Kwietniowa inflacja w Polsce. Znamy najnowsze dane GUS

Kwietniowa inflacja w Polsce. Znamy najnowsze dane GUS

Inflacja w Polsce w kwietniu 2023 roku zatrzymała się na poziomie 14,7% – podał Główny Urząd Statystyczny w poniedziałkowym komunikacie. Finalny odczyt kwietniowej inflacji nie różni się od wstępnego szacunku GUS.

Inflacja w kwietniu 2023 r. w Polsce – dane GUS

Dynamika wzrostu cen towarów i usług w kwietniu 2023 roku spadła drugi miesiąc z rzędu w ujęciu rok do roku. Przypomnijmy, że inflacja w marcu według danych GUS wyniosła 16,1% rok do roku. Potwierdził się zatem scenariusz dotyczący hamowania wzrostu cen. 

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w %) 
Źródło danych: GUS

Ceny towarów i usług w kwietniu 2023 r. były wyższe o 14,7% względem kwietnia 2022 r. Natomiast w porównaniu do marca 2023 r. inflacja wzrosła o 0,7%. W tym czasie ceny usług odnotowały 1,4% wzrost, a towarów – 0,5% wzrost.

Ceny żywności w kwietniu 2023 r. w Polsce

GUS podaje, że wzrost cen żywności i napojów w kwietniu 2023 r. wyniósł 19,7% względem analogicznego okresu rok wcześniej. Przypomnijmy, że w marcu 2023 r. wzrost cen żywności wynosił 24% rok do roku. Odczyt GUS dotyczący wzrostu cen żywności w kwietniu jest najniższym wynikiem od września 2022 r. 

Mimo spadku dynamiki wzrostu, ceny żywności w dalszym ciągu pozostają znacznie wyższe względem ubiegłego roku. Wzrost cen w Polsce jest także wyższy względem światowych notowań. Według danych FAO, globalne ceny żywności w kwietniu były już o 19,7% niższe względem analogicznego okresu rok wcześniej.

Jak podaje GUS, w maju 2023 r. nośniki energii były droższe o 18,2% rok do roku, a paliwa – o 4,6%. W kwietniu 2023 r. Polacy płacili także więcej m.in. za restauracje i hotele (wzrost na poziomie 16,2% rok do roku).

Wzrost cen żywności w Polsce – kwiecień 2023

Zgodnie z kwietniowym odczytem GUS, ceny żywności i napojów wzrosły w tym miesięcu o 19,7% względem kwietnia ub.r., z czego żywność odnotowała 19,9% roczny wzrost, a napoje bezalkoholowe – 17,5% wzrost.

Wszystkie analizowane produkty spożywcze były w kwietniu 2023 r. droższe w porównaniu do analogicznego miesiąca rok wcześniej. Wśród produktów spożywczych liderem wzrostu cen był cukier, którego ceny wzrosły o 67,1% na przestrzeni roku. Zestawienie 5 najbardziej drożejących produktów spożywczych kształtuje się następująco:

  1. Cukier (+67,1% r/r)
  2. Jogurt, śmietana, napoje i desery mleczne (+26,5% r/r)
  3. Sery i twarogi (+24% r/r)
  4. Ryż (+23% r/r)
  5. Makarony i produkty makaronowe (+22% r/r)

W kwietniu 2023 r. w przypadku dziewięciu produktów spożywczych odnotowano spadek ceny w porównaniu do marca 2023 r. Wśród nich znalazły się kategorie tłuszczowe (oleje, masło), owoce oraz warzywa, a także mąka i mleko. Spadki cen w realacji miesięcznej nie przekraczają 3%.

Inflacja w Polsce w 2023 r. – prognozy

Inflacja w Polsce, mimo istotnych spadków, w dalszym ciągu utrzymuje się na wysokim poziomie. Zgodnie z raportem o inflacji autorstwa NBP, proces wyhamowywania wzrostu cen będzie długotrwały, a produkty przez kolejne lata będą drożeć, ale w wolniejszym tempie. 

Zdaniem ekonomistów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, inflacja w maju 2023 r. obniży się w okolice 14%. "Będzie to głównie efekt spadku cen ogrzewania. Równocześnie lekko obniży się także inflacja bazowa" – komentują. Kreśląc dalszą perspektywę, prognozują wolniejszy spadek inflacji w drugiej połowie roku, która na koniec 2023 roku zatrzyma się w granicach 9-9,5%.

Warto zaznaczyć, że tegoroczne spadki inflacji wynikają także m.in. z efektu tzw. wysokiej bazy. Obecnie wzrost cen jest porównywany do 2022 roku, kiedy inflacja była już na wysokim poziomie. 


Foto: StockAdobe(Africa Studio)

Reklama