Inflacja w sierpniu: Spadają ceny żywności, ale za usługi płacimy coraz więcej

Inflacja w sierpniu: Spadają ceny żywności, ale za usługi płacimy coraz więcej

Potwierdziły się wstępne dane GUS dotyczące inflacji w Polsce. Ceny towarów i usług w sierpniu 2023 roku były o 10,1% wyższe niż w analogicznym miesiącu minionego roku. To już szósty miesiąc z rzędu, w którym odnotowano hamowanie dynamiki wzrostu cen w relacji rocznej. Jednocześnie ceny pozostały na tym samym poziomie, co miesiąc wcześniej.

Towary tanieją, usługi drożeją

Poza ogólnym poziomem inflacji, Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawił także dane obrazujące, jak zachowują się ceny w poszczególnych segmentach. W relacji rocznej w dalszym ciągu notowany jest wzrost cen zarówno w przypadku towarów (+9,8%), jak i usług (+11,1%). 

Nieco inaczej sytuacja wygląda w okresie krótkoterminowym. W porównaniu do lipca br., w sierpniu ceny towarów spadły o 0,2%. Spadek ten skompensowały jednak ceny usług, które odnotowały miesięczny wzrost na poziomie 0,6%. 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

GUS analizuje także poszczególne kategorie w kontekście wzrostu lub spadku cen. W sierpniu 2023 roku kształtowały się one następująco:

  • Użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii – 12% wzrost rok do roku | 0,1% wzrost miesiąc do miesiąca;
  • Transport – 1,7% spadek r/r | 2% wzrost m/m;
  • Odzież i obuwie – 6,7% wzrost r/r | 0,7% spadek m/m;
  • Rekreacja i kultura – 10,9% wzrost r/r | 0,2 wzrost m/m;
  • Restauracje i hotele – 13,3% wzrost r/r | 0,5% wzrost m/m

Spadają ceny żywności

Sierpień był kolejnym miesiącem, w którym przyspieszyło tempo hamowania cen żywności i napojów bezalkoholowych, zarówno w relacji rocznej, jak i miesięcznej. O ile ceny żywności w lipcu br., były o ponad 15% wyższe niż w analogicznym okresie rok wcześniej, to już w sierpniu wskaźnik ten obniżył się do 12,7%. W dalszym ciągu oznacza to, że za produkty spożywcze płacimy zdecydowanie więcej niż w 2022 roku, natomiast widzimy również tendencję spadkową. 

Co jednak istotne, ceny żywności spadły w porównaniu do lipca o 0,9%. To już trzeci miesiąc z rzędu, w którym obserwujemy spadek cen w relacji miesiąc do miesiąca. 

Warto jednak mieć na uwadze, że na obecny obraz wpływa również tzw. efekt wysokiej bazy. Poziom inflacji, a co za tym idzie wzrost cen żywności, był stosunkowo wysoki w minionym roku. Co za tym idzie, porównując tegoroczne odczyty do wysokich odczytów notowanych w 2022 roku, obena sytuacja zdaje się być stabilniejsza. W rzeczywistości jednak inflacja w sierpniu w dalszym ciągu pozostaje na wysokim, przekraczającym 10%, poziomie.

Koszyk zakupowy: Ceny dwóch kategorii wciąż rosną

W sierpniu br. ceny zdecydowanej większości produktów spożywczych, które analizuje GUS, w dalszym ciągu były wyższe niż przed rokiem. Mimo wciąż utrzymującej się drożyzny, wiele kategorii odnotowało spadek ceny w relacji miesięcznej. 

Wśród około 20 kategorii spożywczych, jedynie dwa odnotowały wzrost ceny w porównaniu do lipca br. Mowa o mące, która zdrożała o 0,8% oraz wędlinach (+0,3%). Pozostałe kategorie zanotowały spadek ceny w relacji miesięcznej lub utrzymały ten sam poziom (mięso cielęce).


foto: stockadobe(joyt)

Reklama