GUS się nie mylił. Znamy finalne dane o inflacji w maju

GUS się nie mylił. Znamy finalne dane o inflacji w maju

Inflacja w Polsce w maju 2023 roku wyniosła 13,0% – podał Główny Urząd Statystyczny w czwartkowym komunikacie. To wynik analogiczny względem opublikowanego pod koniec miesiąca wstępnego szacunku inflacji w maju. W relacji miesiąc do miesiąca ceny stały w miejscu. 

Inflacja w maju 2023 r. 

W stosunku do kwietnia ceny towarów i usług odnotowały zmianę na poziomie 0%, a więc nie zmieniły się. Natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła w maju 13%. Przypomnijmy, że kwietniowa inflacja utrzymała się na poziomie 14,7%, a inflacja w marcu wyniosła 16,1%.

Zgodnie z odczytem GUS, w maju ceny nośników energii spadły w stosunku do kwietnia o 0,1% i były jednocześnie o 16,1% wyższe niż w maju 2022 roku. W tym czasie za paliwo płaciliśmy już o 4,2% mniej niż w kwietniu i 3,2% mniej niż przed rokiem.

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w %)
Źródło danych: GUS

Wzrost cen żywności w maju 2023 r.

Maj był kolejnym miesiącem, w którym ceny żywności rosły miesiąc do miesiąca. Jak podaje GUS, ceny żywności i napojów bezalkoholowych w maju wzrosły o kolejne 0,7% w stosunku do miesiąca wcześniej, po 5% wzrośnie w okresie marzec-kwiecień. 

Ceny żywności i napojów były jednocześnie o 18,8% wyższe niż przed rokiem, wobec kwietniowego wyniku na poziomie 19,7%. W maju ceny roczny wzrost cen żywności wynosił 18,9%, a napojów bezalkoholowych – 18,4%.

Te produkty drożały najbardziej – maj 2023

Niektóre produkty spożywcze charakteryzowały się szczególnie wysokimi wzrostami cen. Podobnie jak w poprzednim miesiącu liderem drożyzny w maju okazał się być cukier, który był droższy o 63,4% względem analogicznego okresu rok wcześniej. Kolejne miejsca na niechlubnej liście zajęły produkty nabiałowe – jogurt, śmietana, napoje i desery mleczne ze wzrostem na poziomie 25,4% rok do roku oraz jaja (+24,9% r/r).

Spośród analizowanych przez Urząd produktów spożywczych, w maju odnotowano spadek ceny w porównaniu do kwietnia w przypadku dziesięć z nich. Przypomnijmy, że w kwietniu taki spadek zanotowano w odniesieniu do dziewięciu produktów. 


Foto: Unsplash

 

Reklama