Podczas Gali Liderów Rynku FMCG i Handlu 2023, Paweł Wyrzykowski z International Hub Food & Agri w Banku BNP Paribas Polska, przedstawił prelekcję dotyczącą zrównoważonej transformacji w sektorze spożywczym. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę między innymi na wpływ, jaki zmiany klimatu wywierają na sektor rolno-spożywczy.
Rekordowe wzrosty temperatur
Wyrzykowski rozpoczął od tematu zmian klimatycznych, podkreślając ich znaczenie dla sektora spożywczego. Wskazał na obserwowany na przestrzeni ostatnich lat alarmujący wzrost temperatury w Europie.
Wyrzykowski przytoczył dane z 2022 roku. Wówczas podczas lata odnotowano: rekordowo wysokie temperatury, drugie najniższe w historii przepływy w rzekach europejskich oraz najszybsze tempo topnienia lodowców. Jak dodał, w 2023 roku sytuacja nie wygląda lepiej.
Rolnictwo bez wody?
Ważnym tematem w kontekście zmian klimatu, który poruszył prelegent, jest topnienie lodowców. Jak zaznaczył, w rekordowym pod tym względem 2022 roku, pokrywa lodowców alpejskich zmniejszyła się o 3 metry.
- Przeczytaj też: Innowacje i zrównoważony rozwój w sektorze opakowań: Gala Liderów Rynku FMCG i Handlu
Wyrzykowski wskazał, że postępujące w zastraszającym tempie topnienie lodowców ma bezpośredni wpływ na dostęp do wody pitnej oraz na nawadnianie pól uprawnych.
Wyrzykowski podkreślił, że susza i niskie poziomy wód mają poważne konsekwencje dla produkcji rolnej. Przytoczył przykład Włoch, gdzie rolnicy na północy kraju muszą ograniczać zasadzenia ryżu ze względu na niskie przepływy i brak dostępu do wystarczającej ilości wody.
Regulacje będą przyspieszać
Wyrzykowski przyznał, że w ciągu najbliższych lat w dalszym ciągu będziemy odczuwać wzrosty temperatur. Powołując się na scenariusz IPCC nakreślił możliwy przebieg zdarzeń.
Jak zaznaczył Wyrzykowski, w związku z postępującymi zmianami klimatu, w najbliższych latach wymagania regulacyjne dotyczące ochrony środowiska będą się zaostrzać.
Dla sektora rolno-spożywczego mowa przede wszystkim o strategii European Green Deal oraz Farm to Fork, ale także m.in. Fit for 55 czy dyrektywach jak chociażby dyrektywa opakowaniowa, która już teraz wywiera znaczący wpływ na sektor.
- To może Cię zainteresować: Gala Liderów Rynku FMCG i Handlu: konkurs Złoty Paragon 2023 rozstrzygnięty!
Wśród głównych celów, które UE chce osiągnąć do 2030 roku Wyrzykowski wymienił m.in. 55% ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, spadek zużycia antybiotyków i pestycydów o 50%, ograniczenie nawozów o 20% czy ograniczenie marnotrawstwa odpadów o 50%. "Oznacza to, że będziemy produkować mniej żywności w tych warunkach i że ta żywność będzie droższa" – podsumował.
Foto: Paweł Wyrzykowski, International Hub Food & Agri, Bank BNP Paribas Polska (mat. redakcji)