła o 7,8%, to znaczy 2470,502 hl. Co ciekawe, Polacy zaczęli chętniej sięgać po bezalkoholowe alternatywy trunków – a zwłaszcza piwo – w okresie pandemii COVID, kiedy mocno rozwinął się trend zdrowego stylu życia.

Browarnie dynamicznie rozwijają swoje oferty piw bezalkoholowych, dlatego na rynku pojawiają się nowe, ciekawe smaki. Jak przyznaje dyrektorka ds. korporacyjnych Kompanii Piwowarskiej Iwona Jacaszek-Pruś: "W zeszłym roku większość naszych nowości to były piwa bezalkoholowe. (…) Najwięcej nowości zaoferujemy w obszarze piw bezalkoholowych, zwłaszcza smakowych, bo te rozwijają się najszybciej, a konsumenci ich poszukują. (…) To jest kierunek, z którego nie powinniśmy schodzić i będziemy się go trzymać".

O ile jeszcze kilka lat temu piwa bezalkoholowe nie były szeroko dostępne, o tyle obecnie można kupić je w niemal każdym sklepie spożywczym – zarówno te o zawartości alkoholu poniżej 0,5%, jak i te, które w ogóle go nie mają. Na rynku dostępna jest mnogość wariantów smakowych oraz rodzajów piwa bezalkoholowego – Lager, IPA, APA Ale i wiele innych. Alternatywną wersję trunku można też bez problemu nabyć w różnego rodzaju barach i klubach rozrywkowych.

Czy piwo bezalkoholowe można sprzedać bez koncesji?

Zgodnie z literą polskiego prawa, piwem bezalkoholowym nazywane są napoje, które zawierają od 0,0 do 0,5% alkoholu. W związku z tym jest ono traktowane w taki sam sposób, jak wszystkie inne, szeroko dostępne napoje: woda, soki, nektary czy napoje gazowane. Z tego powodu sprzedaż, oferowanie czy podawanie piwa bezalkoholowego w Polsce nie wymaga zezwolenia.

Dlatego też placówka handlowa czy usługowa nie wymaga koncesji i nie jest zobowiązania do płacenia żadnych opłat w związku ze sprzedażą piwa bezalkoholowego. Wysokość koncesji uzależniona jest od ogólnej wartości sprzedaży trunków, a piwo bezalkoholowe nie jest wliczane do tej ilości. Piwo bezalkoholowe można więc sprzedawać bez koncesji.

Sprzedaż piwa bezalkoholowego nieletnim – czy jest legalna w Polsce?

Wiadomym jest, że sprzedaż alkoholu w Polsce jest nielegalna jeżeli klient jest niepełnoletni lub nietrzeźwy. Zabrania się również podawania trunków wyskokowych osobom, które chcą je nabyć na kredyt lub pod zastaw. Jak jest więc z alternatywami bez procentów? Kto może kupić piwo bezalkoholowe w Polsce? Czy można sprzedawać je nieletnim?

Piwo bezalkoholowe, to jest takie, które zawiera mniej niż 0,5% alkoholu, jest w Polsce uznawane za napój, tak więc jego sprzedaż osobom nieletnim jest jak najbardziej legalna. Oprócz tego, zgodnie z art. 135 kodeksu wykroczeń, bezzasadna odmowa jego sprzedaży podlega karze grzywny.

Czy piwo bezalkoholowe można spożywać w miejscu publicznym?

Piwo bezalkoholowe nie jest napojem wyskokowym, dlatego bez problemu możesz spożywać je w miejscu publicznym. Jego konsumpcję nie obejmują restrykcje, które dotyczą trunków procentowych.

Za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, do których zaliczają się parki, obiekty użyteczności publicznej czy place, grozi kara grzywny w wysokości 100 zł. Jeżeli chodzi o piwo bezalkoholowe, to można bez problemu spożywać je w wyżej wymienionych miejscach i nie grozi za to żadna kara.

Czy po piwie bezalkoholowym można prowadzić auto?

Piwo bezalkoholowe może mieć w sobie śladowe ilości alkoholu, to znaczy poniżej 0,5%, lub nie mieć go wcale. Dlatego też kierowca, który planuje zakup takiej alternatywy napoju wyskokowego, powinien upewnić się, że faktycznie sięga po wersję w pełni bezalkoholową. Zgodnie z art. 115 kodeksu karnego, za stan nietrzeźwości uznaje się zawartość alkoholu we krwi kierowcy, która przekracza 0,5 promila lub jego zawartość w wydychanym powietrzu przewyższa 0,25 mg na 1 dm3.

Wypicie już jednego piwa alkoholowego spowoduje, że dopuszczalna wartość zostanie przekroczona. Jak to się ma do wersji "zero"? Wszystko uzależnione jest od tego, jaką ilość piwa bezalkoholowego planuje wypić kierowca – zakładając, że sięga po wersję do 0,5% alkoholu. Może się bowiem okazać, że po spożyciu większej ilości tego napoju, badanie alkomatem wykryje promile we krwi.

Tak więc po spożyciu piwa bezalkoholowego można prowadzić auto, jednak warto wcześniej upewnić się, że sięgamy po wersję 0,0%. Pozwoli to uniknąć ewentualnych nieprzyjemności czy też kary w przypadku kontroli drogowej.

Piwo bezalkoholowe bywa zatem pozycjonowane jako alternatywa dla tradycyjnego piwa. Często podejmowanym w tym kontekście tematem jest również korelacja na poziomie piwo bezalkoholowe a zdrowie. Okazuje się jednak, że choć sposób produkcji bezalkoholowego trunku z pianką w znacznym stopniu przypomina sposób produkcji jego alkoholowej wersji, to podchodząc rozsądnie do ilości spożycia, możemy skorzystać z jego zalet, takich jak na przykład hydratacja. 

Piwo bezalkoholowe a badanie alkomatem – czy można uzyskać pozytywny wynik?

Jak już zostało wspomniane wcześniej, piwo bezalkoholowe w niektórych przypadkach może podnieść poziom alkoholu we krwi, co zostanie wykryte przez alkomat w razie kontroli drogowej. Mimo że piwa bezalkoholowe mogą zawierać zaledwie śladowe ilości alkoholu, to w przypadku spożycia większej ilości, może zostać ona wykryta podczas badania alkomatem.

Czy oznacza to jednak, że planując wsiąść za kółko nie możesz wypić piwa bezalkoholowego? Absolutnie nie! Wystarczy, że sprawdzisz etykietę i wybierzesz napój, który ma 0,0% alkoholu – takie wersje oznaczone są niebieskimi naklejkami.

Piwa bezalkoholowe w Polsce są bardzo chętnie wybierane. Stanowią ciekawą alternatywę dla wersji wyskokowych, gwarantując przy tym ten sam smak i aromat. Wiele osób sięga po nie z uwagi na interesujące smaki, a inni traktują jak izotonik, który doskonale nawadnia. Piwo bezalkoholowe do świetna opcja dla kierowców lub osób niepijących, mogą pić je nawet osoby nieletnie. Bogata oferta piw bezalkoholowych sprawia, że każdy znajdzie swój ulubiony wariant.


foto: mat. redakcj wiadomoscispozywcze.pl

Reklama