Kolejna duża sieć testuje recyklomaty. Ile zapłaci za zwróconą butelkę?

Kolejna duża sieć testuje recyklomaty. Ile zapłaci za zwróconą butelkę?

Recyklomaty czy butelkomaty to urządzenia, których testy rozpoczynają kolejne sieci handlowe w Polsce. Właśnie dołączyła do nich Biedronka. Jubileuszowa placówka sieci o numerze 3500 została wyposażona w automat umożliwiający dokonanie zwrotu plastikowych butelek PET oraz puszek aluminiowych. 

Handel przygotowuje się na system kaucyjny

Wdrażanie recyklomatów jest rezultatem zmian dotyczących systemu kaucyjnego, które już w wkrótce zaczną obowiązywać w Polsce. Przypomnijmy, że Prezydent RP podpisał ustawę o systemie kaucyjnym w sierpniu 2023 roku. Zgodnie z jej postanowieniami od początku 2025 roku w Polsce zacznie funkcjonować obowiązek zbiórki określonego typu opakowań przez sklepy

Biedronka w odpowiedzi na zapowiadane zmiany rozpoczyna pilotaż recyklomatu w swoim sklepie. Pierwsze takie urządzenie pojawiło się przy jubileuszowej 3500. placówce Biedronki zlokalizowanej w Skórzewie. Wcześniej na analogiczne działania zdecydował się także inny detalista. Butelkomaty w Carrefour pojawiły się w styczniu 2023 roku w ramach wielkiego testu. Początkowo testy objęty 8 hipermarketów i 2 supermarkety.

Zwrot butelek w Biedronce

Urządzenie przy sklepie Biedronki działa podobnie, jak rozwiązania testowane przez inne sieci. Klienci mają możliwość zwrotu butelek plastikowych PET oraz puszek aluminiowych. W zamian za zwrócone opakowanie otrzymują pieniądze na zakupy w formie vouchera. W zależności od ilości oddanych opakowań, klienci Biedronki mogą uzyskać voucher o różnej wartości, który jest drukowany przez maszynę.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Mechanizm jest podobny do tego testowanego m.in. przez Carrefour. Różni się jednak kwota, którą sieci przekazują klientom w zamian za zwrócone opakowania. W przypadku sieci Carrefour, klienci za zwrot jednej butelki otrzymują 15 groszy. Biedronka oferuje swoim klientom trzy razy mniej od konkurenta. Każde zwrócone do recyklomatu opakowanie to 5 groszy.

Sklep Biedronki w Skórzewie jest pierwszym, ale na pewno nie ostatnim, w którym pojawił się recyklomat. Monika Ziomek, menedżerka ds. projektów operacyjnych w sieci Biedronka, przyznała w rozmowie z wirtualnemedia.pl, że automaty te będą sukcesywnie montowane w kolejnych sklepach.

System kaucyjny w Polsce ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Od tego momentu na wszystkie sklepy liczące powyżej 100 mkw. nałożony zostanie obowiązek zbiórki jednorazowych butelek z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra. 

Przeczytaj też, jak będzie wyglądało wprowadzenie systemu kaucyjnego krok po kroku.


foto: Biedronka (mat. prasowe)

Reklama