Michał Siwek, BNP Paribas: Firmy, które zwracają uwagę na aspekty zrównoważoności są wyceniane wyżej

Michał Siwek, BNP Paribas: Firmy, które zwracają uwagę na aspekty zrównoważoności są wyceniane wyżej

80% inwestycji w Polsce jest finansowanych przez banki. To one będą decydowały o tym, jak będzie wyglądała emisyjność gospodarki – mówił Michał Siwek, dyrektor departamentu International Food & Agri Hub w BNP Paribas podczas panelu dyskusyjnego "Zrównoważona organizacja. Jak zbudować model biznesowy ukierunkowany na zrównoważony rozwój i innowacyjność?", który odbył się w ramach konferencji "Zrównoważone innowacje w nowoczesnym biznesie".

Europejski Zielony Ład szansą dla polskiego biznesu

Problem klimatyczny jest faktem i będzie się powiększał. Nie powinno zatem dziwić, że dziś rozpatrując projekty innowacyjne, kolejne podmioty zwracają uwagę na to, że powinny być one zrównoważone – szczególnie, gdy mówimy o Unii Europejskiej, której gospodarka, w ramach planu działania Europejskiego Zielonego Ładu, ma do 2050 roku osiągnąć zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto.

"Wiadomo, że to co najbardziej będzie wpływało na finansowanie innowacji w przedsiębiorstwach związanych ze zrównoważonym rozwojem to Europejski Zielony Ład" – przyznał podczas konferencji Michał Siwek, dyrektor departamentu International Food & Agri Hub w BNP Paribas.

Widzimy, że sektor spożywczy jest ogromnym beneficjentem wspólnego rynku europejskiego i te zmiany, które są wymuszone przez Europejski Zielony Ład są szansą dla polskiego biznesu na przesunięcie się w łańcuchach wartości.

Michał Siwek, dyrektor departamentu International Food & Agri Hub w BNP Paribas

"To banki będą decydowały o tym, jak będzie wyglądała gospodarka"

Transformacja w kierunku gospodarki zrównoważonego rozwoju jest ważnym elementem działań Unii Europejskiej. Jak informował Michał Siwek, zapewniane przez nią na ten cel pieniądze stanowią ekwiwalent 13% wartości inwestycji w Polsce w okresie ostatnich 7 lat. "To są ogromne pieniądze publiczne" – zaznaczył dyrektor departamentu International Food & Agri Hub w BNP Paribas.

Ewoluuje także sama bankowość. Jak mówił Michał Siwek, żadne dotychczasowe zmiany nie będą miały takiego wpływu na sektor bankowy, a także współpracę z kredytobiorcami, jak zrównoważoność. W dalszej perspektywie przełoży się to na cały kształt gospodarki.

W Polsce, w 80% inwestycje są finansowane przez bank. To właśnie banki będą decydowały o tym, jak będzie wyglądała emisyjność gospodarki.

Michał Siwek, dyrektor departamentu International Food & Agri Hub w BNP Paribas

Wysoki procent finansowania inwestycyjnego realizowanego przez banki pokazuje jak duży wpływ ten sektor będzie miał na kształt polskiej gospodarki – na jej konkurencyjność, a także zmniejszenie emisyjności.

"Firmy, które zwracają uwagę na aspekty zrównoważoności są wyceniane wyżej"

Pozytywny wpływ na środowisko jest absolutnie najistotniejszym trendem, który jest obecnie obserwowany – mówił Michał Siwek. Jak dodał, takie są także oczekiwania od inwestorów. Pytany przez prowadzącego panel dyskusyjny Wojciecha Szeląga o rentowność, zaznaczył, że są to kwestie, które mają dziać się równolegle.

To ma się dziać równolegle. Sprawa jest tutaj prosta, bo z długiej perspektywy firmy, które zwracają uwagę na aspekty zrównoważności są wyceniane wyżej i są bardziej rentowne. Ucieczka tu i teraz w długim terminie nie popłaca.

Michał Siwek, dyrektor departamentu International Food & Agri Hub w BNP Paribas

Jak wyjaśniał, bank BNP Paribas miał do czynienia z branżami, z których zdecydował się wyjść pomimo tego, że były legalnie działającymi sektorami gospodarki. "Nie było żadnych przepisów zewnętrznych, była to decyzja zarządu mająca na uwadze to, że tracimy przychody (...). Takie decyzje można podejmować i takie decyzje są podejmowane w naszej organizacji" – zaznaczył Michał Siwek.


Foto: mat. redakcji

Reklama