Wyższa produkcja i rozwój eksportu – Browar PINTA podsumowuje rok

Wyższa produkcja i rozwój eksportu – Browar PINTA podsumowuje rok

2023 rok w Browarze PINTA to wyniki lepsze o niemal 7% (produkcja w porównaniu do roku 2022). To najlepszy jak dotąd wynik w historii browaru.

Browar PINTA w swoim portfolio stawia na warzenie piwa ale, czyli piwo górnej fermentacji, przede wszystkim w stylach: IPA, APA, Stout, Hefeweizen i Grodziskie. Ten segment stanowi 80% produkcji. Pozostałe to lagery i piwa kwaśne.

Produkcja zbliżona do pełni mocy produkcyjnych

W Browarze PINTA w 2023 roku uwarzono 29 147 hektolitrów piwa. Obecnie moce produkcyjne oceniane są natomiast na 30 000 hektolitrów. Producent znacznie zbliżył się do wykorzystania ich w pełni.

Ubiegły rok to także produkcja 118 różnych piw, z czego 93 było piwami warzonymi po raz pierwszy.

Źródło: Browar PINTA

Browar dodatkowo zwiększył liczbę rynków eksportowych do 27. A po raz pierwszy kontener z piwami PINTY dotarł, m.in. do USA.

Jeśli chodzi o opakowanie sprzedanych piw kraftowych z browaru w 2023 roku, popularność zyskiwały piwa w puszkach. Z kolei zmniejszył się udział piw sprzedanych w beczkach, głównie ze względu na trudną sytuację na polskim rynku gastronomicznym.

W planach rozwój 

Jak komunikuje browar, trwają inwestycje w celu zwiększania produkcji. Zmodernizowano system wstępnego oczyszczania ścieków. W planach jest zakup wydajniejszej linii do puszkowania piw.

W 2024 roku browar ma zamiar kontynuować produkcję cenionych serii piw. Nie zabraknie także nowości, np. piwa chmielone amerykańskimi i nowozelandzkimi chmielami, osobiście wybranymi przez piwowarów PINTY podczas selekcji najlepszych partii szyszek z tegorocznych zbiorów. 

W kanale nowoczesnym znowu można oczekiwać m.in. piw z serii „Zwycięskie”, inspirowanych najlepszymi piwami domowymi z Konkursu „Niech Świat Pozna Twoje Piwo. Edycja 2024”.

Wyjątkową ofertą dla rynku gastronomicznego będzie 11 „sentymentalnych” piw z cyklu PINTA Miesiąca, wybranych przez fanów i załogę PINTY spośród piw warzonych przez ten browar w minionych latach.

Jak czytamy w komunikacie, pod wpływem trudnej sytuacji na polskim rynku piwa właściciele Browaru PINTA postanowili 2023 rok po prostu przetrwać.

Jednak dobra współpraca browaru przede wszystkim z sieciami handlowymi, decyzje produktowe i osiągnięcia w eksporcie zaważyły na tym, że w roku bez inwestycji ilość piwa uwarzonego w browarze wzrosła.


Fot.: mat. redakcji

Reklama