Co z niedzielami handlowymi w grudniu? Są kolejne decyzje

Co z niedzielami handlowymi w grudniu? Są kolejne decyzje

Sejmowa komisja gospodarki odrzuciła w poniedziałek projekt w sprawie niedziel handlowych przed Wigilią złożony przez Prawo i Sprawiedliwość i przyjęła projekt ustawy autorstwa Polski 2050. Sprawozdanie w tej sprawie zostało złożone przed Sejmem kolejnego dnia, we wtorek 28 listopada, by już nazajutrz znaleźć się na głosowaniu w Sejmie. Jesteśmy zatem coraz bliżej oficjalnej odpowiedzi na pytanie o to, kiedy będą niedziele handlowe w grudniu 2023.

Co z niedzielami w grudniu 2023?

W środę rano Sejm uchwalił ustawę o niedzielach handlowych. Wcześniej, podczas wtorkowego posiedzenia Sejmu zgodnie z planem obrad komisja przedstawiła sprawozdanie o poselskim projekcie dotyczącym ograniczenia handlu. Mimo wielu komentarzy odnoszących się do ustawy obowiązującej obecnie, posłanki i posłowie odnosili się pozytywnie co do projektu zakładającego zakaz handlu w Wigilię.

Po obradach sejmu projekt ponownie trafił do sejmowej komisji, która rozpoczęła pracę jeszcze tego samego dnia. Autorzy projektu, a więc posłanki i posłowie Polski 2050 zgłosili w ramach prac komisji jedną poprawkę. Ta dotyczy placówek objętych wykluczeniem z zakazu handlu. W sumie 32 rodzaje punktów usługowo-handlowych miałyby być wyłączone z zakazu handlu. Wśród nich znajdują się m.in. stacje beznzynowe, placówki pocztowe czy kwiaciarnie.

Zmiana ta nie powinna stanowić zaskoczenia. Jak zaznaczyła posłanka Izabela Bodnar, lista jest tożsama z wykluczeniami, które zakłada pierwotna ustawa o zakazu handlu w niedziele i święta.

Niedziele handlowe w grudniu 2023

Zgodnie z jej obcenym kształtem w grudniu mają obowiązywać dwie niedziele handlowe: 

  • niedziela handlowa 10 grudnia 2023,
  • niedziela handlowa 17 grudnia 2023.

Poza tym ustawa wprowadza zakaz handlu w niedzielę 24 grudnia, czyli w dniu Wigilii.

Co z niedzielami handlowymi przed Wigilią?

Przypomnijmy, że kwestia niedziel handlowych w grudniu 2023 była podejmowana przez dwa obozy polityczne. Zarówno projekt ustawy złożony przez PiS, jak i ten autorstwa Polski 2050 zakładały wprowadzenie zakazu handlu w Wigilię 24 grudnia, która w tym roku wypada w niedzielę. Tak samo zarówno PiS, jak i Polska 2050 wnioskowały w swoich projektach o wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu 2023. Ta miałaby przypadać na 10 grudnia. 

Różnicą dzielącą obydwie propozycje były godziny, w jakich sklepy mogłyby być otwarte 10 grudnia. PiS zaproponował połowę niedzieli - w związku z tym, że zgodnie z ustawą w Wigilię handel jest możliwy wyłącznie do godziny 14:00, partia zdecydowała się na wprowadzenie analogicznej zasady w niedziele handlową 10 grudnia. 

Projekt ustawy autorstwa Polski 2050 zakłada natomiast, aby 10 grudnia był niedzielą handlową na takich samych zasadach, jak pozostałe niedziele handlowe w roku. 

Podczas głosowania w poniedziałek 27 listopada sejmowa komisja gospodarki odrzuciła liczbą 19 głosów projekt ustawy dotyczący niedziel handlowych złożony przez rząd PiS. Na tym samym posiedzeniu przyjęto projekt Polski 2050, za którym zagłosowało 17 posłanek i posłów. 


foto: mat. redakcji (wiadomoscispozywcze.pl)

Reklama