Czym jest erytrytol – zastosowania i właściwości

Czym jest erytrytol – zastosowania i właściwości

Erytrytol to słodzik, który znacznie zyskuje na popularności w czasach, kiedy coraz więcej osób poszukuje alternatyw dla tradycyjnego cukru. Niższa zawartość kalorii czy niski indeks glikemiczny to jedynie część spośród zalet, jakie ma erytrytol. Co to właściwie jest? Z czego produkowany jest erytrytol i gdzie można go kupić? W poniższym artykule odpowiemy na najważniejsze pytanie związane ze stosowaniem erytrytolu jako zamiennika cukru. Sprawdzimy także, gdzie można kupić erytrytol i jaką ma cenę.

Spis treści

 1. Erytrol czy erytrytol?
 2. Czym jest erytrytol?
 3. Erytrytol zamiast cukru?
 4. Z czego produkowany jest erytrytol?
 5. Erytrytol – właściwości
 6. Erytrytol – zastosowanie
 7. Ile kalorii ma erytrytol?
 8. Czy erytrytol jest zdrowy?
 9. Skutki uboczne stosowania erytrytolu
 10. Czy erytrytol jest rakotwórczy?
 11. Jak stosować erytrytol?
 12. Gdzie można kupić erytrol – ile kosztuje kilogram erytrolu?
 13. Podsumowanie

Erytrol czy erytrytol?

Erytrytol jest nie tylko ciekawym zamiennikiem cukru, ale także całkiem trudnym do wypowiedzenie słodzikiem. Nic więc dziwnego, że wielokrotnie określany jest jako erytrol. Czy to poprawna nazwa?

Okazuje się, że zarówno nazwa erytrytol, jak i erytrol są określeniami oznaczającymi dokładnie ten sam związek. Pochodzenia nazwy erytrytol możemy doszukiwać się w wyrazie „erytroza”, który zgodnie z definicją PWN oznacza czterowęglowy cukier prosty. Erytrytol lub, jak kto woli, erytrol w składach produktów występuje często pod nazwą E968.

Czym jest erytrytol?

Erytrytol to jeden z cukrów alkoholowych, które możemy znaleźć w środowisku naturalnym. W śladowych ilościach możemy go spotkać między innymi w owocach, takich jak arbuz czy winogrona, ale także w grzybach, winie i innych produktach fermentowanych. Jednak erytrytol, który znamy z półek sklepowych ma niewiele wspólnego z tymi produktami, ponieważ jest on pozyskiwany w sposób chemiczny.

Sięgając jednak do definicji erytrytolu nie sposób nie wspomnieć o tym, że erytrytol to alkohol polihydroksylowy. Alkohole polihydroksylowe natomiast znane są również jako cukry alkoholowe lub cukry polihydroksylowe ze względu na ich podobieństwo do cukrów. Mimo nazwy erytrytol niewiele ma wspólnego z alkoholem, który możemy kojarzyć z półek sklepowych.

Erytrytol zamiast cukru?

Gdy wiemy już co to jest erytrytol, warto zastanowić się nad tym, kiedy możemy go spożywać oraz w jakim celu. Najpopularniejszym zastosowaniem erytrytolu jest oczywiście osładzanie potraw – nic więc dziwnego, że znalazł wielu zwolenników w codziennym gotowaniu i pieczeniu.

W przeciwieństwie do tradycyjnego cukru, który jest znany z wysokiej kaloryczności oraz negatywnego wpływu na poziom cukru we krwi, erytrytol daje możliwość słodzenia potraw bez konsekwencji dla sylwetki i zdrowia.

Z czego produkowany jest erytrytol?

Kwestia tego, jak powstaje erytrytol została jasno klasyfikowana w opublikowanym przez amerykańską agencją ds. żywności i leków (FDA) dokumencie dotyczącym stosowania erytrytolu w żywności dla ludzi.

Czytamy w nim, że proces produkcji erytrytolu wymaga fermentacji mikroorganizmu Moniliella pollinis (wcześniej nazywanego Tomentosa var. pollinis) w celu spożycia fermentowalnych cukrów, takich jak glukoza lub sacharoza, które są następnie przekształcane w erytrytol. Glukoza i sacharoza, jako cukry fermentowalne, mogą również zawierać niewielkie ilości węglowodanów o dłuższych łańcuchach. Enzymy mogą być stosowane w procesie fermentacji, aby umożliwić tym węglowodanom o wyższym łańcuchu fermentację przez Moniliella pollinis do erytrytolu. Erytrytol jest następnie oddzielany od sfermentowanego bulionu i oczyszczany.

Odpowiadając jednak na pytanie o to, z czego produkowany jest erytrytol, warto wskazać, że istnieją różne źródła, z których można pozyskać glukozę do tego procesu. Wśród najpopularniejszych wymienia się skrobię z kukurydzy. Ale w produkcji erytrytolu sprawdzi się też skrobia z tapioki czy zbóż.

Fermentacja nie jest jedynym sposobem na pozyskanie erytrytolu. Jest on jednak najpopularniejszy. Jak wspominaliśmy wcześniej, erytrytol może znaleźć także w niektórych owocach czy grzybach. Pozyskiwanie przemysłowe tego słodzika z tych towarów byłoby jednak zupełnie nieopłacalne dla producentów. Stąd też wybierają oni fermentację glukozy.

Erytrytol – właściwości

Erytrytol ma wiele właściwości, z którymi warto się zapoznać, zanim zdecydujemy się na zastosowanie go w diecie. Jednym z kluczowych aspektów erytrytolu jest to, że nie jest przetwarzany przez bakterie jamy ustnej, co zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy. To ważny argument dla tych, którzy pragną cieszyć się słodkim smakiem, nie narażając się na potencjalne problemy z uzębieniem.

Z drugiej strony erytrol zawiera również zdecydowanie mniej kalorii. Co więcej ma on zerowy indeks glikemiczny.

Erytrytol – zastosowanie

Erytrytol to nie tylko słodzik do kawy czy herbaty. Można go wykorzystać w kuchni do gotowania i pieczenia, aby stworzyć zdrowsze wersje ulubionych potraw i deserów. Warto eksperymentować, aby odkryć, jak erytrol może odmienić smak i teksturę potraw, zachowując jednocześnie ich walory smakowe.

Z drugiej natomiast strony erytrytol ma również zastosowanie w przemyśle spożywczym. Producenci już od wielu lat stosują ten substytut cukru do produktów o obniżonej zawartości kalorii. Erytrytol, podobnie jak ksylitol czy stewia, ma również zastosowanie w produkcji gum do żucia – głównie za sprawą tego, że, w przeciwieństwie do cukru, nie przyczynia się do powstawania próchnicy.

Ile kalorii ma erytrytol?

Zastanawiając się nad tym co wybrać – stewia czy erytrytol, ksylitol czy erytrytol – warto zwrócić uwagę na ich kaloryczność. Stewia na przykład zawiera 18 kcal w 100 g. Ksylitol z kolei ma około 240 kcal w 100 g.

Erytrytol wypada na tym tle całkiem dobrze – posiada on zaledwie 0,2 kcal w 1 g. Oznacza to, że w 100 g erytrolu znajdziemy zaledwie około 20 kcal. Jeszcze lepiej kaloryczność erytrytolu wygląda na tle cukru, który zawiera niemal 400 kcal w 100 g.

Czy erytrytol jest zdrowy?

Erytrytol jest uznany za bezpieczny dla zdrowia. Między innymi został on zaklasyfikowany do kategorii „Generally Recognized as Safe” (czyli ogólnie uznawane za bezpieczne) przez amerykańską agencją ds. żywności i leków (FDA).

Zgodnie z https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/1650 oświadczeniem dot. bezpieczeństwa erytrytolu wydanym przez European Food Safety Authority (EFSA), erytrytol jest dozwolony do stosowania w żywności i napojach w wielu krajach na całym świecie, w tym w USA, Chinach, Japonii, Rosji, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Brazylii, Argentynie, Urugwaju, Meksyku, Korei, Tajlandii, Singapurze i wielu innych.

Jeszcze w 1999 roku Komitet Ekspertów Wspólnoty Europejskiej ds. Żywności i Leków (JECFA) ocenił erytrytol i przydzielił mu poziom akceptowalnego dziennej spożycia (ADI) "nieokreślony". Oznacza to, że erytrytol jest uważany za bezpieczny w ilościach spożywanych w typowej diecie.

W dokumencie tym czytamy również, że badania nad tolerancją erytrytolu w układzie pokarmowym wykazały, że dawki wynoszące od 5 g do 15 g erytrytolu nie wywołują większych problemów żołądkowych u dzieci w wieku 4-6 lat. Jednak przy dawce 25 g występowały skutki uboczne stosowania erytrytolu – objawy biegunki i/lub innych znaczących dolegliwości żołądkowych, co przekroczyło próg tolerancji.

Skutki uboczne stosowania erytrytolu

Ogólnie rzecz biorąc, erytrytol jest uważany za bezpieczny dla większości ludzi, ale nadal może wywoływać pewne skutki uboczne u niektórych osób. Wśród potencjalnych skutków ubocznych stosowanie erytrytolu znajdziemy te, które dotyczą stosowania także innych pokarmów. Mowa m.in. o problemach żołądkowych, które mogą wystąpić w momencie stosowania zbyt dużej ilości erytrytolu lub indywidualną nietolerancją.

Czy erytrytol jest rakotwórczy?

W ostatnim czasie Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała aktualizację informacji dotyczącej potencjalnego rakotwórczego działania aspartamu, który, podobnie jak erytrytol może być stosowany przez producentów towarów o obniżonej zawartości cukru czy gum do życia.

Informacja o możliwości rakotwórczego działania aspartamu mogła wywołać wiele wątpliwości dotyczących tego czy może być erytrytol rakotwóczy, a także czy erytrytol jest szkodliwy. Odpowiadając na to pytanie należy wskazać, że WHO nie opublikowało na ten temat żadnych informacji, a co za tym idzie – możemy zakładać, że erytrytol nie jest rakotwórczy.

Jak stosować erytrytol?

erytrytol może być prawdziwym skarbem dla osób cierpiących na cukrzycę. Jego niski indeks glikemiczny sprawia, że nie wpływa znacząco na poziom glukozy we krwi, co stanowi ogromne ułatwienie w codziennym kontrolowaniu cukru. Ponadto erytrytol nie podnosi poziomu insuliny, co może być szczególnie istotne dla osób wrażliwych na zmiany w wydzielaniu tej substancji.

Jednak nie tylko osoby z cukrzycą mogą skorzystać z erytrytolu. Ten słodzik staje się cennym wsparciem, umożliwiając cieszenie się smakiem słodkich potraw i napojów bez obawy o nadmiar kalorii. Erytrytol jest praktycznie pozbawiony wartości energetycznej, co czyni go idealnym wyborem dla tych, którzy dążą do utrzymania zdrowej wagi.

Gdzie można kupić erytrol – ile kosztuje kilogram erytrolu?

Cena erytrytolu w 2023 roku może znacznie różnić się w zależności od sklepu. Słodzik ten możemy kupić zarówno stacjonarnie, jak i online. W dyskontach typu Lidl czy Biedronka najczęściej znajdziemy erytrytol w mniejszych pojemnościach, czyli w opakowaniach o objętości około 250 g. Za słodzik ten w stacjonarnym sklepie zapłacimy około 10-15 zł za opakowanie.

Warto zatem zastanowić się nad zakupem innym miejscem, w którym możemy kupić erytrytol. Gdzie kupić zatem ten słodzik? Chodzi oczywiście o sklep internetowy. W sklepie online za kilogramowe opakowanie erytrytolu marki BigNature zapłacimy przykładowo około 13 zł. W sklepie online SFD cena za kilogram erytrytolu wynosi z kolei około 20 zł.

Podsumowanie

Erytrytol określany często najzdrowszym cukrem świata z pewnością jest lepszą alternatywą niż cukier. Jako zamiennik cukru erytrol może być stosowany zarówno podczas gotowania, jak i dosładzania napojów i gotowych dań. Gdy spojrzymy na porównanie erytrytol a cukier – przelicznik pokaże nam, że ten pierwszy słodzik zawiera zdecydowanie mniej kalorii. Dodatkowo nie przyczyni się do powstawania próchnicy na zębach. Warto rozważyć tę alternatywę dla cukru, szczególnie z uwagi, że jego cena nie jest znacznie wyższa od cukru.


foto: stockadobe(Luca)

Reklama