TiM buduje winnicę obok swojego magazynu. Ekologia na pierwszym planie

TiM buduje winnicę obok swojego magazynu. Ekologia na pierwszym planie

TiM S.A. jest polskim importerem i dystrybutorem win, który sprzedaje rocznie ponad 15 mln butelek pochodzących z różnych 27 krajów. Kluczowe w tym procesie jest sprawne zaplecze logistyczne. Właśnie w tym celu firma w 2022 roku przeniosła swoje zaopatrzenie do nowego magazynu zlokalizowanego przy Bielsko-Białej. Przestrzeń ta wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami logistycznymi oraz proekologicznymi.

Otwarty w maju 2022 roku magazyn TiM S.A. jest obiektem wybudowanym zgodnie z nowoczesnym ogólnoświatowym systemem BREEAM, który opiera się na weryfikacji przestrzeni pod kątem ekologii. O tym, co to właściwie oznacza rozmawiamy z Bartłomiejem Dziubkiem, kierownikiem ds. logistyki, zaopatrzenia, transportu międzynarodowego, produkcji i gospodarki magazynowej w TiM S.A.

Nowoczesny magazyn TiM zgodny ze standardami BREEAM

System BREEAM ocenia wiele aspektów danego obiektu. Wśród nich, jak wyjaśnia Bartłomiej Dziubek, znajduje się m.in. wpływ wywierany na środowisko, efektywność wykorzystywania zasobów, gospodarka wodna czy zagospodarowanie odpadów.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo:

"System również zwraca uwagę na jakość pracy i komfort pracy użytkowników. Pod uwagę brana jest między innymi jakość powietrza czy dostęp do światła naturalnego. Poza tym bada również zdrowie psychiczne i fizyczne użytkowników" – dodaje kierownik ds. logistyki. Park, w którym znajduje się magazyn TiM S.A. spełnia wymogi w każdym z tych obszarów.

Park objęty systemem BREEAM charakteryzuje się dużym udziałem terenów zielonych w stosunku do standardowych parków logistycznych. Oferuje dużo miejsc do relaksacji. Przykładowo – aktualnie realizujemy projekt winnicy na terenie parku logistycznego, co zapewni nie tylko przestrzeń do wypoczynku, ale także miejsce o charakterze edukacyjnym.  Pozwoli to poznać ten magazyn nie tylko od logistycznej strony pracy z winem, ale również od momentu jego powstania – a więc winorośli.

Bartłomiej Dziubek, kierownik ds. logistyki zaopatrzenia, transportu międzynarodowego, produkcji i gospodarki magazynowej w TiM S.A.

Prośrodowiskowe rozwiązania w praktyce

W magazynie zamontowano także inteligentne oświetlenie, dzięki czemu znacząco zredukowano zużycie energii. Poza tym obiekt TiM S.A. wyposażono w nowoczesny tabor wózków widłowych zasilanych bateriami litowo-jonowych, które wpływają na mniejsze zużycie energii, a także są bezpieczniejsze w użytkowaniu od tradycyjnych baterii kwasowo-ołowiowych.

Polski dystrybutor zadbał także o wspierające ekologię rozwiązania informatyczne. Jak podkreśla Bartłomiej Dziubek, firmie zależy na tym, żeby efektywniej wykorzystywać powierzchnię magazynową przy zachowaniu odpowiedniej dostępności. Jak wpływa to na środowisko?

Minimalizacja powierzchni magazynowej wpływa pozytywnie na środowisko, gdyż potrzebuje mniej zasobów, w tym energii do przechowywania, a zarazem utrzymania odpowiedniego poziomu sprzedaży. Potwierdzeniem naszych ekologicznych dążeń jest certyfikat – Złota Odznaka Jakości Biznesu Przedsiębiorstwa Fair Play, która poświadcza zaangażowanie firmy w proekologiczne działania.

Bartłomiej Dziubek, kierownik ds. logistyki zaopatrzenia, transportu międzynarodowego, produkcji i gospodarki magazynowej w TiM S.A.

Ekologia na każdym etapie łańcucha dostaw

TiM S.A. ekologiczne rozwiązania stosuje także w obszarze transportu morskiego. Jak informuje Bartłomiej Dziubek, firma zrezygnowała z drewnianych palet, które są w tym procesie wykorzystywane.

Palety spoza Europy nie mogą być wykorzystywane w naszym regionie. Zajmują niepotrzebne miejsce. Stąd zdecydowaliśmy się na transport wina na specjalnych arkuszach tekturowych, które pozwalają nam zwiększyć ilość butelek w kontenerze. Za pomocą specjalistycznego sprzętu jesteśmy w stanie rozładowywać dostawy na takich arkuszach tekturowych i następnie ustawiać je na paletach na magazynie.

Bartłomiej Dziubek, kierownik ds. logistyki zaopatrzenia, transportu międzynarodowego, produkcji i gospodarki magazynowej w TiM S.A.

foto: Bartłomiej Dziubek, kierownik ds. logistyki zaopatrzenia, transportu międzynarodowego, produkcji i gospodarki magazynowej w TiM S.A. (mat. redakcji)

Reklama