FAO pokazał marcowy indeks globalnych cen żywności. Odnotowano 20% spadek

FAO pokazał marcowy indeks globalnych cen żywności. Odnotowano 20% spadek

Dynamika wzrostu cen żywności na świecie spada – podaje Organizacja NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Według najnowszego odczytu, indeks cen żywności wyniósł w marcu 2023 roku 126,9 pkt. W perspektywie rok do roku oznacza to przekraczający 20% spadek. W największym stopniu na wyhamowanie dynamiki wpłynęły spadki indeksów cen zbóż, olejów roślinnych i nabiału.

Ceny żywności na świecie

Marcowy odczyt indeksu cen żywności FAO zmalał o 2,1% w stosunku do lutego, jednocześnie osiągając najniższy poziom od lipca 2021 roku. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy od marca 2022 roku indeks spadł aż o 20,5%. 

Jak podaje FAO, do marcowego spadku w największym stopniu przyczyniły się niższe ceny zbóż, olejów roślinnych oraz nabiału. W tym czasie wzrosły natomiast indeksy cen cukru i mięsa.

FAO: Spadły ceny wszystkich głównych zbóż

Wskaźnik cen zbóż wyniósł w marcu 2023 roku 138,6 pkt, co oznacza spadek na poziomie 5,6% w porównaniu do lutego. Jednocześnie przekłada się na 18,6% spadek w zestawieniu z marcem ubiegłego roku. Jak podaje FAO, w marcu br. spadły międzynarodowe ceny wszystkich głównych zbóż. 

W wyniku dużych światowych dostaw i silnej konkurencji wśród eksporterów, największy spadek dotknął cen pszenicy (7,1%). Jak podaje FAO, dodatkowo efekt został wzmocniony przez przedłużenie Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego, która umożliwiła Ukrainie kontynuowanie eksportu z portów Morza Czarnego. Presję cenową na rynkach podtrzymuje także silna konkurencja ze strony Rosji, która utrzymuje konkurencyjne ceny przy wysokich poziomach dostaw.

W marcu światowe ceny kukurydzy spadły o 4,6%. Ceny jęczmienia i sorgo odnotowały spadki o kolejno 6,7% i 5,7%, natomiast ryż odnotował spadek o 3,2%. 

Ceny olejów roślinnych i nabiału z dwucyfrowymi spadkami

Indeks cen olejów roślinnych wyniósł w marcu 2023 roku 131,8 pkt. Przekłada się to na 3% spadek w porównaniu do lutego br. oraz aż 47,7% spadek w zestawieniu z marcem ubiegłego roku. Według FAO, spadek był wynikiem niższych notowań oleju sojowego, rzepakowego i słonecznikowego. 

W tym czasie wskaźnik cen nabiału wyniósł 130,3 pkt, czyli o 0,8% mniej niż w poprzedzającym miesiącu i 10,7% mniej niż rok wcześniej. Spadek w marcu był spowodowany niższymi notowaniami cen serów i mleka w proszku, przy jednoczesnym wzroście cen masła.

Rosną światowe ceny mięsa 

Mięso jest jedną z dwóch kategorii, których dynamika wzrostu cen była wyższa w marcu 2023 roku. Według odczytu FAO, indeks cen mięsa wyniósł w tym miesiącu 113 pkt, co oznacza wzrost na poziomie 0,8% w stosunku do lutego, jednocześnie notując spadek o 5,3% w porównaniu do marca ub.r. 

Kolejną kategorią z wyższą dynamiką wzrostu cen okazał się cukier. Indeks cen w przypadku tej kategorii wyniósł w marcu 2023 roku 127 pkt, osiągając tym samym najwyższy poziom od października 2016 roku.


Foto: StockAdobe(Peeradontax)

Reklama