Jest decyzja w sprawie grudniowych niedziel handlowych! Sejm uchwalił ustawę

Jest decyzja w sprawie grudniowych niedziel handlowych! Sejm uchwalił ustawę

Podczas wczorajszych obrad Sejmu 429 posłanek i posłów zagłosowało za przyjęciem ustawy regulującej niedziele handlowe w grudniu 2023, którą zaproponowała Polska 2050. Już dzisiaj, w czwartek 30 listopada 2023, do głosowania przystąpi Senat.

Już mniej niż dwa tygodnie dzielą nas od grudniowej niedzieli handlowej, którą ma wprowadzić ustawa. Nie powinno zatem dziwić, że nowa większość przystąpiła do błyskawicznego procedowania projektu, szczególnie, że pytania o to, co z niedzielami w grudniu 2023 wybrzmiewają coraz częściej.

Podczas dzisiejszych obrad nad ustawą zagłosuje Senat. Jak poinformowała na początku posiedzenia marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, projekt ustawy o handlu w niedziele i święta zostanie poddany głosowaniu na końcu obrad.

Dzisiejsze posiedzenie Senatu można śledzić tutaj:

 

Sejm uchwalił ustawę o grudniowych niedzielach

W środę rano Sejm uchwalił ustawę proponowaną przez Polskę 2050. Ta zakłada wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę 24 grudnia przy jednoczesnym wprowadzeniu dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu 2023, ale także w każdym innym miesiącu, w którym Wigilia przypadnie w niedzielę.

Zgodnie z przyjętą ustawą, w grudniu mają zatem obowiązywać dwie pełnoprawne niedziele handlowe. Pierwsza niedziela handlowa w grudniu 2023 przypadnie na 10 grudnia, a druga na 17 grudnia. 

Zero głosów sprzeciwu

Za uchwaleniem ustawy zagłosowało podczas dzisiejszego posiedzenia 429 posłanek i posłów. Od głosu wstrzymało się 12 osób. Żadna posłanka, ani żaden poseł nie głosowali przeciwko.

Chodź finał dotyczący niedziel handlowych w grudniu jest coraz bliżej, to głosowanie Sejmu nie jest końcem ścieżki legislacyjnej. Teraz ustawa o grudniowych niedzielach handlowych trafi do Senatu, a następnie - do Prezydenta Andrzeja Dudy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już jutro w czwartek 30 listopada ustawa trafi pod długopis Prezydenta.


foto: mat. redakcji (wiadomoscispozywcze.pl)

Reklama