Inflacja w lipcu hamuje. Kiedy zobaczymy jednocyfrową dynamikę cen?

Inflacja w lipcu hamuje. Kiedy zobaczymy jednocyfrową dynamikę cen?

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 10,8% – podał w najnowszym komunikacie GUS. W stosunku do czerwca dynamiki wzrostu cen obniżyła sięo 0,2%. 

Inflacja w Polsce – lipiec 2023

Lipiec jest piątym miesiącem z rzędu, w którym obserwujemy hamowanie inflacji w Polsce. Po lutowym piku, kiedy inflacja wyniosła 18,4% rok do roku, każdego miesiąca notowany jest spadek dynamiki wzrostu cen. Przypomnijmy, że inflacja w maju wyniosła 13% rok do roku, a inflacja w czerwcu zatrzymała się na poziomie 11,5% rok do roku.

GUS nie pomylił się we wstępnym szacunku. Oficjalny odczyt, który Urząd opublikował w poniedziałek 14 sierpnia zwiastuje kolejne hamowanie inflacji. Według niego, inflacja w lipcu wyniosła 10,8%. 

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w %) 
Żródło danych: GUS

Ceny żywności w lipcu 2023

W lipcu za żywność płaciliśmy 15,6% więcej niż rok wcześniej. Kategoria ta jednak odnotowała spadek cen w relacji miesięcznej. W stosunku do czerwca, ceny żywności i napojów spadły o 0,2%. 

Ceny większości produktów spożywczych objętych badaniem GUS w lipcu 2023 roku w dalszym ciągu były wyższe niż w lipcu rok wcześniej. Największe skoki dotyczy:

  • cukru, który był droższy o 47,9% niż rok wcześniej,
  • warzyw (+23,5%),
  • jajek (+22,2%),
  • mięsa wieprzowego (+18,5%).

Maleje jednak liczba kategorii produktowych, których ceny rosną w relacji miesiąc do miesiąca. W lipcu 2023 jedynie pięć grup produktowych odnotowało wzrost cen w porównaniu do czerwca. Mowa o ryżu, pieczywie, mięsie cielęcym, wędlinach oraz rybach i owocach morza.

Jednocyfrowa inflacja coraz bliżej?

Eksperci komentujący lipcowy odczyt inflacji mają mieszane odczucia. Analitycy Banku PKO zwracają uwagę na pierwszy od dwóch lat spadek cen notowany w ujęciu miesięcznym, który wyniósł w lipcu -0,2%. 

Według nich, inflacja w sierpniu 2023 może osiągnąć jednocyfrowy poziom lub bardzo mocno zbliży się do 10% r/r.

Z kolei analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę na znaczne zróżnicowanie występujące pomiędzy różnymi produktami. Drożeją m.in. usługi.

Ekonomiści z mbanku spodziewają się jednocyfrowej inflacji w sierpniu. 


foto: stockadobe(Ranta Images)

Reklama