Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe – piwo bezalkoholowe a wątroba

Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe – piwo bezalkoholowe a wątroba

Alkohol szkodzi zdrowiu – to fakt, z którym nikt nie dyskutuje. Jednak czy wszystkie dostępne w sklepach produkty są złe? Rynek otworem przywitał kategorię, która sporo zmienia w postrzeganiu całego segmentu – tzw. produkty „zero” wpisujące się w trend NoLo. Zatem, czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?

Spis treści:

 1. Piwo bezalkoholowe – właściwości
 2. Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?
 3. Czy piwo bezalkoholowe odwadnia organizm?
 4. Piwa bezalkoholowe smakowe
 5. Czy piwo bezalkoholowe tuczy?
 6. Ile kalorii ma piwo bezalkoholowe?
 7. Czy piwo bezalkoholowe ma alkohol?
 8. Czy piwo bezalkoholowe można sprzedawać bez koncesji?
 9. Piwo bezalkoholowe a zdrowie
 10. Czy w ciąży można pić piwo bezalkoholowe?
 11. Czy dzieci mogą pić piwo bezalkoholowe?
 12. Piwo bezalkoholowe a wątroba - czy piwa 0% szkodzą wątrobie?
 13. Piwo bezalkoholowe a problemy z wątrobą
 14. Podsumowanie

Piwo bezalkoholowe – właściwości

Jak każdy napój, piwo bezalkoholowe ma właściwości nawadniające. Jednak nie można porównywać go do działania izotonika. Natomiast produkt ten ma inne, nieoczywiste właściwości prozdrowotne. Zastrzec należy, że absolutnie nie można go traktować jako lek na nasze dolegliwości czy suplement diety.

Piwo bezalkoholowe właściwości ma całkiem sporo. Oprócz wspomnianego nawodnienia może chronić nasz organizm przed infekcjami. A to za sprawą zawartości antyoksydantów. Część ekspertów twierdzi, że polifenole zawarte w chmielu – są w stanie łagodzić uderzenia gorąca w okresie przekwitania. Związki te mogą również pomóc w minimalizacji objawów tzw. zakwasów po treningu fizycznym.

Tutaj na korzyść piwa bezalkoholowego przemawia zawartość mikroelementów, kwasu foliowego czy elektrolitów. Tak więc czy piwo bezalkoholowe szkodzi? Jeśli podejdziemy rozsądnie do ilości spożycia to wręcz przeciwnie – możemy skorzystać z jego zalet.

Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?

Piwo bezalkoholowe, podobnie jak wiele innych napojów bezalkoholowych, może być zdrową alternatywą dla piwa z alkoholem, o ile jest spożywane umiarkowanie. Oto kilka faktów na ten temat:

1. Zawartość kalorii: Piwo bezalkoholowe zawiera mniej kalorii niż piwo z alkoholem, co może być korzystne dla tych, którzy starają się kontrolować wagę.

2. Hydratacja: Piwo bezalkoholowe, podobnie jak zwykła woda, może pomóc w nawodnieniu organizmu.

3. Antyoksydanty: Niektóre badania sugerują, że piwo (zarówno z alkoholem, jak i bez) może zawierać antyoksydanty, które mogą być korzystne dla zdrowia serca. Jednak warto pamiętać, że nadmierna konsumpcja alkoholu, nawet w postaci bezalkoholowej, może anulować te korzyści.

4. Witaminy i minerały: Niektóre piwa bezalkoholowe są wzbogacane w witaminy i minerały, co może być dodatkowym atutem dla zdrowia.

5. Unikanie szkodliwych skutków alkoholu: Oczywiście, jedną z największych zalet piwa bezalkoholowego jest uniknięcie negatywnych skutków zdrowotnych związanych z nadmiernym spożyciem alkoholu, takimi jak uszkodzenia wątroby czy ryzyko uzależnienia.

Należy jednak pamiętać, że piwo bezalkoholowe, podobnie jak każdy inny produkt spożywczy, może zawierać składniki, które nie są korzystne w nadmiernych ilościach, takie jak cukry czy sztuczne dodatki. Dlatego zawsze ważne jest zachowanie umiaru w spożyciu i zrównoważona dieta. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zdrowia zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Czy piwo bezalkoholowe odwadnia organizm?

Piwo bezalkoholowe nie działa odwadniająco tak samo jak piwo z alkoholem. Alkohol w tradycyjnym piwie działa moczopędnie, co może prowadzić do odwodnienia organizmu, gdy jest spożywany w nadmiernych ilościach. Jednakże piwo bezalkoholowe nie zawiera alkoholu w wystarczających ilościach, aby wywoływać taki sam efekt odwadniający.

W rzeczywistości, piwo bezalkoholowe może nawet pomóc w nawodnieniu organizmu, ponieważ składa się głównie z wody. Ponadto, piwo bezalkoholowe zawiera również elektrolity, takie jak potas i sód, które są korzystne dla utrzymania równowagi wodno-elektrolitowej organizmu.

W każdym razie, pamiętaj, że nic nie zastąpi picia czystej wody, jeśli chodzi o nawodnienie organizmu. Jeśli chcesz uniknąć odwodnienia, zawsze zalecane jest spożywanie odpowiedniej ilości wody pitnej, szczególnie podczas upalnych dni lub podczas wykonywania aktywności fizycznej.

Piwa bezalkoholowe smakowe 

Piwa bezalkoholowe smakowe to coraz popularniejsza kategoria napojów dla osób, które chcą cieszyć się różnorodnością smaków piwa, ale unikają alkoholu. Istnieje wiele różnych rodzajów piw bezalkoholowych smakowych, z których niektóre mogą zawierać dodatki takie jak owoce, zioła, przyprawy czy inne aromatyczne składniki. Oto kilka przykładów:

1. Piwa cytrusowe: Piwa bezalkoholowe z dodatkiem cytrusów, takich jak cytryny, pomarańcze czy limonki, często mają świeży i orzeźwiający smak.

2. Piwa imbirowe: Piwa bezalkoholowe z imbirem mogą mieć pikantny i korzenny smak, który nadaje im charakterystyczną nutę.

3. Piwa owocowe: Piwa bezalkoholowe z dodatkiem owoców, takich jak maliny, truskawki, wiśnie czy arbuz, mogą być słodsze i bardziej owocowe w smaku.

4. Piwa ziołowe: Piwa bezalkoholowe z dodatkiem ziół, takich jak mięta, bazylika czy lawenda, mogą mieć subtelny, ale wyraźny smak ziół.

5. Piwa przyprawowe: Piwa bezalkoholowe z dodatkiem różnych przypraw, takich jak cynamon, goździki czy anyż, mogą mieć intensywny i bogaty aromat.

6. Piwa kawowe: Piwa bezalkoholowe z dodatkiem kawy lub ekstraktu z kawy mogą mieć głęboki i bogaty smak kawy, często z nutami czekolady czy wanilii.

Zainteresowanie piwami bezalkoholowymi smakowymi stale rośnie, co prowadzi do coraz większej różnorodności dostępnych na rynku. Dzięki temu osoby, które nie piją alkoholu, mogą cieszyć się różnorodnymi doznaniami smakowymi podobnymi do tych oferowanych przez tradycyjne piwo.

Dodatkowa zawartość wszelkiego rodzaju aromatów i syropów sprawia, że takie piwo bezalkoholowe ma jednak większą zawartość cukrów i kalorii, co przyczynia się do tego, że jest to mniej zdrowa alternatywa od zwykłego piwa bez alkoholu, jednak wciąż pozostaje to o wiele zdrowszą alternatywą dla zwykłego piwa.

Czy piwo bezalkoholowe tuczy?

Dla osób dbających o linię szczególnie interesujące jest czy piwo bezalkoholowe tuczy. Otóż wszystko zależy od tego, jak dużo go wypijemy i czy będzie ono w naszej diecie codziennie. Jedno jest pewne – piwo bezalkoholowe będzie zdecydowanie lepsze dla utrzymania właściwej masy ciała niż jego alkoholowy wariant. Bowiem sam alkohol w dużych ilościach może wpływać na wzrost wagi.

Jednak żadna dieta odchudzająca nie będzie polecała piwa bezalkoholowego, kalorie bowiem w nim zawarte, to nie tylko wartość samego produktu, ale też soków i innych dodatków, które często są składnikami tych wyrobów.

Ile kalorii ma piwo bezalkoholowe?

W porównaniu do swoich alkoholowych odpowiedników, piwa bez procentów mają zdecydowanie mniejszą wartość energetyczną. Ile kalorii ma piwo bezalkoholowe? To zależy. Wartość energetyczna piwa bezalkoholowego (kcal) w dużym stopniu uzależniona jest od konkretnego produktu. Na piwo bezalkoholowe składa się bowiem nie tylko sam pozbawiony procentów trunek, ale też cukier, soki czy inne dodatki.

Ile kalorii ma piwo bezalkoholowe? Ocenia się, że między 180 a 200 kcal na 100 ml produktu. Jest to mniej więcej taka sama wartość jak tradycyjny sok pomarańczowy. Pamiętajmy jednak, że piwo bezalkoholowe często jest „smakowe”. Oznacza to, że producenci celowo dla urozmaicenia jego smaku dodają soki owocowe, przyprawy, cukier czy słodkie syropy, które sprawiają, że kaloryczność rośnie. Ilość kalorii w piwie bezalkoholowym jednak dalej są o nawet połowę mniejsze niż w wersji z alkoholem, czy też popularnej Coca Coli.

Czy piwo bezalkoholowe ma alkohol?

Zacznijmy od tego, czy piwo bezalkoholowe ma alkohol. I tu możemy mieć różne odpowiedzi: tak i nie. Bowiem za taki trunek uznaje się napój nieprzekraczający w swojej zawartości 0,5% alkoholu. Jeśli zatem producent określa produkt jako piwo bezalkoholowe, to de facto, może ono zawierać niecały procent alkoholu.

Inaczej jest jeśli wyrób opisany jest jako 0%. Czy piwo „0” ma alkohol? Taki produkt z pewnością go nie zawiera. Takie oznaczenie ma nam dawać pewność, że w procesie wytwarzania, producent całkowicie odparował procenty z piwa. Pytając, czy w piwie bezalkoholowym jest alkohol – obie odpowiedzi – twierdząca i przecząca – będą prawdziwe.

Czy piwo bezalkoholowe można sprzedawać bez koncesji?

Tutaj pojawia się jeszcze jedna kwestia – czy można sprzedawać piwo bezalkoholowe bez koncesji? Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, aby móc oferować w sklepie produkty alkoholowe, wymagane jest specjalne zezwolenie, zwane koncesją.

Jeśli jednak produkt zawiera mniej niż 0,5% alkoholu to w świetle prawa nie jest wyrobem objętym koncesją. Zatem nie tylko detaliści mogą oferować piwo bezalkoholowe bez dodatkowych zezwoleń, ale mogą je też sprzedawać osobom niepełnoletnim, bez konieczności okazywania przez nie dokumentów.

Piwo bezalkoholowe a zdrowie

Ciekawym wątkiem jest korelacja piwo bezalkoholowe a zdrowie. I tutaj sporo zależy od tego, z jakimi problemami zdrowotnymi się zmagamy, a także jaki wariant piwa bezalkoholowego wybierzemy – 0,5% czy 0%.

Czy w ciąży można pić piwo bezalkoholowe?

Alkohol w czasie ciąży jest bezwzględnie niedopuszczalny. Może on wpłynąć negatywnie na rozwój płodu i spowodować nieodwracalne zmiany w organizmie dziecka. Jednak, czy w ciąży można pić piwo bezalkoholowe? Jeśli sięgamy po produkty z zakresu piw „do 0,5%” to też jest to pewna dawka alkoholu. Na czas ciąży kobieta powinna zatem zrezygnować z tego typu trunków.

Czy zatem piwo bezalkoholowe w ciąży jest czasem dopuszczalne? Każda ciężarna powinna ten fakt skonsultować najpierw z lekarzem. A co z piwem zero w ciąży. Ono nie zawiera alkoholu, więc jeśli kobieta ma ochotę wypić nieco takiego trunku, to nie jest on szkodliwy ani dla niej, ani dla dziecka. Piwo „0” w ciąży to jednak nadal dość kontrowersyjny temat. Może utrwalać bardzo krzywdzące stereotypy i powodować konieczność tłumaczenia się, że spożywany trunek jest pozbawiony choćby śladowych ilości alkoholu.

Czy dzieci mogą pić piwo bezalkoholowe?

Jeśli coś określane jest jako bezalkoholowe, to można przyjąć, że nie zawierają substancji niedozwolonych dla nieletnich. Jednak w kwestii – czy dzieci mogą pić piwo bezalkoholowe – jest wiele wątpliwości.

Dzieci i młodzież do lat 18 nie mogą spożywać alkoholu. A jak już zaznaczyliśmy, trunki z segmentu „non alcohol” nie zawsze są pozbawione go w zupełności. Czy zatem dzieci mogą pić piwo bezalkoholowe? Zdecydowanie jest to odradzane. Nawet jeśli produkt określany jest jako 0%, może budować w najmłodszych złe nawyki na przyszłość.

Piwo bezalkoholowe a wątroba - czy piwa 0% szkodzą wątrobie?

Co do zasady, piwo bezalkoholowe nie powinno mieć negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Jednak, czy piwo bezalkoholowe szkodzi na wątrobę? Tutaj przede wszystkim powinniśmy zasięgnąć opinii naszego lekarza. Piwo bezalkoholowe a wątroba to wątek, który szczególnie interesuje osoby mające problemy z tym organem.

Jeśli jesteśmy w pełni zdrowi, to trunek ten z pewnością nie wpłynie na nas negatywnie. Chyba, że przesadzimy z ilością spożycia. Zakłada się, że piwo bezalkoholowe do 0,5% dostarcza tyle czystego alkoholu co 1/10 zwykłego piwa. Oznacza to, że aby przyjąć dawkę z jednego alkoholowego piwa, musielibyśmy spożyć aż 10 piw bezalkoholowych.

Popularne słodycze, część owoców czy produktów spożywczych, również zawierają alkohol. Dawka 1 piwa bezalkoholowego porównywana jest do winogron, porcji czekoladek czy – uwaga – kapusty kiszonej.

Piwo bezalkoholowe a problemy z wątrobą

Schody zaczynają się, gdy nasze zdrowie jest już nadszarpnięte. Dotyczy to m.in. osób z chorobą alkoholową. Piwo bezalkoholowe a problemy z wątrobą to dość delikatny temat. Jeśli nasz narząd nie funkcjonuje w pełni prawidłowo, to nawet niewielka dawka alkoholu może nam zaszkodzić. Piwo bezalkoholowe a wątroba osoby zmagającej się z marskością czy niewydolnością tego narządu może mieć opłakane skutki. Zaznaczmy, że nie każde piwo bezalkoholowe nie jest całkowicie pozbawione alkoholu.

Lecząc uzależnienie należy zupełnie pozbyć się czynnika, który je wywołał. To sprawia, że wybór piwa bezalkoholowego, które by zawierało nawet śladowe ilości alkoholu, może być impulsem do powrotu do nałogu. A co za tym idzie, piwo bezalkoholowe problemy z wątrobą może pogłębić.

Podsumowanie

Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe? Pod pewnymi warunkami owszem – posiada pewne właściwości korzystnie wpływające na nasz organizm. Jednak w dalszym ciągu jest to produkt z szeroko rozumianego segmentu alkoholi. Piwo bezalkoholowe w ciąży, to czy dzieci mogą pić piwo bezalkoholowe, bądź wpływ tego trunku na wątrobę to w dalszym ciągu tematy kontrowersyjne.


Foto: StockAdobe(bodnar photo)

Reklama