Jak pić wino w restauracji, a jak w domu? Co Polacy robią źle?

Jak pić wino w restauracji, a jak w domu? Co Polacy robią źle?

​Wino pijemy zarówno w zaciszu domowym, jak i w wystawnych restauracjach. Szczególnie ta druga okoliczność może powodować sporo stresu wśród „okazjonalnych” konsumentów. Jak zatem pić wino, aby uniknąć faux pas? O zasadach spożywania tego trunku opowiada Dorota Wisła, Key Account Manager w TiM S.A. 

Jak zamawiać wino w restauracji?

Proces zamówienia wina w wystawnej restauracji może przyprawiać niecodziennych konsumentów tego trunku o niemały stres. Jak zrobić to prawidłowo? Ekspertka z firmy TiM podkreśla, że przede wszystkim nie należy bać się pytać. 

W restauracjach, zwłaszcza tych wystawnych, mamy do dyspozycji profesjonalnych sommelierów czy przeszkolonych kelnerów i kelnerki, którzy nie tylko odpowiadają za wybór wina do karty, ale także świetnie potrafią dobrać wino do potrawy. W tego typu miejscach, jak zaznacza ekspertka, warto pytać i kierować się sugestiami takiej osoby.

Sommelier to nie jest osoba, która nam narzuci wybór. Raczej zaproponuje różne rozwiązania, które nie dość, że będą dobrane do potrawy, to także dopasowane cenowo. Najczęściej mamy różne poziomy cen win i nie należy się krępować tym, że dane wino będzie za drogie. Możemy na przykład poprosić, aby zaproponowano nam kilka win do wyboru.

Dorota Wisła, Key Account Manager w TiM S.A.

Odpowiadając na pytanie o to, jak wybrać wino w restauracji, ekspertka podkreśla, że "najważniejsze to jest pytać i uczyć się poprzez doświadczenia. To jest podstawa".

Jak pić wino w restauracji? Uważaj na ten popularny błąd

Zamówienie wina jest jednak dopiero pierwszym etapem całego procesu spożywania tego trunku. Jak powinno się pić wino w restauracji? Ekspertka zwróciła uwagę na najczęściej popełniany błąd.

Jak już dostaniemy wino do kieliszka, największym faux pas, jaki możemy zrobić jest chwytanie za czaszę kieliszka. Wtedy widać, że ktoś nie pija na co dzień wina. Po to jest długa nóżka kieliszka, żeby właśnie za nią chwytać.

Dorota Wisła, Key Account Manager w TiM S.A.

Gdy już wiemy, jak prawidłowo trzymać kieliszek, przychodzi czas na spróbowanie wybranego wina. Jak podkreśla Dorota Wisła, należy po prostu cieszyć się winem.

To nie jest tak, że mamy tak jak na profesjonalnych degustacjach zakręcić winem w kieliszku. Wiadomo, że jeżeli ktoś to lubi, to oczywiście może, natomiast nie wymagamy tego. To nie jest degustacja. My się mamy tym cieszyć i bawić.  Wino ma nam przede wszystkim sprawiać przyjemność.

Dorota Wisła, Key Account Manager w TiM S.A.

Jak pić wino w domu?

Picie wina w zaciszu domowym jest zupełnie inną praktyką w porównaniu do spożywania tego trunku w restauracji. Główna różnica to fakt, że w domu najczęściej mamy to wino, które lubimy najbardziej. Jak jednak pić wino zgodnie ze sztuką?

Pierwsza sprawa to dobór wina do konkretnego dania. Jak wyjaśnia Dorota Wisła, w tym przypadku warto kierować się pochodzeniem potrawy. "Jeżeli gotuję coś z kuchni włoskiej, to wybieram wino włoskie" – wymienia ekspertka. 

Jaka temperatura jest najlepsza dla wina?

Drugą bardzo ważną kwestią jest temperatura wina. Jak poznać, że wino ma odpowiednią temperaturę? Dorota Wisła zaznacza, że warto kierować się w pierwszej kolejności zapachem. 

Jeżeli nalewamy wino do kieliszka i pierwszy zapach, którzy czujemy to alkohol, to oznacza, że mamy za ciepłe wino i trzeba je trochę schłodzić. Z kolei jeżeli nalewamy wino do kieliszka i ono w ogóle nie pachnie, to znaczy, że jest za zimne. To są dwa najprostsze rozwiązania. Wtedy albo je ogrzewamy, albo ochładzamy.

Dorota Wisła, Key Account Manager w TiM S.A.

Jak ochłodzić lub ogrzać wino w domu? Ekspertka z TiM polega wykorzystać do tego karafkę typu dekanter

Jeżeli mamy za zimne wino, przelewamy je do dekantera. Dzięki szerokiemu dnu wino szybko na się ogrzeje. Jeżeli natomiast mamy za ciepłe wino, to warto ten dekanter postawić na kostkach lodu i wino szybko nam się schłodzi. To fantastycznie nam pomaga w takich przypadkach.

Dorota Wisła, Key Account Manager w TiM S.A.

​foto: Dorota Wisła, Key Account Manager w TiM S.A. (mat. redakcji wiadomoscispozywcze.pl)

Reklama