Prezydent podpisał nowelę o niedzielnym handlu. Kiedy zrobimy zakupy w grudniu?

Prezydent podpisał nowelę o niedzielnym handlu. Kiedy zrobimy zakupy w grudniu?

Niedziele handlowe w grudniu będą obowiązywały przez dwa tygodnie poprzedzające tegoroczne święta, a Wigilia stanie się dniem wolnym od handlu. To rozwiązania, które wprowadza nowelizacja ustawy właśnie podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. 

Sprawa grudniowych niedziel handlowych toczy się już od kilku miesięcy. Najpierw swoją propozycję wystosowało Prawo i Sprawiedliwość. Chwilę po tym, do prac przystąpiła Polska 2050. To właśnie przepisy proponowane przez tę drugą partię będą miały zastosowanie w krajowym prawie. Prezydent właśnie złożył podpis pod nowelizacją ustawy. Co dokładnie zakłada?

Niedziele handlowe w grudniu 2023 - znamy terminy

Ustawa zaproponowana przez Polskę 2050, która już wkrótce pojawi się w Dzienniku Ustaw zakłada wprowadzenie zakazu handlu w każdą Wigilię, kiedy 24 grudnia wypadnie w niedziele. W zamian za to obowiązywać zacznie przepis wprowadzający obligatoryjne dwie niedziele handlowe poprzedzające święta. 

Oznacza to, że w tym roku 24 grudnia 2023, czyli w Wigilię, nie zrobimy zakupów. Za to w grudniu 2023 obowiązywać będą dwie niedziele handlowe:

  • 10 grudnia 2023
  • 17 grudnia 2023.

Ustawa odnosi się jednak nie tylko do grudnia 2023 roku. Rozwiązania, które zostały przyjęte przez Prezydenta, zakładają wprowadzenie zakazu handlu w każdą niedzielę, która będzie wypadała 24 grudnia, a więc w Wigilię. Kolejna taka sytuacja będzie miała miejsce już za kilka lat, w grudniu 2028 roku.


foto: mat. redakcji (wiadomoscispozywcze.pl)

Reklama