Carrefour rusza z wielkim testem butelkomatów. Sieć zapłaci klientom za plastik i aluminium

Carrefour rusza z wielkim testem butelkomatów. Sieć zapłaci klientom za plastik i aluminium

Resort środowiska pracuje nad rozwiązaniami dotyczącymi wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce. Wyprzedzając planowane regulacje, Carrefour Polska we współpracy z EKO-Punktem rozpoczyna test własnego rozwiązania, w którym w zamian za zwrócone opakowania plastikowe i aluminiowe po napojach, sieć będzie wypłacać swoim klientom pieniądze w postaci e-bonów na zakupy. 

W Polsce do recyklingu trafiła mniej więcej jedna czwarta odpadów komunalnych – wskazują dane Global Waste Index opublikowanych przez Sensoneo w 2022 roku. Zmienić ma to ogólnokrajowy system kaucyjny, w którego efektywne działanie będą musiały zaangażować się sieci handlowe. Carrefour postanowił nie czekać na rządowe regulacje – sieć właśnie startuje z testami butelkomatów.

System kaucyjny w Polsce

Wprowadzenie powszechnego, bezparagonowego systemu kaucyjnego w Polsce jest kwestią czasu. Resort środowiska zapowiedział najważniejsze postulaty jeszcze w czerwcu ubiegłego roku. Według założeń projektu, w systemie obligatoryjnie mają znaleźć się wszystkie sklepy, których powierzchnia jest większa niż 200 mkw

System kaucyjny w Polsce ma objął swoim zasięgiem trzy rodzaje opakowań. Mowa o puszkach aluminiowych, butelkach szklanych wielorazowego użytku oraz butelkach PET.

Butelkomaty w sklepach Carrefour

W odpowiedzi na procedowane zmiany, Carrefour we współpracy z Organizacją Odzysku Opakowań EKO-Punkt już teraz rozpoczynaja testy butelkomatów. Pierwsze urządzenia stanęły w 8 hipermarketach Carrefour: w Sosnowcu, Rybniku, Kędzierzynie Koźlu, Jastrzębiu Zdroju, Jaworznie, Chorzowie, Gliwicach oraz Katowicach, a także 2 supermarketach: w Pszczynie i Zabrzu (ul. Chopina).

Wiele z wdrożonych przez nas inicjatyw, jak na przykład odbiór butelek zwrotnych bez konieczności okazywania paragonu ich zakupu, było bodźcem do pozytywnych zmian w całej naszej branży, a także pozwoliło na ponowne rozbudzenie obiegu opakowań zwrotnych na polskim rynku. Teraz idziemy o krok dalej i wspólnie EKO-Punktem rozpoczęliśmy w 10 sklepach Carrefour w województwie śląskim test systemu kaucyjnego polegającego na zbiórce butelek plastikowych oraz puszek aluminiowych po napojach.

Justyna Orzeł, wiceprezeska zarządu i sekretarz generalna Carrefour Polska

Jak działają butelkomaty w Carrefourze?

Automaty przyjmują butelki oraz puszki w formie nie zgniecionej oraz takie, na których nie został uszkodzony kod kreskowy. Po zakończeniu zwrotu opakowań, maszyna wygeneruje podsumowanie oraz e-bon z całościową kwotą odpowiadającą liczbie zwróconych opakowań.

Pierwsze 10 butelkomatów stanęło już w śląskich sklepach Carrefour (foto: Carrefour Polska)

Za każde oddane do butelkomatu Carrefour opakowanie sieć zapłaci klientowi 15 groszy w postaci e-bonu. 

Do kiedy można zrealizować e-bon w Carrefour?

E-bonem od razu można zapłacić za zakupy w danym sklepie Carrefour i jest on ważny do końca danego dnia. Zebrane w butelkomatach opakowania trafią do zakładów zajmujących się profesjonalnym recyklingiem oraz po przetworzeniu, powrócą w pierwotnej formie na półki sklepowe.

Carrefour we współpracy z EKO-Punktem będzie aktywnie przyglądał się wynikom realizowanego testu oraz planowanym zmianom ustawodawczym w tym zakresie. Celem partnerów projektu jest jak najlepsze dostosowanie finalnego system odbioru opakowań do ostatecznych przepisów, które będą obowiązywały w naszym kraju.


Foto: mat. prasowe Carrefour Polska

Reklama